Hirdetés
Hirdetés

Folyékony arany minden napra: 7 tévhit az olívaolajról

SZERZŐ: DiningGuide
2019. július 1.
Legyen zöldellő vagy aranyló, szűrt vagy szűretlen, spanyol vagy olasz, az olívaolaj a természet egy olyan esszenciája, ami a borhoz mérhető értékű, múltú és kultúrájú. Az igazán izgalmas olajakat akár magában vagy csak egy kis kenyérfélével fogyasztják az olívarajongók, akik valóban a borhoz méltóan különböztetik meg a fajtákat, terroirokat. Néhány tévhitet oszlatnánk el ezúttal az olívaolajak körül!
Hirdetés

Az arany vagy a zöld színű a jobb minőségű?

Alapvetően nem a színe, hanem az illata és az íze a mérvadó. Sárgás és zöldes színű olívaolaj is lehet top minőségű.

A szűrt vagy a szűretlen számít jobbnak?

Ugyanez elmondható a szűrt és szűretlen kérdésről. Két stílus, két rajongótáborral, különböző felhasználási ajánlásokkal. A szűrt könnyebben kezelhető, a látványa sokak számára esztétikusabb, hosszabban eltartható. A szűretlen olívaolaj azok kedvelői számára persze az opálosságával, nehezebb átláthatóságával együtt szemrevaló: ez ugyanis nem hibának számít, hanem a gyümölcshús apró darabkáit jelzi az olajban. Az íz- és illataromái intenzívebbek ennek a természetesebb, sűrűbb olajnak.

Az üveg alján az üledék minőséghibát jelent

Épp ellenkezőleg. Az extraszűz olívaolajak jellegzetessége, amelyeket a hidegen sajtolás, szigorúan mechanikus készítési eljárása során ülepítéssel és nem szűréssel állítanak elő. Ezért a kis üledék éppenhogy jó jel arra nézve, hogy valóban extraszűz olajjal van dolgunk.

Hirdetés

A kesernyésség a romlottság jele

Alapvetően nem. Az olívaolajak kesernyés ízjegyekkel is bírnak – a gyümölcsösökön és adott esetben enyhén csípős ízjegyeken kívül. Ha az ízkép elbillen a keserűbe, az ízhibát jelent, de pusztán emiatt nem kell romlottságra gyanakodunk.

Mi árulkodik arról, hogy hibás olajjal van dolgunk?

A fenti ízjegyeken túl, ha savanyúságot, avasságot, fémes ízt vagy penészességre emlékeztető ízt érzünk, az már valóban hibás terméket jelez.

Nyugat-Európán kívülről megbízhatatlan áruk érkeznek

Ez így nem igaz. Bár Észak-Afrika valóban elhíresült az átcímkézett, kétes forrásból származó olívaolajaról, a világ legjobb olajainak ranglistáján felbukkannak görög és dél-amerikai, azon belül argentin és urugay-i olívaolajak. Minőségben pedig fölényesen a világbajnok előállító pedig Spanyolország.

Ha bizonytalankodunk az extraszűz mivoltában: hűtőteszt

Az elmúlt tíz évben született leleplezőkönyv és cikkek sora a nagy olívaolaj-hamisítás bizniszről. Az extraszűz olaj valóban nem olcsó mulatság, egy pofonegyszerű teszttel azonban ellenőrizhetjük, hogy felütött olajjal van-e dolgunk. Ha egy-két hűtőben töltött óra után kissé megszilárdul az olaj, valószínűsíthetően eredeti, hidegen préselt olaj van a birtokunkban. Ha olyan cseppfolyós marad, mint szobahőmérsékleten, akkor részben (tehát nem extraszűzzel higított) vagy teljesen nem eredetivel van dolgunk.

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram