Hirdetés
Hirdetés

Eltűnőben az olcsóbb vaj a polcokról: vajhiány Franciaországban

2017. november 2.
A francia gasztronómia lételeme a vaj: próbáljunk csak meg egy vaj nélkül készült croissant-t elképzelni! A napokban azonban felröppent a hír, hogy Franciaországban eltűnt a vaj az üzletek polcairól. Valóban képtelenség lenne vajjal ellátni a háztartásokat Európa második legnagyobb tejfeldolgozó iparával rendelkező országában? A kérdésre nem könnyű egyértelmű igennel vagy nemmel felelni. Igen, valóban hiánycikk […]
Hirdetés

A francia gasztronómia lételeme a vaj: próbáljunk csak meg egy vaj nélkül készült croissant-t elképzelni! A napokban azonban felröppent a hír, hogy Franciaországban eltűnt a vaj az üzletek polcairól. Valóban képtelenség lenne vajjal ellátni a háztartásokat Európa második legnagyobb tejfeldolgozó iparával rendelkező országában?
A kérdésre nem könnyű egyértelmű igennel vagy nemmel felelni. Igen, valóban hiánycikk lett a francia üzletekben a vaj, legalábbis ami az olcsóbb márkákat illeti, a drágább verziók még többnyire kaphatóak. Mégsem beszélhetünk a szó szoros értelmében vett vajhiányról: ha valakinek szüksége van rá, tud vajat vásárolni, legfeljebb nem a kívánt áron. Nézzük, miben látják a probléma gyökerét a szakértők!

A vaj sikeres rehabilitációja

Több évtizedes buzgó margarinfogyasztás után az utóbbi időben egyre többen térnek vissza a vaj használatához – Európában és Amerikában egyaránt. A fő élelmiszeripari mumus ugyanis manapság inkább a cukor, illetve a glutén, nem pedig az állati eredetű zsír. A vaj iránti kereslet a világ más részein is nő: különösen Kínában, illetve a Közel-Keleten kezdenek ráérezni a nyugati, vajas sütemények nyújtotta örömökre.

A kereslet nő, a termelés csökken

Globalizált világgazdaságunkban annak is messzemenő következményei lehetnek, ha a világ másik pontján némileg visszaesik a termelés. A világ legnagyobb tejexportőre, Új-Zéland január és augusztus között 11%-kal kevesebb vajat exportált, mint az azt megelőző évben, aminek az egész világpiac megérezte a hatását.
Az Unión belül a 2015-ös kvótarendszer eltörlésére vezethető vissza a probléma. A tejpiac liberalizálása az árak csökkenéséhez vezetett, aminek következtében sokan felhagytak a tejgazdálkodással, és emiatt visszaesett a termelés. Ezen kívül a tavalyi időjárás nem igazán kedvezett a takarmánytermelőknek, ami kihatással volt az állatok idei tejhozamára is. E faktorok együtthatásának következtében a vaj tonnája 2016 áprilisában még 2500 euró (kb. 780.000 forint) körül mozgott, ezzel szemben idén szeptemberben már csaknem 6500 euróra (vagyis több mint kétmillió forintra) rúgott.

Miért éppen a franciák?

A franciákat azért sújtja különösen a vajhiány, mert náluk a termelők és az üzletek nagyon merev árképző rendszerrel dolgoznak. Németországban a szupermarketek gyorsan reagáltak a vaj világpiaci árának megugrására. Míg a németeknél március és szeptember között a vaj ára több mint ötven százalékkal emelkedett, a franciáknál alig változott. A francia termelők és üzletek közötti következő ártárgyalásra még jövő év februárjáig várni kell.
A francia termelőknek természetesen eszük ágában sincs a világpiaci ár alatt kínálni a vajat. Ahelyett, hogy az otthoni üzletekben, áron alul árulnák, inkább külföldön, jóval drágábban igyekeznek értékesíteni. A francia üzletekben tapasztalt vajhiány valójában ennek köszönhető.
A BBC cikke alapján.

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram