Hirdetés
Hirdetés

Egy igazán izgalmas, formabontó nyári leves Macsinka Jánostól: a Macok Bisztró meggyleves receptje

SZERZŐ: DiningGuide
2022. július 5.
A meggyleves dicsérete.
Hirdetés

Kevés szezonálisabb fogást tudnánk felsorakoztatni a nyári napokon, mint sokak kedvencét, a gyümölcslevest. Jóllehet, vannak, akiknek a szóról még mindig a langyosra hűlt, mindenféle vegyes gyümölccsel megszórt, menzai kutyulmány jut az eszébe, pedig ma már csodás gyümölcsleves receptek léteznek. Az pedig úgy tűnik, leginkább ízlés dolga, hogy valaki meleg változatban, vagy lehűtve szereti fogyasztani a gyümölcslevesét, előtelnek vagy inkább desszertnek preferálja. Ezek a sokoldalú, mégis egyszerű levesek akár évszaktól függetlenül is elkészíthetők. A meggyszezon végéhez közeledve most a Macok Bisztró hideg meggyleves receptjét osztjuk meg olvasóinkkal, Macsinka János tolmácsolásában.

Valójában honnan ered a gyümölcsleves?

Többeket meglephet, de a gyümölcslevesről azt tartják, hogy Skandináviából származik. Érdekes tény ez, hiszen a hideg éghajlaton kevésbé jellemző a nagymennyiségű gyümölcstermesztés. Így talán érthető, hogy eredetileg a levest szárított gyümölcsből készítették, hiszen a téli időszakban melegen fogyasztották és régen ekkoriban a friss gyümölcsök nem voltak még széleskörben elérhetők. Az északi országokban ma is népszerű étel, levesként és desszertként is megtalálható, bár ma már inkább hidegen fogyasztva elterjedtebb, főleg Finnországban, Svédországban és Norvégiában fogyasztják előszeretettel.

Hirdetés

Hogyan szolgáljuk fel, hidegen vagy melegen?

Itthon kifejezetten kultúrája van a gyümölcslevesek melegen, vagy langyosan fogyasztásának, míg másnépeknél ez ritkább. Ez talán egy magyar sajátosság, kiváltképpen, hogy nem is a téliidőszakban esszük ezeket a leveseket melegen, hanem épp ellenkezőleg a nyári forróságban élvezzük, ha kissé langyosan fogyaszthatjuk őket. Valójában a gyümölcslevest melegen vagy hidegen is ehetjük, sőt, akár desszertként is remek frissítő csemege a forró nyári napokon.

A meggyleves dicsérete

Egy kiváló módja annak, hogy kihasználjuk a nyári szezonális gyümölcsbőséget, mint egy gyümölcsleves készítése. Rengeteg variáció létezik – eperből, őszibarackból vagy málnából akár önmagukban is nagyszerű levest lehet készíteni, de talán a legtöbbek által preferált gyümölcsleves a meggyből lesz.

A savanykás meggy abban különbözik a cseresznyétől, hogy igazi, természet adta fanyarsággal – savakkal – bír, ami megakadályozza, hogy a cukros leves túlságosan nyálkás legyen. A meggy egyszerre édes és savas: különösen ínycsiklandó tulajdonság ez, amit pár hozzávalóval jól fel lehet erősíteni. Ezt a savanykás gyümölcsöt ezért hagyományosan citromlével, fahéjjal, tejföllel, tejszínnel, cukorral és liszttel főzik össze.

Hirdetés

Akárcsak egy desszert, a meggyleves is leginkább mértékkel fogyasztandó, mégis azon ritka édes ételek közé tartozik, amelyeket előételként, vagy levesként tálalnak. Míg nyáron nem okoz gondot az elkészítése friss hozzá valókból, addig télen csak konzervből, vagy épp fagyasztott meggyből rakhatjuk össze. Épp ezért nem véletlenül szeretjük akkor készíteni, amikor a gyümölcs szezonjában járunk, hiszen ennek a levesnek a meggy frissességéből fakadó vibrálása az egyik fő vonzereje.

Jóllehet, a meggyleves talán Magyarországon a legnépszerűbb, az országszerte található meggyfa bősége miatt és mi szeretjük egyedül a körülöttünk lévő országok népei közül melegen, de azért a meggyleves nem teljesen magyar. Európa számos országában készítenek hasonló levest, Ausztriától Lengyelországig, Szlovákián át még Németországban is.

A Macok Bisztró meggylevese

A Macok bisztró hideg uborkás meggylevese bükki sajttal

magozott meggy 1 kg

szegfűszeg 2 db

egész fahéj 1 db

kardamom 2 db

citromhéj

vörösbor 2 dl

uborka 0,20 dkg

grillezett fűszeres sajt 0,20 dkg

zöld citrom ½

bazsalikom

Elkészíts:

  • A vörösbort a fűszerekkel felforraljuk kb. 15 percig főzzük majd leszűrjük.
  • Ezt követően a magozott meggy két harmadát leturmixoljuk és lecsepegtetjük.
  • Ha lecsepegett, akkor hozzáadjuk a vörösbort majd az egészet visszahűtjük.
  • Amíg a leves hűl, addig az uborkákból szalagot, illetve kockákat vágunk és összekeverjük bazsalikommal, így ízesítjük. Ezt a levesbetét keveréket is berakhatjuk a hűtőbe.
  • A fűszeres sajtot egy kézi fáklyával, vagy ha ilyenünk nincs, akkor a tűzhely felett grillezzük.
  • Tálaláskor a bazsalikomos uborkát a tányérba helyezzük és ráöntjük a hideg meggylevet.
  • Ezt követően hozzáadjuk a maradék meggyszemeket és a házisajtot (lehet egészben, de akár darabokra is törhetjük).

 

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram