Hirdetés
Hirdetés

Egy kis gasztro-divat-történelem

SZERZŐ: DiningGuide
2016. november 23.
A múló évtizedek leírhatók a ruhadivattal, a zenei divatokkal, és ugyanígy a gasztrotrendekkel is. Mindig jó volt, de ebből a szempontból talán mégis most a legjobb.
Hirdetés

Hetvenes évek: müzli, tejszín és tequila
Itthon még nemigen tekintettünk a nyugati határokon túlra, pedig már komoly gasztronómiai divatok kezdtek kialakulni. Nem volt olyan étterem, ahol a kedves vendég ne talált volna quiche-t, ami a korai hetvenes évek egyik sztár-étele volt az 1973-ban robbantó fondüvel együtt. A quiche-nek szerencsére annyi verziója létezik, ahányan készítik, így azért módot adott némi variálásra, ahogy az akkoriban nagyon divatos francia és olasz konyha más fogásai is. A paradicsom alapú tésztaszószok mellett ekkor kezdtek divatba jönni a tejszínes, krémes mártások – ebben az időben gyakorlatilag mindenre tejszínt tettek. Kezdtek odafigyelni az egészséges étkezésre is, megjelentek a müzlik és ennek kapcsán szintén 1973-ban a The Granola Cookbook című klasszikus. Említsük még meg a sült kecskesajtot nyers zöldségágyon és a korszak nagy koktélját, a Tequila Sunrise-t.
Nyolcvanas évek: a kiwitől a szusiig
A nyolcvanas években új gyümölcs jelent meg a láthatáron: a szőrös, nem-is-tudjuk-hogy kell-enni kiwi. Az új-zélandi gyümölcs egzotikus volt és egészséges (csupa C-vitamin), és kiderült, hogy rengetegféleképpen felhasználható: gyümölcstortákba, salátákba, húsételekhez, partifalatokhoz. Ebben az évtizedben feledhetetlen volt a vodkás penne (1983), amit igaziból már a hetvenes években kitaláltak, de a nyolcvanasokban lett igazán népszerű (bár Olaszországban, a tészta hazájában a puristák nem tartották sokra, mondván: se történelme, se lelke). 1982-ben jelent meg a crème brulée, az évtized vége felé pedig berobbant a szusi (1988). Nagy kedvencek voltak még az aszpikos hidegtálak, a rákkoktél és a francia palacsinta (crêpe) minden variációja.
Kilencvenes évek: a light évtizede, de azért a tiramisù is jöhet
Míg a nyolcvanas évek végén egyesek húzták a szájukat a vegetáriánus hamburger láttán, a kilencvenes években a szupermarketek polcain megjelentek a könnyített, azaz light változatok – szinte mindenből. Erre az évtizedre esett a tiramisù nagy belépője (1990), ami a legnépszerűbb olasz édességgé vált az egész világon, de ugyanannyire jól esett ebéd után egy finom, belül folyós csokoládés süti. A coulant au chocolat (Michel Bras találmánya) 1997-től kezdve a világ összes étlapján megjelent. És mivel erre az évtizedre esett az edzőtermek és az egészséges, sportos életmód robbanásszerű elterjedése és velük a fehérjék felértékelődése az étrendben, megszerettük a sovány húsokat, amik mellett megjelent a tányérokon a csodálatos rukola.
Kétezres évek: smoothie, avokádó, humusz és társaik
Az évezred legelején megtanulhattuk, hogy a smoothie és a turmix nem egészen ugyanaz, megimádtuk az avokádót, megjelent a humusz és a quinoa, a cronut, a cupcake – úgy is mint a muffin egy változata –, majd 2010-ben jöttek az apró macaronok, és minden édesszájú szívét meghódították. Nem beszélve a kale-ről, a ramenről, a matcháról, és még ezer más dologról, ami az új évezredben, a gasztroforradalom idején elárasztotta a konyhákat és az éttermeket.
És mi lesz jövőre?
Jósolni mindig kockázatos, de a szakértők szerint 2017 a krémes állag éve lesz, nagyon divatosak lesznek az algák, újra visszatér a vaj mint hozzávaló, és imádni fogjuk a mexikói és talán a karibi konyhát is. De aki úgy érzi, ugyanazt fogja szeretni jövőre is, mint az idén és tavaly és tíz éve, annak sincs szégyellnivalója.
forrás: finedininglovers.com
 
 
 

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram