Hirdetés
Hirdetés

Ha éjfélt üt az óra, tizenkét szem szőlőt esznek a spanyolok - nem csak a magyar babonás szilveszter és újév napján

SZERZŐ: Szász Eszter
2022. december 30.
Az év vége nem csak az ünneplés, hanem a lecsendesedés ideje is.
Hirdetés

Ilyenkor számot vetünk azzal, ami elmúlt, fogadalmakat teszünk, vagy az előzőeket gondoljuk át újra, azokat, amelyeket nem sikerült beteljesíteni. Az, hogy mire vágyunk, az étkezési szokásainkban is megmutatkozik: lencsét eszünk, a hiedelem szerint azért, hogy gazdagságot, jólétet hozzon, malacsültet, hogy kitúrja a szerencsénket, pezsgőt, champagne-t, hogy az elegancia és a luxus elkísérjen minket egész évben. A szerencsehozó ételeken túl a különféle babonák is meghatározzák a szokásainkat.

Amit szilveszterkor és az új év első napján teszünk és eszünk, olyan lesz az egész esztendőnk.

Magyarországon, de a világ többi részén is számos hiedelem kötődik ehhez a két naphoz. Azért hangosan, tűzijátékkal, trombitával szokás búcsúztatni az óévet és köszönteni az újat, mert a fülsiketítő hangok elűzik a gonosz szellemeket.

Ezen múlik a szerencsénk

Az egyik legismertebb babonás utasítást nem nehéz betartani: az óév utolsó és az új év első napján ne mossunk és ne teregessünk, mert elviszi a szerencsénket. Sőt, a teregetés halált is jelenthet a családban. A szemetet se vigyük ki, mert szintén kipakoljuk vele a szerencsét. Ne veszekedjünk, ne vitatkozzunk, mert akkor egész évben hasonló hangulatra számíthatunk. Az sem mindegy mit eszünk ezen a két napon, így baromfiból és halból készült ételek ne kerüljenek az asztalra, mert a szárnyasok elkaparják, a hal pedig elúsztatja a szerencsénket. 

Elnyújtani, mint a tésztát

Szerencsére nem csak tilalmakat szül a babona, olyan tettekről is lehet tudni, amelyek szerencsét, gazdagságot és boldogságot hozhatnak az új esztendőre. A legfontosabb, hogy érezzük magunkat jól, bárhol is vagyunk szilveszterkor: akár pizsamában otthon, akár elegánsan felöltözve, baráti társasággal. Igyunk pezsgőt, együnk különleges ételeket, de ami biztosan ne maradjon le az asztalról, az a malacsült, fogyasszuk a fülét, a farkát és a körmeit is. A lencse szintén elmaradhatatlan, hiszen ez az étel hozza majd a gazdagságot, de csak akkor, ha január elsején, a nap első étkezéseként fogyasztjuk. Desszertnek pedig jöhet a rétes, amellyel a lencsével szerzett gazdagságot egész évre elnyújthatjuk, akár a tésztát. Alapvetően elmondhatjuk, hogy az év utolsó napja is az evés körül forog, hogy aztán lehessen fogadkozni, hogy ebben az évben bizony lefogyunk, és elképesztően egészségesek és fittek leszünk.

Amerikai fánk, tizenkét szem szőlő

Nem csak Magyarországon teremnek babonák: van, ahol a fehérnemű színére helyeznek hangsúlyt, máshol pénzt sütnek tortába. Nézzük, ki miben hisz világszerte!

Hollandiában ilyenkor jön el a fánkevés ideje, méghozzá az amerikai fánké, amely szerencsét és gazdagságot hoz. Németországban szintén sertéshúsból készült ételek kerülnek az asztalra, de vannak vidékek, ahol libát is esznek, amely bár szárnyas, nem tud kaparni, így a csirkével ellentétben nem okoz szerencsétlenséget. Görögországban pénzérmét sütnek tortába és aki megtalálja, szerencsés lesz az új évben. Spanyolországban, amikor éjfélt üt az óra, pontosan 12 szem szőlőt kell elfogyasztani, annyit, ahányat üt az óra. 

Piros fehérnemű, lomtalanítás

Az olaszok szintén a lencsét tartják pénzhozónak, de náluk az sem mindegy, mit visel ilyenkor az ember. A piros fehérnemű a garancia arra, hogy biztosan szerencséje lesz. A fehérnemű azonban csak akkor hoz szerencsét, ha ajándékba kapták, ráadásul január elsején meg is kell tőle szabadulni (ki kell dobni), különben semmit nem ér az „ereje”. Az asztalról a lencséből készült ételek mellett nem hiányozhat a csülök, a hal (ott nem úszik el a szerencse), a panettone és a gránátalma. Dél-Olaszországban ilyenkor lomtalanítanak is egyet, méghozzá úgy, hogy az ablakon kiszórnak minden feleslegessé vált tárgyat. 

Sózott hering céklával, tojással

Oroszországban az ortodox keresztény hagyományok szerint a szilveszterkor állítanak karácsonyfát és ajándékoznak. Ilyenkor sózott heringet esznek céklával, tojással, amelyhez pezsgővel koccintanak.

Más nemzetek babonái nem kötődnek ennyire az evéshez. A dánok például a régi edényeiket törik össze a szomszédjuk ajtaja előtt, és közben mindenféle jókat kívánnak nekik. Romániában gyümölcsfaágakkal ütögetnek, akit érnek, ez szerintük pénzt, egészséget és boldogságot okoz. Angliában azok a párok, amelyek éjfélkor fagyöngy alatt csókolóznak, örökké együtt maradnak. Aki pedig nem csókolózik, az éjfélkor nyissa ki a ház hátsó ajtaját, hogy kiengedje az óévet, majd a 12. ütésre engedje be az újat. 

Japánban fenyőágat tesznek az ajtó fölé, ezzel hagyva hátra az előző év bajait.

Kubában minden edényt vízzel töltenek meg, majd amikor éjfélt üt az óra, kizúdítják az ablakon. 

Bármiben is hiszünk vagy nem hiszünk, érezzük magunkat jól és bízzunk benne, hogy boldog évünk lesz 2023-ban. 

Boldog Új Évet Kívánunk!

Tovább olvasok:

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram