Hirdetés
Hirdetés

Gianni mesél: Cukorka vagy szén kerül a zoknikba? Éjjel érkezett az olasz "Télanyó"

SZERZŐ: DiningGuide
2020. január 5.
Már egy ideje Magyarországon éltem, amikor rájöttem, hogy a magyarok a boszorkánnyal, a "banyával" negatív értelemben lehet találkozni. Nálunk, Olaszországban viszont a gyerekek minden évben izgalommal várják la Befanát, a jó boszorkányt, aki ajándékot hoz. Közös bennük a rútság, a kampós orr és a seprű mint közlekedési eszköz. De Befanától nem kell félni!
Hirdetés

Az olasz gyerekeknek is van Télapója, ő Babbo Natale, de nem december 6-án, hanem karácsony szentestéjén érkezik. Nagy különbség még a magyarországi Mikulás és karácsony és az olaszok év végi ünnepei között, hogy itt, Magyarországon a családok leginkább otthon ünnepelnek, illetve egymást látogatják meg. Az adventi vásárokon – és a szilveszteri petárdázáson, ami remélhetőleg nem családi hagyomány – kívül nem jellemző, hogy a magyarok az utcán ünnepelnének. Vízkereszt egy fontos ünnep és élő hagyomány Olaszországban, amikor vásárok, főtéri bábjátékok, jelmezes előadások zajlanak.

Befana felbukkanása a Comói-tónál

Az idén sajnos több komoly időjárási tragédia sújtotta Velencében zajlik la Befana ünnepén a híres regattaverseny, amelyen Befanának beöltözött férfiak és nők is eveznek; a banyának öltözött férfiak önmagukban is nagyon mulatságos látványt nyújtva.

Eveznek a (férfi)boszorkányok a velencei Canal Grandén

Vízkereszt ünnepét itthon is megtartják a keresztény emberek, de sokaknak manapság elsőre az jut eszébe vízkereszt napjáról, hogy ekkor kell leszedni a karácsonyfát. Olaszországban viszont a január 6-ra virradó reggelt azzal az izgalommal várják a gyerekek, mint a magyar gyerekek a Mikulást. Érdekesség, hogy napra pontosan egy hónappal ezelőtt, december 6-án jön és ajándékoz a magyar Télapó. Az olasz gyerekek viszont nem a cipőiket készítik ki, náluk zoknikba kerülnek az ajándékok.

Ahogy az a keresztény hagyományokkal lenni szokott, pogány gyökerei vannak Befana, pontosabban epifánia (Epiphania Domini, az Úr Megjelenése) ünnepének is. Az ókori Rómáig nyúlik vissza ez a szokás, de hogyan is szól ma a fáma a gyerekeknek? Az olaszoknál bizony a Kisjézus születéséhez és a háromkirályok vándorlásához egy jóboszorkány is becsatlakozik: a királyok kérték őt, hogy tartson velük a szentcsaládhoz, de ő nem ment velük. Ezt később megbánva éjjel seprűnyélen repülve kereste a Messiás születésének helyét – mindhiába. Éjjeli útja során minden házba bekukkantott, hogy ott találja-e a kisdedet (a kéményen keresztül, akár a Santa Claus Amerikában), és a házakban pedig éjjel ajándékot vagy éppen kis dorgálást hagy a gyerekeknek.

Befana-ábrázolás 1840-ből, egy párizsi kiadású lapban jelent meg az illusztráció

Gyümölcsök helyett édességhegyek – szén helyett feketecukorkák

A szépen csomagolt édességek ma már átvették az egykori ajándékok helyét. El tudjátok képzelni, hogy míg a világháború után s friss és aszalt gyümölcsök, esetleg egy szerény házi sütemény is mekkora érték volt, ma már tucatnyi édességtől dagadnak az olasz lurkók kifüggesztett zoknijai. Természetesen a nagy világmárkák a Ferrerótól a Kinderig készítenek ilyen alakú édességeket, de szerencsére rengeteg olasz otthonban sülnek frissen a sütemények, vagy szerzik be remek édességboltokból vagy cukrászdákból őket.

Cremino, a három- vagy négysávos giandujás csokikocka az ünnep egyik kedvence

Sülnek a zokniformájú sütemények és kekszek.

https://www.instagram.com/p/B68jGf8FGry/

És persze a nagy gyártók is magukénak érzik az ünnepet.

https://www.instagram.com/p/B68jjvuoHOc/

Ami pedig Magyarországon a virgács, azt Olaszországban egykor széndarabkák jelentették, ez járt a rosszcsont gyerekeknek. Ma már egy vicces szokás hódít az egykori szén helyett: fekete színű cukorkákat rejthetnek a zoknik, dorgálásként és ajándékként egyszerr. Az aktív fekete szénnel vagy ételfestékkel készülő édességek tényleg, mintha csak széndarabok lennének!

A nem túl bizalomgerjesztő külső finom falatokat takar

Vízkereszttel pedig befejeződnek a karácsonyi ünnepek, és kezdődhet a farsang ideje!

Köszönöm, hogy elolvastátok,

és ne feledjétek, olaszul l’enni jó!

Gianni

Az alábbi cikk is nagyon időszerű, ezt is ajánljuk!
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram