Hirdetés
Hirdetés

Hogyan lehet tíz perc alatt mesteri fagylaltot készíteni? - Kedvenc Pozsonyi úti fagyizónk a Best of the Best versenyen

SZERZŐ: Király Márton
2023. január 18.
A legfontosabb a recept eredetisége, hogy sikerült-e újszerű, izgalmas ízeket fagylaltba zárni...
Hirdetés

Idén első alkalommal, Milánóban rendezték meg a Best of the Best nevet viselő versenyt, ahol olasz fagylaltkészítők mérhették össze tudásukat. Az eredetileg tizenhat résztvevőből végül tizenöten indultak el, köztük a Cioccolatte Fagylaltozó egyik tulajdonosa, Giuliano Dallaporta Xydias, aki egyedüli külföldön élő olaszként lehetőséget kapott rá, hogy elinduljon a megmérettetésen.

A megtisztelő felkérés mögött óriási kihívás állt. Az ellenfél csupa olyan fagylaltkészítő volt, akinek a neve szerepel az Olaszország legjobb fagylaltozóit bemutató, azokat csillag helyett fagylalttölcsér-szimbólummal kitüntető Gambero Rosso katalógusban.

De nem csak a versenyzők, hanem a versenyszervezők között is találunk nagy neveket. Az egyik főszervező és zsűritag a nemzetközi hírű fagylaltiskolát vezető Maurizio Poloni, a Nagymester, akitől annak idején Giuliano is tanulta a fagylaltkeverés művészetét. A versenyen azonban a szakmai zsűri nem csak a meghívott szakértőkből, hanem a versenyző csapatokból is állt, mindenki kóstolta és pontozta az ellenfelei által készített fagylaltokat.

Fontos kiemelni, hogy itt kézműves fagylaltmesterek megmérettetéséről van szó, akik a bírálat során olyan szempontokat vettek figyelembe, mint a fagylalt ízstruktúrája, minősége, de szempont volt a krémesség és a tálalás is. És a legfontosabb, a recept eredetisége, hogy sikerült-e újszerű, izgalmas ízeket fagylaltba zárni.

A versenyen, ahol az indulók a futball világbajnoksághoz hasonlóan, előre kisorsolt beosztás szerint mérkőztek meg egymással, próbatételek sorát kellett teljesíteni. Giuliano elmondása szerint nem úgy kell ezt elképzelni, hogy valaki már kész recepttel érkezik a helyszínre, hogy a jó előre megalkotott és kipróbált receptjét bemutassa a zsűrinek. Inkább a különböző szakácsvetélkedők Mystery Box kihívására emlékeztetett a helyzet, ahol előre nem ismert, de megadott alapanyagokból kellett nagyon rövid idő alatt nagyon jó fagylaltot főzni.

Ez pedig rendkívül nehéz feladat, ahol a versenyző többféleképpen is dönthet, hogy milyen stratégiával megy neki a kihívásnak. Választhatja a biztonsági játékot, hogy jól bevált ízekkel próbálja megnyerni a zsűrit vagy kockáztat és megpróbál valami újat mutatni.

A sorsolás úgy hozta, hogy Giuliano elsőként állt a zsűri elé, és mondanunk sem kell, hogy nem a biztonsági megoldást választotta.

„Mindössze tíz percem volt, hogy összerakjak egy olyan receptet, ami nem csak ízben, hanem kémiai szempontból is működik. Utána maximum harminc perc alatt el kellett készíteni, és két óra múlva következett a kóstolás. Azért nem azonnal, mert így látták, hogy a fagyi szerkezetileg is működik, összeáll.”   

A Mystery Box összetevőit a versenyző kiegészíthette még a gazdagon felszerelt kamrából is, ennek már csak a fantáziája, illetve a recept elkészítésére adott tízperces határidő szabott korlátot. A megadott hozzávalók, a mandula, amaretto, zabaione krém, mikronizált kávé és a cuneese (mogyoróval, rummal, tejcsokival készülő krém) közül egyet mindenképpen tartalmaznia kellett a receptnek.  A kamrában fűszerek, magvak, gyümölcsök, csokoládék, alkoholos likőrök, teák, ehető virágok illatos kivonatainak garmadája várt a versenyzőkre, ezekkel egészíthették ki receptjeiket.

Hirdetés

Giuliano minden receptjéhez különleges hozzávalókat, például yuzut, szecsuani timut borsot, madagaszkári vadborsot, vaníliát is használt. Elmondása szerint az összes versenyző közül ő használta a legtöbbféle alapanyagot, mert ha egyszer elindul a fantáziája egy jó recepttel, akkor a határ a csillagos ég.

Fagylaltreceptjei izgalmas koncepció szerint készültek, első alkotása a yuzus-krémmel töltött macaron ízvilágát idézte, ehhez kandírozott gyömbért, citromhéjat, timut borsot használt. Készített még egy fehércsokoládés yuzu-ganache-t is hozzá, hogy egy kis játékosságot adjon a fagyihoz.

A délutáni kihívás során már a mascarpone és az alkohol voltak a megadott, kötelezően használandó elemek. Giuliano úgy döntött, hogy ismét izgalmas ízeket használ, sőt, egy kis magyaros ízvilágot is csempész a fagylaltba. Így született meg a Rákóczi-túrós Mangó Tiramisu, amelynek elkészítéséhez gyömbért, madagaszkári vadborsot, vaníliát, bergamottot, és mangót is használt. A kész receptből végül nem csak az ikonikus magyar sütemény ízvilága köszön vissza, de igazi, kontinenseken átívelő koncepcióról beszélünk, hiszen európai, ázsiai és afrikai összetevők egyaránt megjelennek benne.

Kísérletezett, kockáztatott, improvizált, és elmondása szerint remekül érezte magát, annak dacára, hogy a döntőben végül nem neki ítélték az első díjat.

„Nagyon izgalmas volt a verseny, nekem ez volt az első ilyen nagy kihívásom. Egy picit azt sajnálom, hogy minden alkalommal kockáztattam, és akkor sem választottam a biztos receptet, amikor tehettem volna. Csinálhattam volna egyszerű fagyit is, a kávé és a mascarpone párosítása remekül működik, de mégis ragaszkodtam hozzá, hogy valami magyar különlegességet csempésszek bele a receptbe. De nagyon jó volt a hangulat, a versenyzők segítettek egymásnak, érdeklődtek, tippeket adtak egymásnak. Nagyon barátságos volt a légkör, mintha nem is versenyen lennénk. Persze a díjátadón mindenki izgult, mindenki szeretett volna nyerni.”

A tervek szerint a verseny vándorkupáját évről évre megpróbálhatja elhódítani a vállalkozó kedvű fagylaltkészítő. A magyar rajongóknak pedig jó hír, hogy Giuliano és a Cioccolatte Fagylaltozóban mellette álló tulajdonostársa, Soresina Szilvia szeretnék a versenyen született fagylaltokat Budapestre hozni, hogy mindenki megkóstolhassa őket. Gratulálunk a versenyhez és alig várjuk, hogy megkóstolhassuk az új ízeket!

Tovább olvasok:

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram