Hirdetés
Hirdetés

Férfiak, banánok, cukkinik – Próbáljuk feldolgozni a PETA új, vegánságra buzdító videóját

2019. február 4.
Mondjuk ki: egyszerűen kínos nézni a PETA amerikai állatvédő szervezet új, a vegán életformát propagáló videóját. A szekunder szégyen nevű jelenségért – amikor nekünk, passzív szemlélőnek is ciki az egész – több komponens felelős.
Hirdetés

A PETA-ról elmondható, hogy alapjában véve nemes ügyért harcolnak, a lendületük óriási és lankadatlan, a gyakran botrányos akcióik pedig valóban átütik a közember közönyét, amire szükség is van napjaink ingerrengetegében, ha szeretnénk felhívni a figyelmet egy (szerintünk) jó ügyre, de...

Vegán dzsihád

Olyan túlkapások és aránytévesztések is jellemzik a működésüket, mint amikor halálosan komolyan szót emelnek Tojás- és Baconfalva (eredetileg öböl) ellen, és javasolják az Alma- és Cseresznye nevet helyette, de félő, hogy a tavaly nagyot ment gyóntatópapos reklámmal is jóval többek ellenszenvét, mint egyetértését sikerült kivívniuk. És ez általában véve elmondható róluk.

Hirdetés

Idén januárban hozták nyilvánosságra új reklámfilmjüket, ami azzal a nyilvánvalóan vitatható érveléssel igyekszik meggyőzni a férfiakat (valamint feleségeiket, barátnőiket?) a vegánság pozitív élettani hatásairól, miszerint a növényi alapú tálálkozás – ami nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a vegán felelősségvállalásnak csak egy része – jót tesz a férfiúi potenciának. Anélkül, hogy mélyfúrást tettünk volna e tudományos kérdéskörben, merjük megelőlegezni az állítást, hogy amennyi tudományos kutatás bizonyítja a PETA állítását, legalább ugyanannyi képes cáfolni is azt. Már csak ilyenek ezek az éveken, sőt akár évtizedeken át zajló követéses jellegű kutatások. Láttunk már ilyet.

Vegán körökben egyébként most az egyik legjobban dívó nézet, miután rég leszámoltak a tej- és tejtermékek, a tojás egészséges mivoltával is – a fehérjemítosz. Íme egy magyar könyv a tézisről.

Csak néhány primér gondolat a PETA videója kapcsán:

Mennyire ízléses gigantikus cukkinikkel, szolidabb méretű paprikával és banánokkal, mellékszereplőként pedig szőrös kókuszdiókkal és narancsokkal illusztrálni a maszkulinitást?

Oké, ez képi humor, akárcsak a belassított videós megoldások vagy a szintén ironikusnak ható zeneválasztás. Itt még nem is akadnánk le.

Miért olyan taszító ebben a reklámban minden férfi? Biztos, hogy a "hagyományos férfiasság halott" üzenetet ezekkel az ugráló, grimaszoló, a kabakosok családjába tartozó zöldségeket lóbáló alakokkal kellene átadni? A nevetségesnek ható figurák bizarrak leginkább, mintsem az "új férfi" előhírnökei. Legalábbis remélem.

Úgy egyáltalán mennyire ízléses a fickósságot összekötni a vegán állatvédelemmel, életfilozófiával és táplálkozással?

Értjük mi a viccet, de ez a Dávid-szobornak padlizsánt montírozó videó inkább kínos, és valami egész furcsa, új, kifacsart szexizmust kommunikál, ami nem a nemek között tesz különbséget, hanem egy nemen belül.

A PETA szerint tehát nem az az igazán férfi, aki a jó zsíros sztereotípiának megfelelően húst eszik hússal, és pörköltszaftos a bajsza, hanem az, aki növényt növénnyel eszik, és szejtánpörköltes a bajsza. Megszületett a vegán szexizmus? A világ legbefolyásosabb vegán szervezete szerint érezze magát minimum tahónak az a férfi, aki ritkán vagy gyakrabban húst eszik?

Ne már.

 

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram