Hirdetés
Hirdetés

Három kiváló személyiség, akik nem csak dumálnak az élelmiszerpazarlásról

SZERZŐ: Méhész Zsuzsa
2019. február 26.
A világ nem igazságos: amíg teljes földrészeken van jelen az élelmiszerhiány, addig máshol a felesleggel nem tudnak mit kezdeni. Jó pár vállalkozó és start-up célja, hogy az elfogadhatatlan élelmiszerpazarlásra ne csak értelmiségi okoskodásba torkolló vita legyen a válaszuk, hanem értelmes és működőképes megoldást keressenek.
Hirdetés

Tristram Stuartnak, a Feedback alapítójának már tizenéves korában feltűnt, hogy a szupermarketek, éttermek, pékségek és még a kisebb boltok is rengeteg élelmiszert dobnak ki. Nem csak eladhatatlan dolgokat, ahnem fogyasztásra még bőven alkalmas élemiszert. A teljes élelmiszerlánc minden egyes eleme pazarol. 2009-ben Feedback nevű cége alapításakor a fő szempont ennek a megfékezése volt. Stuart 15 éves korában sertéseket nevelt az angliai Sussexben. A moslékot az iskolája menzájáról és a közeli pékségből, illetve a piaci árusoktól kérte el.

Tristram Stuart

A megmaradt élelmiszer, a száraz (vagy épp még friss, de másnap már nem eladható) kenyér, a retek és a karalábé levelei többek között – mind az ő disznóóljában a vályúban kötöttek ki. 2009-ben kizárólag olyan alapanyagok feldolgozásával, amik teljes biztonsággal fogyaszthatóak voltak, de a boltokban az árufeltöltők frissebbre, mutatósabbra cserélték őket, és így kidobás várt rájuk – London központjában, a Trafalgar téren megetetett 5000 embert. Több mint negyven városban szervezett hasonló akciót, nagy sajtónyilvánosság mellett. Végül a törvényhozók már nem tudtak elmenni az ügy mellett, és új szabály született a bolti maradékok kezelésére. A felmérések szerint a Feedback tevékenységének is köszönhetpen 21 százalékkal csökkent a pazarlás, de Stuart nem teljesen elégedett. Az ellátólánc minden tagjára hatni szeretne, mert a pazarlás már az elején, a betakarításkor elkezdődik.

Tristram Stuart / Wikipedia Commons

Nnaemeka Ikegwuonnuu, a ColdHubs alapítója Afrikában él. Nigériában, Kenyéban és Zimbabwéban évi 35 millió tonna zöldséget és gyümölcsöt termesztenek, aminek – figyelem, meredek szám következik – 45 százaléka a nem megfelelő tárolási és szállítási körülmények miatt a szemétdombon végzi. Minél kisebb léptékben termel valaki, annál meghatározóbb számára, hogy mennyit keres a terményei eladásával. A nehezen megjegyezhető nevű nigériai mezőgazdász cége napelemes hűtőházak tervezésével és létesítésével foglalkozik, melyeket részben vagy egészében bérbe vehetnek a gazdák, ha szükségük van rá. Ezer ilyen hűtőház létrehozását tervezi a következő öt évben.

Nnaemeka Ikegwuonnuu, a ColdHubs alapítója / Forrás: YouTube

Tessa Cook, az OLIO alapítója nem a kereskedők és a gazdák, hanem a lakosság élelmiszerpazarlásával foglalkozik. A fel nem használt és kidobott élelmiszerek felét a háztartások termelik. Cook társával ingyenes telefonos alkalmazást fejlesztett, ahová feltölthető a feleslegesnek ítélt élelmiszer, ami másnak még jól jöhet. Elég egy privá üzenet, már megy is a cím vagy a pont megnevezése, ahol átvehető, és mindenki jól járt. Nem a kukában landol a hűtő tartalma, ha hétfőtől diétázunk, elutazunk vagy nem tudjuk hová tenni a túlgondolt baráti vacsora maradékait. A felajánlott ételek negyven százaléka egy órán belül gazdára talál, de egy napon belül 86 százalékos az arány. Először az Egyesült Királyságban próbálták ki, ma már 225 000 nemzetközi felhasználója van.

Tessa Cook, az OLIO alapítója / Forrás: olioex.com

Forrás.

 

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram