Hirdetés
Hirdetés

Hampshire-ből a Balaton mellé – interjú Blaske Gergellyel, a Mövenpick BalaLand Resort Lake Balaton szállodaigazgató-helyettesével

SZERZŐ: Knap Gábor
2023. április 26.
Mintegy kilenc évig dolgozott a Four Seasons Hotel Gresham Palace-ben, majd négy év angliai tapasztalatszerzés után tért vissza Magyarországra, a Balaton legújabb ötcsillagos szállodájának teljes Food and Beverage-ért és operációért felelős szállodaigazgató-helyetteseként.
Hirdetés

Blaske Gergellyel, a szálloda igazgató-helyettesével külföldi tapasztalatairól és a Mövenpick BalaLandról beszélgettünk.

A Mövenpick BalaLand Resort Lake Balaton március végétől fogadja a vendégeket a déli parton, Szántódon. A svájci szállodalánc ötven éve nyitotta első hoteljét, a szántódi a közép-európai régióban ez az első öt csillagos létesítménye. A BalaLand 109 szobás, családias szálloda, amelynek hat hektáros területe bel- és kültéri víziparkot, kalandparkot és privát partszakaszt is magába foglal. A gyermekközpontú hotel Verne Gyula 80 nap alatt a Föld körül című történetének tematikájára épül.

Mövenpick BalaLand / Fotó: Tamás Pál / www.szallodafotozas.hu

A Greasham Palota után, ugyancsak a Four Seasons szállodalánc Hamphshire-i egységében dolgozott, ám korábbról, Karintiából is van külföldi tapasztalata...

Külföldi, nemzetközi sztenderdek alapján működő szállodával valóban Karintiában kerültem először kapcsolatba. 2006-ban kezdtem dolgozni Ausztriában egy négycsillagos, superior hotelben, ahol egy nyári és egy téli szezont töltöttem.

Ezt követően 2008 februárjától felszolgálóként kezdtem a karrierem a a Gresham Palotában, a kávéházban. Végigjártam a szamárlétrát, dolgoztam az étteremben, idővel már főpincérként, majd csoportvezetőként a bankett részlegen, majd részt vettem egy menedzsergyakornoki programban. Később vezetőhelyettes lettem a bankett és rendezvény részlegen, utána 2014-től étterem és bárvezető helyettesként dolgoztam. A Kollázs 2015-ös megnyitásában még segédkeztem, és 2017 szeptemberében mentem Hampshire-be, Angliába, a Gresham Palota egyik testvérszállodájába.

Blaske Gergely

Volt egy ilyen karrierterv, vagy a szállodaláncon belül érkező lehetőségre csapott le?

Nagyon szerettem a Gresham Palotában dolgozni, de mindenképp volt egy olyan célom, hogy a további fejlődés érdekében külföldön folytassam. Gyermekeim is olyan korba léptek, hogy el tudtunk költözni, és a feleségem is támogatott benne. 

Német nyelvterületen nincsen még jelen pillanatban Four Seasons szálloda, így hamar kialakult, hogy Hampshire lesz a következő állomás. Az a lánc egy nagyon szép vidéki szállodája, főképp corporate, hétvégén pedig leisure vendégekkel, Angliából és a világ minden pontjáról. Tapasztalatszerzésre is kiváló volt, hiszen híres emberek, hercegek, királyok, királynők, top zenészek és focisták alkotják a vendégkör jelentős részét, akik leginkább családdal együtt érkeztek. Végül 2021 májusáig dolgoztam ott.

Mövenpick BalaLand / Fotó: Tamás Pál / www.szallodafotozas.hu

Magyarországról szemlélve ez rendkívüli lehetőség. Mi kell ahhoz, hogy egy ilyen helyről visszajöjjön valaki?

Ez nyilván nagyon összetett kérdés, és nincs rá se jó, sem pedig rossz válasz. Nehéz döntés volt, hiszen nagyon jól éreztük magunkat Hampshire-ben, de hiányzott a család itthon maradt része, a feleségem pedig szeretett volna a szakmájába visszamenni a dolgozni, amit pedig itthon tudott megtenni. 

Ilyen jelentős tapasztalattal a háta mögött, megragadnám az alkalmat, hogy beszéljünk a magyar top szállodák és a külföldiek közötti vélt vagy valós különbségekről. Érdemes összehasonlítanunk ezeket?

A vendéglátás, azokban az országokban, ahol nem befolyásolták az elmúlt száz év rendszereinek változásai, sokkal magabiztosabb és tradicionálisabb alapokra tud épülni. Ilyen szempontból természetesen vannak különbségek. Ám a branded szállodákban és a nemzetközi sztenderdek alapján működőkben, bárhová megy a vendég a világon, többé-kevésbé ugyanazt kapja. Ugyanúgy szólnak hozzá, ugyanazokkal a rendszerekkel dolgoznak. Ez nagyon sok szempontból hasonló.

De azt nem mondhatjuk, hogy például a párizsi Four Seasons George V., ahol többek között egy három Michelin csillagos étterem is található, és a budapesti Gresham Palota között vendégkörben, kialakításban és operációban ne lennének különbségek, hiába ugyanannak a szállodaláncnak a részei. De azt is fontos megjegyezni, hogy a Gresham negyedik éve folyamatosan megkapja a Forbes Five Star minősítést, a korábbi Hampshire-i munkahelyemen az pedig négy csillagos. Tehát van mire büszkének lennünk.

Mövenpick BalaLand / Fotó: Tamás Pál / www.szallodafotozas.hu

Ha már szóba került az operáció. Lehet-e itthon olyan tudású szakembereket toborozni, mint Nyugat-Európában?

Anglia, Franciaország, az USA, vagy Dubai szakmai szempontból olvasztótégelyek, a szó legjobb értelmében. Az ezekben az országokban működő top szállodákba szinte áramlik a minőségi munkaerő. Aki tapasztalni, tanulni, előre lépni szeretne, ezekbe az országokba megy. Ezzel pedig kialakul egy versenyhelyzet, sokszor az adott egységen belül is. Ez pedig munkaerő toborzás szempontjából is teljesen más merítési lehetőséget jelent a szállodáknak. 

Mövenpick BalaLand / Fotó: Tamás Pál / www.szallodafotozas.hu

Magyarországon ez nincs meg. Néha egyszerűen nyelvi okok miatt. 

Személyes tapasztalatom az, hogy akár Nyugat-Európából is jönne a külföldi munkaerő a legjobb magyar szállodákba, de annyira sajátos a nyelvünk, hogy néhány öt csillagos magyar szálloda személyzetétől eltekintve, kivitelezhetetlen, hogy a felszolgáló, vagy akár az étteremvezető kolléga ne beszéljen magyarul. 

Mövenpick BalaLand / Fotó: Tamás Pál / www.szallodafotozas.hu

Mi erre itt teszünk törekvéseket, hogy ez megváltozzon. Nagyon szerencsések vagyunk, hogy kiemelt tapasztalattal rendelkező kollégáink vannak: Patko Tamás Executive Chef fiatal kora ellenére korábban a Kollázsban, egyéb top éttermekben és a LUÁ-ban is bizonyított, de étteremvezetőnk is csak luxus 5* tapasztalattal rendelkezik.

Nem kerülhetjük ki a vendégkör kérdését sem. Mennyire vannak tisztában a hazai vendégek a protokollal? Erre is rányomta a bélyegét Közép-Európa sajátos történelmi fejlődése?

Nekem meglepően pozitív a tapasztalatom. Összességében azt mondom, hogy aki igényli és érti ezt a fajta szolgáltatást, teljes mértékben tud úgy viszonyulni a szektorhoz, és tud úgy viselkedni is ezeken a helyeken, ahogy az elvárt. 

Ilyen szempontból akár Hampshire-ben is rosszabb példákat láttam. Nyilván egy igazi angol úr tisztában van azzal, hogyan kell egy ilyen helyen viselkedni, de mások, pl. egy orosz oligarcha nem minden esetben.

Magyarországon a gazdasági vagy épp politikai elit több emblematikus figuráját tudnám megemlíteni, akik szép tanulási folyamaton mentek keresztül az elmúlt években, és egészen másként viselkednek ahhoz képest, mint amikor először beléptek a Gresham Palotába.

Mövenpick BalaLand / Fotó: Tamás Pál / www.szallodafotozas.hu

Ott hogyan alakult a magyar és a külföldi vendégek aránya, és mire számít a Balatonon?

Ha csak a szállodában megszálló vendégeket számítjuk, a Greshamet a tapasztalataim szerint 85-90 százalékban külföldiek, vagy külföldi állampolgárságú magyarok veszik igénybe.

Ami a Kollázst illeti, ott jóval több magyar fordul meg, 60-40 százalékos lehet az arány a hazai vendégek javára. A Balatonon nagyjából 60 százalék magyar vendégre számítunk és ezt a foglalásaink is megerősítik.

A Balatonnál állandó kérdés a szezonalitás. Vélhetően a Mövenpick BalaLand ebben a tekintetben teljesen máshogy tud majd teljesíteni, mint más turisztikai attrakció a tó körül…

Soft opening időszakban vagyunk, ez pedig egy öt csillagos szállodánál akár 9-12 hónap is lehet. Így erre a kérdésre később térnék vissza, amikor már több tapasztalatunk lesz ezzel kapcsolatban. De természetesen abszolút célunk, hogy a szezonalitást, amennyire csak lehet elkerüljük.Mivel a szálloda koncepciója kimondottan az óvodás és kisiskolás gyerekekre és szüleikre koncentrál, ez maximálisan alkalmassá teszi arra, hogy hétköznap is legyen megfelelő létszámú vendég. Ezen fogunk dolgozni.

Mövenpick BalaLand / Fotó: Tamás Pál / www.szallodafotozas.hu

Jól látszik, hogy a BalaLand egy nagyon határozott elgondolás alapján valósult meg. Milyen szerepet tölthet be a magyar szállodapiacon?

A szálloda megalkotói igazi vízionáriusok a szállodaiparban, és az évek hosszú, professzinális munkája öltött testet a BalaLand-projectben itt Szántódon. Mövenpicknek ez az első szállodája Magyarországon, és a régióban is az első öt csillagos hotele. Ha úgy vesszük, a brand újjáéledésének is tanúi lehetünk a BalaLand által. A Mövenpick nagyon régi védjegy, 1948-ban alakult, az első szállodáját ötven éve nyitotta. Magas minőséget képviselő, környezettudatos alapelveket magáénak valló szállodacsalád, így már ebből a szempontból is akár évtizedekre visszanyúlóan hiánypótló a Balaton partján. 

Mivel öt csillagos, nemzetközi brand által működtetett szállodáról van szó, Magyarországról és külföldről is a luxus iránt fogékony vendégekre számítunk, ami sajnos kevéssé volt jellemző a Balatonra az utóbbi években.

A BalaLand koncepció lényege, hogy olyan világba kerül a vendég a Balatonon, ami a 80 nap alatt a Föld körül történetre épül. Willy Fognak és barátainak a kalandjait lehet végig kísérni a szállodán belül, kezdve akár a kulináris élményektől, az ételek elnevezéseitől a különböző dekorációkon át. Ez is olyan plusz, ami kiemeli a környezetéből.

Mövenpick BalaLand / Fotó: Tamás Pál / www.szallodafotozas.hu

A másik, pedig ha csak magát a szállodát nézzük: a szobák és lakosztályok kialakítása, a burkolatok, textíliák is az elérhető legmagasabb minőségűek. A helyiségek pedig el vannak látva minden, a 21. századnak megfelelő technikai vívmánnyal, letisztult környezetben, ez mind a Dreamland Holding tulajdonosai által megálmodott koncepciót és a megvalósítást dicséri.

Mindez hat hektáros területen, privát partszakasszal, hatalmas játszótérrel, 10 ezer négyzetméteres családi parkkal, amely szintúgy a 80 nap alatt a Föld körül állomásait követi. Minden adott ahhoz, hogy egy egész család 2-3 napig ki tudjon kapcsolódni.

Tovább olvasok:

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram