Hirdetés
Hirdetés

Egy tüzes máltai a Nagykörúton: Marvin Gauci séffel és étteremvizionáriussal beszélgettünk

SZERZŐ: DiningGuide
2020. július 23.
Autodidakta séfből lett többszörös étteremtulajdonos, aki immár két országban, Máltán és Magyarországon is sikerrel működteti exkluzív éttermeit. Impulzív és határozott, 21 évesen nyitotta meg első éttermét, ma pedig már saját étteremcsoportját igazgatja. A vendéglátás szerinte nem one-man show-t prezentáló séfekre épül, ő is 120 ember lelki és egzisztenciális jóllétéért felel. Ismerjék meg közelebbről a magyar éttermi élet “szigetlakóját”, Marvin Gaucit!
Hirdetés

Milyen képe volt Magyarországról és Budapestről, mielőtt megnyitotta a Caviar&Bull éttermet?

Marvin Gauci: Máltán a csapatomban több magyar munkatársam is volt, rajtuk keresztül hallottam Magyarországról, de Budapesten turistaként jártam először. Pihenni jöttem, nem éttermet nyitni, de ez a helyiség itt, a nyüzsgő Nagykörúton megtalált. Mesélték, hogy nem sokkal azelőtt zárt be itt a Szamos Cukrászda, át is villant az agyamon, hogy valaki nyithatna itt egy jó olasz helyet. Az utcákon sétálgatva egyszer csak azon kaptam magam, hogy beszippantott a város életteli pezsgése, és hazaérve pár nap alatt elhatároztam, hogy itt fogom megnyitni a Máltán már bevezetett Caviar&Bull testvéréttermét.

Marvin Gauci, a Marvin Gauci Group alapítója

Olyan ember benyomását kelti, aki nagyon gyorsan és határozottan dönt.

Üzleti ügyekben mindig a megérzéseimre hallgatok és nagyon gyorsan hozok döntést. Eddig mindig jól súgott az előérzetem. Személyes dolgokban sokkal megfontoltabb vagyok, ezerszer átrágom magam egy-egy témán, mert emberek életével és érzéseivel nem lehet játszani. De a szakmai döntéseim közül egyet sem bántam meg, a rossz választásokból is mindig tanultam valamit, és megerősödve folytattam tovább. Vannak dolgok, amiket nem lehet megúszni az életben: ha cselekszel, hibázol is, de hiszek benne, hogy minden okkal történik, minden mindennel öszefügg a világegyetemben.

Fotó: A budapesti Caviar & Bull

Mi volt a legszebb és legnehezebb része a budapesti étteremnyitásnak? Egy interjúban említette, hogy a magyar ügyintézés nehézkesebb, mint a máltai.

A pesti nyitás alatt kíméletlenül szembesültem azzal, hogy én egy szigetlakó vagyok (nevetve). A félmilliós lélekszámú Máltán kis túlzással mindenkit ismerek, telefonálok párat, és mindent el tudok intézni.

Budapesten ezzel szemben meg kellett harcolni a bürokráciával, de a munkálatokat az elejétől a végéig élveztem. Ez volt az első konyhám, amit A-tól Z-ig én tervezhettem meg, tiszta lappal indultunk, én dönthettem el, hova kerüljenek a tűzhelyek, a mosogató, hogy a munkaterület optimálisan használható legyen. Melyik séf ne erről álmodna?

A körúti Caviar & Bull

A Caviar&Bull ételei több mint húsz ország ízeit ötvözik az Ön szavai szerint. Miket tart az étlap erősségeinek?

Mivel Máltán és itt is nemzetközi fine dining éttermet viszünk, van átfedés a fogásokban, de közös bennük, hogy az ételek nem csak küllemükben szemet gyönyörködtetőek, hanem ízeikben is egy nagyon tudatosan kialakított menüsor részei. Ritkán változtatunk, a fogások pedig egymásra épülnek. A signature ételek, mint a Gauci homár popcorn vagy a friss tengeri halból készült fogások mindkét étteremben szerepelnek az étlapon, de Budapesten Tivadar György séf vezetésével az itteni kiváló minőségű, nemes alapanyagokkal, mint a mangalica, libamáj, kacsamáj, magyar tokhalkaviár, pirospaprika, pálinka, tokaji borok is főzünk, bemutatva a magyar konyha legjavát. Egyébként teljesen szabad kezet adok a konyhafőnökeimnek, nagyon tetszik, hogy Gyuri ugyanolyan alázattal és tisztelettel dolgozik, mint én, és a saját személyiségét, stílusát is meg tudja mutatni a főztjében. Nem állt be a budapesti fine dining éttermek egyébként kiváló sorába, mi külön utat járunk, és megállunk a saját lábunkon.

Az ételbüszkeség: Gauci homár popcorn

Magyarországon a koronavírus-járvány után az állam most azt üzeni az embereknek, hogy utazzunk belföldön, így életben tartva a turizmust-vendéglátást. A félmilliós lélekszámú Máltán, ami jelentős részben a turizmusra támaszkodik, hogyan próbálják élénkíteni a szektort?

Máltán és Budapesten is rengetegen élnek a turizmusból, a vendégeink zöme a közelmúltig itt, az étteremben a külföldi turistákból került ki, de az újranyitás óta a hazai közönség is kezd felfedezni bennünket, aminek nagyon örülünk. Lassan újraindul az élet. Máltán már tele vannak az éttermek és a bárok, az alapvető különbség pedig az életstílusunkban is keresendő. A mediterrán népek kinn élik az életüket, munka után összegyűlnek az utcákon, a tereken, sokkal gyakrabban eljárnak ebédelni, vacsorázni, akár minden este, ez persze másfajta piaci működést von maga után.

A járványhelyzet nem csak azt tanította meg, hogy azért legyünk hálásak, amink van, hanem azt is, mennyire törékeny az emberi lét. Tényleg órák leforgása alatt kifordulhat a sarkaiból minden.
Kilátás a máltai Caviar&Bull étteremből

Máltán eddig több mint száz étterem volt kénytelen bezárni, és úgy hallom, itt is sokan lehúzták a rolót. Nagyon szomorú ezt látni, így abszolút egyetértek, hogy a hazait mindannyiunknak kötelességünk támogatni. A szakmánkban eljött a racionalizálás ideje, de Málta megnyitotta a határait 19 ország előtt, és októberig tart a szezon, úgyhogy optmisták vagyunk. Én konzervatív embernek tartom magam, felelős vagyok a saját családomért, és mellettük a nagycsaládomért: a munkatársaimért.

Ha tudok, segítek. Amikor kevesebből tudtam adni, akkor is adtam, és most is, amikor van miből. Úgy hívják ezt, hogy karma, eszerint azt fogod visszakapni, amit adsz.

Meséljen a Dinner in the Sky koncepcióról Máltán. Hogyan képzeljük el ezt a vacsorát a magasban?

Minden évszakban más helyszínre költözünk vele, oda, ahol épp csodálatos a kilátás. Képzeljék el, hogy egy nagy asztalnál ülve egy óriásdaru felhúz 40 méter magasba, és ott elkölthetünk egy étkezést. Nem mondom, egy kicsit mindenki izgatott az elején, de a végén állítják, hogy kihagyhatatatlan élmény. A vacsora másfél óráig tart. Eddig csak egy ember jött le idő előtt, az is a tériszonyos barátom volt, akit nagy nehezen rábeszéltem, hogy próbálja ki, micsoda élmény lesz! Nem kellett volna. (Nevetve.)

A máltai Susurrus drónfelvételről

Mi köti össze a máltai éttermeit, a Tarragont, a Susurrust és a Caviar&Bullt?

A friss, minőségi alapanyagok, de teljesen más a profiljuk. A butikétteremként működő Tarragon a Szent Pál-öbölben van, és modern kontinentális ételekre specializálódott. A Susurrus étteremben dél-amerikai–mediterrán viszünk, a Caviar&Bull klasszikus fine dining, ahol a molekuláris gasztronómiába is teszünk kis utazást. De az én szívemhez a szép tányérok mellett az egyszerűen elkészített, rusztikus ételek is nagyon közel állnak. Imádom, ahogy Budapesten a kacsát, a kacsamájat és a libát készítik, és odavagyok a gyümölcsszószoktól is. Tegnap Etyeken jártam, és szarvaspörköltöt ettem szarvasgombás nudlival, isteni volt. Mindig megkérdezem az asztaltársaságomat, hogy megosztjuk-e a finom falatokat, de mostanra rá kellett jönnöm, hogy ez Magyarországon nem működik, mások a gyökereink, itt kicsit merevebb az étkezési kultúra a mediterránhoz képest.

2020-ban debütált a máltai Michelin Guide. Az első körben kiosztott három Michelin-csillagos hely között nem szerepel Gauci-étterem. Hogyan viszonyul a Michelin-csillagokhoz, cél-e, fontos-e az Ön számára?

A Michelin-kalauzban benne lenni nagy megtiszteltetés, és ha megkérdezik tőlem, hogy szeretnék-e csillagot, azonnal rávágom, hogy naná, természetesen!

Ha viszont afelől érdeklődnek, hogy szeretném-e a csillag megszerzésével és megtartásával járó őrületet, stresszt és a kiábrándultságot, ha egy-két év után esetleg elveszítjük, akkor azt mondom, hogy köszönöm, nem kérek belőle.

Nem vagyok biztos benne, hogy megéri Michelin-csillagos éttermet vinni, olyan sok példáról tudok, ahol egyenesen átokká vált, és teljesen őszintén mondom, hogy csillag nélkül is nagyon boldog vagyok. Megértem, hogy nagyon inspiráló felsorakoztatni a csapatainkat, és a Michelin szabályai szerint játszani, de ez nem egy one-man show, 120 ember lelki és egzisztenciális jóllétéért felelek. Mostanában változásban vannak az elvárások is, minden képlékeny. Máltán szerepelünk a Michelin-kalauzban, de Budapesten ez fogósabb kérdés. Nálunk mindig az utolsó performansz számít, mint a színházban, úgyhogy csillag ide vagy oda, minden áldott nap hoznunk kell a minőséget, mégpedig kompromisszumok nélkül. Úton vagyunk, és szeretném hinni, hogy még csak most jön az utazás java.

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram