Hirdetés
Hirdetés

Fánk, olajban sült ételek és sajt is van az asztalon hanukakor - A fény ünnepe 8 napig tart

SZERZŐ: Szász Eszter
2022. december 18.
Idén az első gyertyát december 18-án, az ünnep utolsó lángját december 25-én gyújtják meg: 8 napig tart a hanuka, amely a zsidók győzelmét ünnepli, amelyet időszámításunk előtt 165-ben arattak a görög hódítók felett.
Hirdetés

Ilyenkor a közösség arra emlékezik, hogy miután Izrael népe legyőzte az ellenséget, a Szentélyben csupán egy napra elegendő, egy korsónyi olajat találtak. Mégis ezzel az egy korsónyival 8 napig égtek a mécsesek. Erre a csodára emlékezve gyúlnak ki a fények 8 napon át minden zsidó házban hanukakor. A hanuka jelentése felszentelés, hiszen a görögöket legyőző szabadságharc után a jeruzsálemi szentélyt megtisztították a bálványoktól, majd újra felszentelték. A hanuka ugyan nagyon „laza” alkalom a többi zsidó vallási ünnephez képest, de a zsinagógában mégis hosszabbak az imák. Míg egy hétköznap reggeli ima legfeljebb 45 perc, hanukakor majdnem másfél óráig tart, szombaton pedig még ennél is hosszabb. Bár ahogy említettük, ez az ünnep nincs benne a Tórában, azaz Mózes öt könyvében, a rabbik mégis felolvasnak a szent könyvből egy részt. 

A hanuka, mint a legtöbb zsidó ünnep nagyrészt a gyerekekről szól. A gyerekkel sütnek, készülődnek, a gyerek segít a gyertyagyújtásban és a játékok is főleg nekik szólnak. Így lehet igazán minden ünnepet megszerettetni velük. A tisztelet pedig igazán a nőket illeti ezen az ünnepen.

Hogyan tartja a zsidóság ezt a rabbinikus, nem tórai ünnepet? Mit esznek, mit isznak, milyen szokásaik vannak? Mi az a hanukarácsony? Ezekre a kérdésekre is kerestük a választ Deutsch Péterrel, a Rumbach Sebestyén utcai zsinagóga rabbijával.

A fény ünnepe

December az év legsötétebb hónapja, egészen a téli napfordulóig hosszabbodnak az éjszakák és rövidülnek a nappalok. A 8 napon keresztül a hanukiában, a nyolc ágú gyertyatartóban, mindig eggyel több gyertya meggyújtása fényt, és ezzel együtt reményt is ad, hogy hamarosan vége a télnek és a sötétségnek. A gyertyákat mindig balról jobbra haladva gyújtják, az úgynevezett szolgagyertya (ez a kilencedik) segítségével. A gyertyagyújtás mellé különböző játékok is társulnak, valamint a gyerekek nagy örömére ajándékozás is. 

„A hanuka rabbinikus, nem tórai eredetű ünnep. Sokkal lazább, kötetlenebb, éppen ezért jóval közkedveltebb ünnep, mint a tórai ünnepek." – meséli Deutsch Péter.

A hanukában nincs annyi szigor, megkötés, könnyebb azt a néhány szabályt betartani, ezáltal sokkal népszerűbb.

Míg napjainkban Izraelben a pészah, vagyis az egyiptomi kivonulás ünnepe a "legfelkapottabb", addig a diaszpórában, Európában a hanuka áll az első helyen. Mi erre a magyarázat? A magyar zsidóság egy része, főleg akik vegyes házasságokban élnek, és karácsonyt is tartanak a hanukával együtt (ezt sokan hanukarácsonynak nevezték el, a szerk.), és ezt könnyű is így alakítani, mert a legtöbbször – mint idén is – egybeesik a két ünnep. Mindkét ünnepen az ajándékozás tradíció, de a hanuka másik kihagyhatatlan szokása az olajban sült ételek fogyasztása. Az olajban sült ételek a Szentélyben 8 napig égő olaj emlékét idézik. A leggyakrabban készített étel a fánk. Ebből többféle változatot tehetünk az asztalra, de a legnépszerűbb a keresztény kultúrkörből is ismert szalagos fánk sok-sok lekvárral és porcukorral. A tésztája annyiban különbözik a hagyományos szalagos fánktól, hogy – a kóser háztartást vivő családoknál – tej helyett vízzel gyúrják, hogy parve (tehát sem húsos, sem tejes) legyen, és húsos étkezés után is lehessen fogyasztani. 

Azt nem lehet pontosan tudni, miért pont ez a kelt tésztás étel a hanuka „szimbóluma”, főleg az askenáz zsidóság körében, de egyes források szerint Bécsből indult ez a szokás. Deutsch Péter azt is elmondta, hogy korábban nem a kelt tésztás változatot, hanem a csörögefánkot sütötték, és az ortodox zsidóság is ezt a változatot ismerte és készítette. Aki mégsem szeretne fánkot sütni, az sem marad hanukai ételek nélkül, hiszen bármilyen olajban sült fogással megkínálhatja a családot vagy a vendégeket, legyen az rántott hús vagy akár tükörtojás. A szefárd zsidóság inkább a könnyedebb tésztájú fánkokat készíti, a marokkói fánkot, amely kicsit hasonlít a csörögére. Mostanában divat lett hanukakor forralt bort inni, a zsidóság ezt más kultúrából vette át. Ennek semmi vallási eredete nincs.

A fánk nem jó hidegen

A kelt tésztás szalagos fánknak egyetlen problémája van: nem lehet keveset sütni belőle és csak frissen jó. Erre a problémára az Egyesült Államokban úgy találtak megoldást, hogy az ottani legnépszerűbb hálózatnak, a Dunkin Donuts-nak kóser üzeme is van, ahol már novemberben beindul a nagyüzem, felveszik a rendelést a hanukai fánkokra. Ez a fajta édesség, amelynek titkos a receptje, hidegen is finom, már aki szereti ezeket az elképesztően édes, csokoládéval bevont és vaníliakrémmel töltött fánkokat.

A női csoda ünneplése

Hanukakor egy másik csodára, Judit hőstettére is emlékezik a zsidóság. Juditot, egy zsidó főpap lányát a görög király arra kényszerítette, hogy töltse vele az éjszakát, amibe Judit látszólag bele is egyezett. Készített neki sajtot, borral kínálta, amitől a király egy idő után elaludt, és ekkor a főpap lánya levágta a fejét. Ezután a hőstett után a katonák felbátorodtak és Juda Makkabi vezetésével győzelmet arattak a görögök felett. Ennek az emlékére hanukakor is szokás tejes ételeket, főleg sajtot fogyasztani. A nőknek pedig addig, amíg a gyertyák égnek, nem szabad dolgozniuk, a bátorságuk iránti tisztelet jeléül. A hanukai gyertya lángját nem szabad elfújni, meg kell várni, hogy magától kialudjon. Egyetlen szabályt kell betartani, péntek este, a sábáti - szombati - gyertya meggyújtása előtt kell a hanukiában a lángot meggyújtani, hiszen a szombati tűzgyújtás tilalma erre az ünnepre is vonatkozik. 

A hanukához pedig Rosenstein Tímea fánkreceptet kínáljuk.

Fánk

500 g liszt
2 dl tej
50 g élesztő
50 g porcukor
50 g olvasztott vaj
3 tojás sárgája
1 egész tojás
0,5 dl rum

Elkészítés: Minden alapanyagot a keverőtálba tesszük, és addig dagasztjuk, amíg szép egynemű tésztát kapunk, ami elválik az edény falától. Letakarjuk egy konyharuhával és szobahőmérsékleten duplájára kelesztjük. Ezután lisztezett deszkára borítjuk, ujjnyi vastagra nyújtjuk, kör alakúra szaggatjuk. Konyharuhával letakarva további 15-20 percig kelesztjük, majd forró bő olajban mindkét oldalát aranybarnára sütjük. Lecsepegtetjük, baracklekvárral tálaljuk.

 

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram