Hirdetés
Hirdetés

Diwali — a hindu kultúra fénylő, ízgazdag ünnepe

SZERZŐ: DG
2020. november 16.
A hindu kultúrában ősszel ünneplik a Diwali-t, ami legalább akkora jelentősséggel bír, mint a mi karácsonyunk. Újhold idejére esik, és rengeteg édességet, pikáns fogást készítenek a négynapos ünnepségre, Lakshmi istennő tiszteletére, annak örömére, hogy a jó győzedelmesnedik a gonosz felett. Csupa derű és csupa íz ez az őszi esemény.
Hirdetés

Hol és miért ünneplik a Diwalit?

Eredetileg hindu ünnep a Diwali, de a dzsainák és a szikhek is mind tartják a szép hagyományt. India mellett többek közt Nepál, Malajzia, Mianmar, Mauritius, Sri Lanka is nemzeti ünnepként tekint rá. A fény ünnepének (mint pélrául a hanukát is)  is hívják, hiszen a legfontosabb üzenete, hogy a fény és a jó mindig győz, a sötétséggel és a gonosszal szemben.

Igazán boldog, örömteli napok ezek, melyek a védikus kalendáriumhoz igazítva, a Kartik hónapra esnek és a győzelem mellett az újholdat is üdvözlik. Ez a hónap spirituálisan még intenzívebb, még a mai, modern hinduk életében is. Többet meditálnak, lelassulnak és nagyon várják a Diwalit — ami örömmel, elengedéssel, hálával és büszkeséggel teli.

Aki valaha már járt a fény ünnepén a felsorolt országokban, az megtapasztalhatta, hogy kvázi a karácsony, a szilveszter és az államalapítás ünnepét egybegyúró, nagyszabású öt napról beszélünk. Negatív gondolatoknak, szomorúságnak nincs helye a Diwali idején, viszont annál több a családi esemény, a közös lámpásgyújtás. Baráti lakomákon, közös főzések alkalmával ünneplik az indiai újévet.

Idén egy kicsit másképp

Az idei Diwali természetesen egészen másképp alakult a koronavírus-járvány miatt, a gyertyagyújtásokat szűk körben, négy fal között intézték, házi oltárokat állítottak és egymásnak ételcsomagokat szállítottak a családok, barátok. Velünk ellentétben Indiában például 10 ember helyett maximum 5-en gyűlhetnek egy háztartásban — sosem volt még ennyire más ez az öt nap.

Az ünneplés mellett 2020-ban inkább a befelé figyelésé lett a főszerep. Fontos, hogy az egész Kartik hónap lemondásokkal és jótéteményekkel jár, hogy a fizikai lét helyett a lelki folyamatokra figyeljenek a vallás gyakorlói. Ezek "apróságokban" is megmutatkozhatnak: a gabona, a cukor elhagyása, adakozás, mindennapos lámpásgyújtás.

Fotó: Katha

A ghí vaj és Krisna kapcsolata

A tradicionális Diwali idején meggyújtott lámpásokat "diya"-nak hívják és ghí vajjal táplálják tüzét. A vaj fontos jelentéssel bír a hindu kultúrában: a szentírásból tudvalévő, hogy Krisna nagyon szereti a vajat, tejtermékeket, joghurtot, a belőlük készült édességeket is. Még egy gyermekkori csínytevése is a vajjal kapcsolatos. Édesanyja, Jasódá mama vajat köpült, a finomságot a gyermek elcsente és még majmoknak is adott a nektár-szerű vajból. Ezért is fontos az ötnapos ünnep alatt édességeket, joghurtos, ghí vajas desszerteket készíteni, Krisnának ajánlani és persze falatozni is belőlük.

Fotó: Wikipedia
Érdekesség, hogy Dél-Indiában, Mahábalipuram kisvárosában van egy óriási, a fizika törvényeivel dacoló, domboldalon álló, lekerekített szikla, ami Krisna vajlabdája névre hallgat. Ennyire kedvelik az előbbi elbeszélést.

 

10 tradicionális étel, amit a Diwali alatt készítenek és fogyasztanak

  • samosa (zöldséges tésztabatyuk)
  • pakora (bundázott sült zöldségek)
  • aloo bonda (burgonyás ropogtatnivaló)
  • gulab jamun ( édes, szirupos, tejporból készített fánkocska, jellegzetes indiai desszert)
  • murukku (sós, bő zsiradékban kisütött mungóbab lisztjéből készülő snack)
  • rasgulla (paneer (házi sajt) felhasználásával készülő kardamomos, édes gombócok, az indiai "túrógombóc")
Rasgulla
  • sooji halwa (ghí, búzadara és cukor elegye, amihet tejet is adhatnak. Kardamom és magvak ízesítik az indiai "tejbegrízt")
  • kheer (sáfrányos-pisztáciás-kardamomos rizspuding)
  • gajar ka halwa (sárgarépából és magvakból, ghível főzött puding)
  • guija (bő zsiradékban kisütött, khoa-val és magvakkal töltött tésztabatyuk)
Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram