Hirdetés
Hirdetés

Egyszer talán magyar séfet is meghívnak: Lezajlott a The Ethical Chef Days

SZERZŐ: Méhész Zsuzsa
2019. április 17.
Miről szól az Olaszországban megrendezett CARE's The Ethical Chef Days? Röviden: hogy a tettek hangosabbak a szavaknál. Hosszabban is kifejtjük.
Hirdetés

A festői Dél-Tirol hegyvidéke adott helyszínt Az etikus séf napok címen futó rendezvénynek. Hinnék, ha azt mondjuk, nem a főzés és az ételek szolgáltatták ezen a gasztrorendezvényen a legfontosabb témát?

Egy mondatban úgy lehetne kifejezni a CARE's The Ethical Chef Days küldetését, hogy a séfek a világot szeretnék megváltoztatni a munkájuk által, de nem nagy szavakkal és jelmondatokkal, hanem apró, ám céltudatos és kitartó mindennapi cselekedetekkel.

Furcsa, ha valaki nem a bevételért, a jobb életért, az elégedett vendégért és a szakmai kiteljesedésért dolgozik?

Nem furcsa, ha mindez már megvan. Mert mi létezik ezeken túl? A gondolat, hogy mi is részei vagyunk a világnak, és lelkiismereti kötelességünk annak hasznára bánni az erőforrásainkkal. Ez már nem rólunk és a saját egónkról, hanem másokról is szól.

Hirdetés
A séfek nem forradalmárok, lázadó és világmegváltó Che Guevarák, mégis nagyon fontosak a mindennapi döntéseik.

A 13 országból itt megjelent 30 séf összesen 25 Michelin-csillaggal büszkélkedhetett. Négy napot töltöttek együtt, főztek, beszélgettek, eszmét cseréltek. Fenntarthatóságról, a világ helyzetéről és benne a saját szerepükről.

Dominique Crenn az idea rendezvényen @CARE's The Ethical Chef Days Facebook

A séfek nem politikusok és nem is tudósok, hogy közvetlen választ találjanak a globális felmelegedés kérdésére. Abban viszont mindannyian egyetértettek, hogy a mindennapi tetteivel bárki hozzájárulhat a pozitív változáshoz. És ez csupán hozzáállás kérdése. Dominique Crenn számára például a főzés egyfajta mozgalmiság – az edénybe az alapanyagokon kívül belekerül a séf identitásából, karakteréből, világlátásából is egy darab. Legalábbis úgy jó, ha ez megtörténik, és nem csak tökéletességről és technikáról, netán mások munkáinak másolásáról szól egy séf teljesítménye.

Jock Zonfrillo prezentációja @CARE's The Ethical Chef Days Facebook

Jock Zonfrillo Ausztráliából utazott az Alpok lábáig. Ő azt vallja, hogy aki sokat kapott, annak kötelessége ehhez mérten vissza is adni. Ő sem heroikus világmegváltáson gondolkodik, helyben látja meg a problémákat és cselekszik: Zonfrillo az ausztrál őslakosok helyzetének javítását és a környezetvédelemre való fókuszálást vállalta fel. Először mindenki azt hitte, egy kicsit megbuggyant, hogy világsikereket magáénak tudható séf létére egyre inkább ez áll a tevékenysége középpontjában.

„Én csak egy szakács vagyok, nem voltak kész receptjeim a problémák megoldásra. De ha valóban akarsz valamit, tisztán és világosan látod a céljaidat, megállíthatatlan leszel. Egyszercsak azon veszed észre magad, hogy szakértők és segítők vesznek körül.”

Zonfrillo Ausztrália egyik legjobb éttermét vezeti Adelaide-ban, az Oranát, ezzel párhuzamosan működteti non-profit szervezetét, az Orana Alapítványt, ami az aboriginalok, a kontinens őslakosai kultúrájának és hagyományainak megőrzéséért munkálkodik. Több területen nyújt segítséget nekik: a biológiai diverzitás (sokféleség) megőrzésétől kezdve a helyi méz értékesítésének támogatásáig. Ez messze túlmutat egy étterem és egy séf feladatain – vagy mégsem? Vagy lehet, hogy éppen abból következik?

Reinhold Messner @CARE's The Ethical Chef Days Facebook

Az élet hegycsúcs, és nem strand. Ez lehetne a mottója a három Michelin-csillagos St. Hubertusnak is, amit Dél-Tirolban találunk. Annál is inkább, mert az egyik tulajdonosa a legendás Reinhold Messner, aki nem csak a világ egyik legjobb hegymászója – 14 nyolcezres csúcsra jutott fel –, hanem lelkes lokálpatrióta is. Ő az egyik legérdekesebb karaktere a rendezvénynek, aki hiába kalandorkodta végig a világot, nagyon is első rendű számára a hely, ahonnan származik. Minden, amihez köze van, a minőségről és a határtologatásokról szól. A nevét viselő múzeum épületét a zseniális iraki építész, Zaha Hadid tervezte.

A csúcs elérése, új utakat találni kreativitást és rugalmasságot igényel. A CARE's The Ethical Chef Days üzenete hasonló a hegymászáshoz: minden cselekedet és kihívás alapja a vízió.

A rendezvény honlapja.

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram