Hirdetés
Hirdetés

Egy mítosz ledöntése: tegyünk-e olívaolajat a tészta főzővizébe?

2025. február 13.
Az olasz konyhát számos mítosz övezi, melyek közül a legtöbb konkrét főzési technikákhoz kapcsolódik. Az egyik ilyen az olívaolaj adása a tészta főző vizéhez, hogy elkerüljük a tészta összeragadását. De milyen fajta olajat használjunk és mennyi szükséges belőle? Még a hideg vízhez adjuk hozzá, vagy forralás után? Cikkünkből kiderül, hogy a kérdések feltevése egyáltalán szükséges-e.
Hirdetés

Miért nem segít, ha olíva olajat adunk a főző vízhez?

Mivel az olaj textúrája csúszós, hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy segíthet abban, hogy ne ragadjon össze a tészta. Ez a teória azonban figyelmen kívül hagy egy fontos kémiai reakciót: a víz és az olaj nem keverednek. Ez alapvetően azzal függ össze, hogy az olaj molekulák polárisak, vagyis nincsenek elektromosan töltve, míg a víz poláris – vagyis az olaj molekulák különválnak. Ha a vízbe olajat öntünk, nem fog összekeveredni a benne lévő tésztával, hanem köröket formázva lebeg a főzővíz tetején. Ráadásul leszűrés után a tésztát némileg csúszós réteg fogja bevonni, ami miatt esélytelen, hogy bármilyen szósz ráragadjon majd. 

Mit tehetünk, hogy ne ragadjon össze a tészta?

Most, hogy ledöndöttünk egy városi legendát, nézzük meg, mi az, ami valójában segít abban, hogy ne ragadjon össze a tésztánk. Természetesen ügyeljünk a főzési időre: a csomagoláson található javasolt idő alatt az ‘al dente’ keménységet éri el a tésztánk, ha ennél puhábbat szeretnénk, 2-3 percig főzzük tovább maximum. Ha ennél tovább marad bent a tészta a főzővízben, a tészta külseje puha és ragacsos lesz. Ennek az oka keményítőszemcsék szétesése, ami miatt nagy mennyiségű amilóz szabadul fel, így a tésztánk ragacsos lesz. 

Tészta rizottó stílusban

Ha van időnk és türelmünk, készíthetjük a tésztát a rizottóhoz hasonló eljárásban. Melegítsünk fel egy nagy méretű serpenyőt, majd tegyünk bele pár kanál vizet. Amikor gyöngyözni kezd, tegyük bele a tésztát. Ha a víz jórésze felszívódott, adjunk hozzá még pár kanállal. Ha a tészta félig átfőtt, elkezdhetjük kisebb mennyiségekben hozzáadni a szószt.

Ezzel az eljárással a tészta a szószban fog készre főni, és a szósz jobban átjárja az ételt, mint a klasszikus eljárás során. A tészta ezzel a módszerrel egész biztosan nem fog összetapadni. A metódus egyetlen hátránya, hogy az elejétől a végéig igényli a figyelmünket. 

Egyéb trükkök

A tésztát mindig nagy méretű fazékban főzzük bő vízben, hogy egyenletesen készüljön el, és legyen helye mozogni. Ne spóroljunk a sóval, és ügyeljünk arra, hogy a víz folyamatosan erősen forrásban legyen. A leszűrés után hozzá adhatunk pár csepp olívaolajat a tésztához, ekkor a víz és az olajrészecskék már nem lépnek kölcsönhatásba egymással. 

Forrás: finedininglovers.com
Fotók: Unsplash

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram