Hirdetés
Hirdetés

Finom, friss meleg víz Kínából

SZERZŐ: DiningGuide
2016. március 16.
A 68 éves Li Zhenhui valahol Kínában, egy moziban ülve emlékszik vissza a gyerekkorából arra a pillanatra, amikor 1949-ben, a kommunista Kínában a kormány támogatta azokat a családokat, akik meleg vizet ittak. Csak úgy, magában. Teafilter, minden egyéb hozzávaló nélkül.
Hirdetés

A családok minden reggel megkapták az adagjukat, amely a higiénia és az egészségük szempontjából volt fontos legalábbis a párt akkori meggyőző kommunikációja szerint. Hiszen már a kínai orvoslás is megmondja, a meleg víz egyensúlyt képez, s nem utolsó sorban támasza a megfelelő vérkeringésnek is. (További hatásáról a neten se szeri se száma az okosságoknak.)
Azóta több mint 60 év telt el. 2016. március 3-án Pekingben, a több ezer fős Kínai Népi Politikai Konzultatív Konferencia, ahol a következő 5 éves gazdasági tervet vitatták meg az ország nagyjai, ismét előkerültek a meleg vizes termoszok. A kínaiak ugyanis továbbra is előszeretettel kortyolgatnak meleg vizet. Reggel, délben és este is.
Nicole Liu, a Los Angeles Times újságírója fogta a diktafonját és nyakába vette Kínát, hogy interjúkat készítsen a témában, mely azért nem ismeretlen a számára, hiszen kínai felmenői vannak, az apja hagyományos kínai orvos, gyerekkorától kezdve forró vizet iszik. Míg a világ néhány pontján tágra nyílt szemmel néznek egy-egy pohár meleg víz rendelésekor, Kínában a vízmelegítő szakemberek munkája megbecsült és nélkülözhetetlen, még akkor is, ha egyre nagyobb teret nyernek a hordozható vízforralók. Egy termosz víz Kínában egyébként nagyjából 250 forintnak megfelelő jüanba kerül.

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram