Hirdetés
Hirdetés

Ex-vegán fordulat: Egy biokémikus érvel – részben saját tapasztalatból

SZERZŐ: DiningGuide
2020. augusztus 24.
Egy vegán étrendről vegyes táplálkozásra áttért amerikai biokémikus, a paleolit táplálkozás nemzetközi szakértője szerint a minőségi húsfogyasztás mellett több belsőséget kellene ennünk, és nem azon aggódnunk, hogy állati eredetű táplálékot veszünk magunkhoz, hanem megválasztani, honnan származik az asztalunkra kerülő hústermék.
Hirdetés

Robb Wolf két évtizede még vegán étrendet követett, de mára áttért a vegyes táplálkozásra. Diana Rodgers táplálkozási tanácsadóval kiadott A szent tehén (Sacred Cow) című könyvében olyan állításokat fogalmaznak meg, miszerint az emberek húsevésre lettek teremtve, így nem puszta véletlen, hogy fogazatunk és a bélrendszerünk képes az állati eredetű táplálékok megemésztésére és feldolgozására. A szerzők meglátása szerint azok, akik elhagyják a húsokat a táplálkozásukból, nem képesek teljesértékű étrendet követni.

Wolf volt súlyemelő és biokémikus kutató.

Az egészségmegőrzés, egészséges táplálkozás és a fenntarthatóság kapcsolatáról szóló tudományos igényű munkáit a New York Times és a Wall Street Journal is közölte, dolgozott többek között az amerikai Haditengerészeti Különleges Hadviselés Parancsnokság ellenálló képesség-programjának tanácsadójaként, és ő jegyzi a New York Times bestsellerét, a Paleolit megoldás - Az ősi emberi étrend című könyvet is, a „paleolit életmód Bibliáját”, ami az amerikai Amazonon évek óta a legsikeresebb életmódkönyv. 

https://www.instagram.com/p/CEFoGYLH4Ul/

A Telegraph-nak adott interjúból kiderül, hogy a paleolit táplálkozás egyik leghíresebb nemzetközi szakértője a Sacred Cow című könyvben a tudományos elméleteknél is beszédesebb bizonyítékokat oszt meg az olvasóval a saját példáján keresztül, elmondja azt is, hogy a vegán életmód alatt kialakult fekélyes vastagbélgyulladásos betegségét hogyan sikerül kordában tartania, mióta visszatért a vegyes táplálkozásra.: „Míg a vegán táplálkozást követtem, folyamatosan fogytam, a bevitt tápanyagokat nem tudta hasznosítani a szervezetem, hullani kezdett a hajam és a körmeim is töredeztek. A lisztérzékenységem miatt áttértem a gluténmentes termékek fogyasztására, és egy ideig úgy tűnt, hogy rendeződik a helyzet, de hosszútávon nem lettem jobban. Mióta visszatértem a kiegyensúlyozott, vegyes étrendre, makk egészségesnek mondhatom magam”.

De más közérthető példákkal is szolgálnak az olvasóknak: „Gondoljunk bele, egy átlagos nőnek 510 grammnyi, fél kilónyi csicseriborsót kellene megennie ahhoz, hogy elegendő vassal lássa el a szervezetét, ez pokoli sok csicseriborsó bevitelt jelent, de ugyanezt már 80 gramm, 8 deka sertésmáj elfogyasztásával fedezhetné. A belsőség olcsó és tele van értékes tápanyagokkal, így tökéletesen beilleszthető az egészséges táplálkozásba. A test több vasat képes felszívni a húsból (a fehér és a vöröshúsokból) mint a növényekből. Az állati fehérje egészséges és fogyasztandó” – állítják a könyvükben.

És a nagyüzemi állattenyésztés ellen is szót emelnek

Rodgers emésztőrendszeri betegségével való küzdelmében ráébredt arra, hogy a vegánizmus ugyan a legtöbb ember számára járható út, de a feldolgozott (és többszörösen feldolgozott) ételek fogyasztása káros folyamatokat indíthat el az emberi szervezetben. „Nem is kell többet tenni a testi jóllétünk érdekében, mint hogy ezeket teljesen elhagyjuk az étrendünkből és odafigyelünk arra, hogy milyen fenntartható gazdaságból szerezzük be a friss húst, emellett friss zöldségek, saláta és gyümölcsök fogyasztással egy idő után a szervezetünk nem is kívánja majd az egyébként folyamatos éhséget okozó feldolgozott ételeket, és fogyni kezdünk.”

A szerzőpáros egy 2018. évi tanulmányt is idéz a beszélgetésben: az állatokat extenzív módon, legelőn nevelő tanyasi gazdaságok jó minőségű hús előállítására képesek, ezek fogyasztása a jövőben az egészségmegőrzés alapját is jelentheti. Az így tartott vágóállatok kizárólag természetes táplálékot fogyasztanak, nem szerepel az étrendjükben a bevett intenzív technológiákkal tenyésztett szarvasmarhák tápláléka, mint a génkezelt szója, kukorica, búza, húsliszt, vérliszt, stb. Az ágazat és a környezet számára mindenképpen a minőségi, egészséges húsmarha előállítás jelentheti a jövőt, amely amellett, hogy a vidéki lakosság számára megfelelő megélhetést biztosítana, a fogyasztói bizalmat is növelné.

https://www.instagram.com/p/CDj_hg2H5zr/

A nagyüzemi sertés- és szarvasmarhatenyésztés környezetre gyakorolt negatív hatásai mára nem kérdésesek, az üvegházhatású gázok nagy mennyiségű kibocsátása, az extrém mértékű vízfelhasználás, a termőföldek túlzott mértékű igénybevétele, a légszennyezés tudományosan bizonyított tények. „Vissza kell térnünk a fenntartható módon és természetes körülmények között termelt minőségi húsfogyasztásra. Nem a marhahús fogyasztással van gond, hanem hogy milyen marhát fogyasztunk” – állítja az amerikai szerzőpáros.

Forrás.

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram