Hirdetés
Hirdetés

Európa reakciója a járvány okozta munkaügyi válságra: minden ami hatással van a vendéglátóiparra is

SZERZŐ: diningguide
2020. november 4.
Körbenéztünk Európában, hogy egyes országok hogyan reagáltak a koronavírus-járvány vendéglátóiparra mért csapására. Milyen ágazati és munkavállalói segélyeket vezettek be, hogyan segítik, milyen juttatásokkal próbálták/próbálják életben tartani a cégeket és a háztartásokat.
Hirdetés

Körülbelül 80%-os visszaesést becsülnek az elemzők a 2020-as nemzetközi turisztikai adatokat tekintve. Európa megannyi országa már a vírus megjelente után nem sokkal válságstábokat állított fel, hogy mihamarabb cselekedhessenek, segítsenek a venéglátóipari ágazaton is. Már láthatjuk, hogy a tavasszal prognosztizált őszi hullám megérkezett Európába, ismét bizonytalanságot és profitkiesést generálva a vendéglátás területén. Alig nyitottak ki egyes éttermek, a legtöbb országban ismét bezárásra intették őket, akik pedig nyitva maradhatnak, vitatott félintézkedések közben tehetik mindezt.

Többféle kommunikáció létezik, a "meg kell tanulnunk együtt élni a vírussal" és a bezárkózás is opciók, ezzel együtt pedig az ágazati és munkavállalói segélyek, pótlékok és a kormányzat teljes elzárkózása is — vagyis nagyon széles spektrumon mozognak a vírus okozta gazdasági-és humán egészségügyi válságkezelő rendelkezések, intézkedések, mentőcsomagok.

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (International Labour Organisation) adatai szerint a szállodaipar és vendéglátás világszinten mintegy 144 millió embert foglalkoztat, 30%-uk pedig 2-9 dolgozót foglalkoztató kisebb cégekhez tartozik.

Körbenéztünk, hogy egyes európai országok kormányai hogyan reagáltak a koronavírus-járványra. Milyen ágazati és munkavállalói segélyeket vezettek be, hogyan segítik, milyen juttatásokkal próbálják életben tartani a cégeket és a háztartásokat. Az adókedvezményeket ezúttal nem szemléztük.

Ausztria — Kurzarbeit és Neustart Bonus

Az úgynevezett kurzarbeit lett a legtöbbet emlegetett szó az osztrákoknál. Nem újkeletű intézkedési csomag, a 2008-as gazdasági világválság idején vetették be először. Az adott időszak alatt (maximum 3 hónap és ezt lehet hosszabbítani) a ledolgozott órákat továbbra is a munkáltató fizeti, ám a kieső órákat az állam téríti meg. A fizetése 80-90%át akkor is megkapja a munkavállaló, ha a munkaideje rövidül, vagy teljesen visszaesik. Minden olyan cég igénybe veheti, akiket komolyan érintett a vírushelyzet, létszámtól, bevételtől, kieséstől függetlenül. A kurzarbeit modellt 2021-ig lehet igénybe venni. Júniusban elindult a Neustart Bonus is, ami a munkanélkülivé váltat újrafoglalkozatását segíti. Ennek értelmében az új munkahelyen az állam az előző munkabér 80%-ig kiegészíti a bérköltséget.

Bulgária — 60/40

Márciusban az állam három hónapra átvállalta a munkabérek 60%-ának kifizetését. A maradék 40%-ot a cégeknek kellett állni, ezzel pedig próbálták arra sarkallni a munkáltatókat, hogy megtartsák dolgozóikat. A rendelkezést már kétszer meghosszabbították, legutóbb 2020 december 31-ig.

Horvátország — fix jövedelem

A nyár folyamán fix 4000 kunás (körülbelül 192 000 forint) támogatást kaptak mindazok a teljes munkaidős dolgozók, akik a mikro- és KKV szekrotban olyan iparágban dolgoznak, amit súlyosan érintett a vírushelyzet és nem tudnak dolgozni. Ide tartozott a vendéglátóipar és a turizmus is.

Németország — Kurzarbeit és 10 milliárd eurós mentőcsomag

Szintén a kurzarbeit megoldásával élt a német gazdaság is. Rövidített munkaidő, vagy minimális munka és a koronavírus-helyzet előtti munkabér 60%-os (gyermeknevelés esetén 67%) állami térítése jár a válság sújtotta munkavállalóknak. Ebbe beletartoznak a vendéglátásban dolgozók, akiknek nincs lehetőségük az otthoni munkavégzésre, a harmadik hónap után 70-77%-os térítést, a hetedik hónap után 80-87%-os bért kaptak. A munkanélküliek segélyét további három hónappal hosszabbították meg a 10 milliárd eurós vírushelyzeti mentőcsomagból.

Olaszország — 5 milliárd eurós mentőcsomag

A legfrissebb intézkedések alapján Giuseppe Conte miniszterelnök több mint 5 milliárd eurós mentőcsomaggal segíti a koronavírus legnagyobb károsodottjait, úgy, mint a vendéglátóipar, az idegenforgalom, a szolgáltatóipar. Az éttermek, bárok, kávézók 5000 eurótól 25 000 euróig (1 820 600-9 103 000 forintig) terjedő segélyt kaphatnak. A kereskedőket és vendéglátósokat tömörítő szövetség (Fipe) elnöke mégis úgy fogalmazott, hogy semmi sem kompenzálhatja a munkavállalás jogának megtagadását. Olaszországban egyelőre nem rendeltek el teljes lezárást, de a vendéglátóhelyek este 6-kor kötelesek bezárni és az egy asztalnál ülő emberek számát is korlátozzák, ami ellen erősen tiltakozik a szektor.

Képek forrása: Instagram @ confcommercio_ravenna @corrierefiorentino
Spanyolország — új támogatási rendszer

A világon sehol sincsen alanyi jogon járó alapjövedelem, a spanyolok viszont egy államilag garantált minimális jövedelmet folyosítanak a rászorulóknak, a legelszegényedettebb rétegnek. Így keresetből vagy segélyből minden spanyol család legfeljebb évi 10 ezer eurót (3 641 200 forint) kaphat, ami az egy háztartásban élő gyermekek számától is függ. Megterhelő ez az államkincstárnak, de így feltételezhetően nem áll le a fogyasztás és tőkéhez juttatják az embereket, a legszegényebb rétegből is. Ha nem jön a járvány, valószínűleg ez a minimális jövedelem sem kerül napirendre ilyen hamar.

Szerbia — minimálbér

A mikro-és KKV szektor munkavállalói, akik a bezárások miatt nem tudtak dolgozni, automatikusan minimálbért kaptak a kérdéses időszakra. Illetve egy egyszeri, jelképes, 100 eurós (36 412 forintos) pótlékot biztosítottak minden nagykorú szerb állampolgárnak. Ez több mint 6 millió embert jelent.

Egyesült Királyság — Furlough és U-turn

Hasonló elveken alapul az úgynevezett furlough, mint a kurzarbeit, vagyis ez egy státusz, ami arra sarkallja a munkáltatókat, hogy tartsák meg a munkától elesett, otthon maradt alkalmazottakat, miközben azok az államtól megkapják a kieső munkabérük 80%-át. Ez a teljes-és a részmunkaidősökre, az ügynökségen keresztül dolgozókra is  vonatkozik. A státuszt október 31-ig lehetett fenntartani, eddig folyósították a 80%-ot. Ez hozzávetőlegesen 40 milliárd fontot jelentett az államkincstárból és felmérések szerint június hónapban a munkavállalók 1/3-a, mintegy 9 millió ember kapta a furlough-t. Az új rendszer neve U-turn és a munkavállaló bérének 2/3 részét biztosítja az állam, amennyiben legalább a munkaórái 20%-át ledolgozza.

Szlovákia —80%

Tavasszal a kijárási korlátozások miatt ellehetetlenülő vállalkozások dolgozóinak bérét 80%-ban átvállalta az állam 880 euróra (320 425 forint) maximalizálva, ezzel együtt a 40%-nál nagyobb bevételkiesést elszenvedő cégek járulékfizetését is elhalaszthatták.

Hogy a 2020 őszi/téli hónapok milyen újraírt, meghosszabbított, aktuális intézkedéseket hoznak, az a napokban/hetekben ki fog derülni, hiszen ahogy mi is megírtuk, Európa éppen bezárkózik. Próbálja ezt a legfájdalommentesebben, de a szigorítások oroszlánrésze miatt a nyáron éppen kicsit helyrebillenő vendéglátás ismét bajba kerülhet.

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram