A felnőttek minden év október 31-én figyelik, hogy hallják-e már a kopogást az ajtókon a jelmezbe öltözött gyerekektől, akik kinyújtott karokkal és nyitott zsákkal várják a cukorkákat. A modern korban a “csokit vagy csalunk!” hagyomány egy szent halloweeni szokássá vált az Egyesült Államokban.
A történészek szerint azonban a gyerekek édességért való könyörgése az ősi kelta ünnepségekig, sőt egy rég elveszett karácsonyi szokásig eredeztethető. Maga a kifejezés a 1920-as évekre vezethető vissza, amikor egy Halloween-i tréfa teljes városokat sodort az idegösszeroppanás határára. Eláruljuk, hogyan fejlődött a csokit vagy csalunk hagyománya az idők során.

A Halloween eredete
A Halloween eredete több, mint 2000 évvel ezelőttre nyúlik vissza, a Samhainra, azaz a kelta újévre, amely november 1-jére esett. Úgy tartották, hogy a démonok, tündérek és a halottak szellemei azon az éjszakán járnak a Földön, amikor a határok elvékonyodnak az élők és a holtak világa között.
A kelták tűzgyújtással és ajándékokkal igyekezték megnyerni a közelmúltban elhunytak szellemeinek kegyét. Emellett álcázták magukat, hogy a szellemek ne ismerjék fel őket. A Samhain a hetedik században Mindenszentek napjává alakult át, ahogyan a keresztény vezetők átalakították a pogány ünnepeket. Azonban az azt megelőző éjszakát továbbra is tűzgyújtással, jelmezekkel és felvonulásokkal ünnepelték, All Hallows' Eve néven – amely később Halloween néven vált ismertté.
A európaiak ezután a Halloween-t elvitték az Egyesült Államokba – ahol az ünneplés a 19. században vált népszerűvé, amikor az ír-amerikai bevándorlók száma robbanásszerűen megnőtt. Népi hagyományaik és hiedelmeik vegyültek a meglévő mezőgazdasági hagyományokkal, így bár a Halloween az okkult világába is betekintést nyújtott, mégis elsősorban a őszi betakarításhoz kötődött. Az évek elteltével az ünnep a gyerekek számára nyújt lehetőséget arra, hogy olyan szellemeknek öltözzenek, amelyektől őseik valaha féltek.
Hogyan vált a csokit vagy csalunk hagyománnyá?
Hogyan alakultak át ezek a kelta hagyományok, hogy a gyerekek jelmezbe öltözve édességért, szórakozásból járnak házról házra – nem pedig a szellemek ellen való védekezés miatt?
A Holiday Symbols and Customs ötödik kiadása szerint Angliában már a 16. században szokás volt, hogy a szegények Mindenszentekkor kéregettek, és végül a gyerekek vették át ezt a szokást. Abban az időben népszerű volt, hogy keresztet formázó süteményeket adtak, amelyeket „lélek sütemény”-nek neveztek, cserébe pedig azt kérték, hogy a gyerekek imádkozzanak az adományozó nevében.
Lisa Morton, a Trick or Treat: A History of Halloween című könyv szerzője, az egyik legkorábbi említést a tipikus Halloween-i ünneplésről egy 1869-es levélben találta meg, amelyet Viktória királynő írt, és amelyben egy skóciai tűzgyújtásról számolt be.
„Miután körbejártuk a kastélyt – írta a levélben – a fennmaradó fáklyákat egy halomba dobták a dél-nyugati sarokban, így kialakítva egy nagy máglyát, amelyet gyorsan felduzzasztottak más éghető anyagokkal, amíg hatalmas égő tömeggé nem vált, körülötte pedig élénken folyt a tánc.”
Morton azt írja, hogy az amerikai középosztály tagjai gyakran vágytak arra, hogy utánozzák brit rokonaikat. Ez megmagyarázhatja azt az 1870-es rövid történetet, amely Halloween-t egy angol ünnepként festette le, amikor a gyerekek jóslással és játékokkal ünnepeltek, hogy ezáltal édességeket nyerjenek.

Azonban Morton azt is megjegyzi, hogy meglepő módon lehetséges, hogy a csokit vagy csalunk hagyomány a karácsonyból inspirálódott. Az Egyesült Államok és Kanada keleti területein a 18. és 19. században népszerű volt az a karácsonyi szokás, melyet belsnicklingnek hívtak: jelmezbe öltözött csoportok jártak házról házra, hogy kis trükköket mutassanak be, némi ételért és italért cserébe. Néhány belsnickel szándékosan megijesztette a kisgyerekeket a házaknál, mielőtt megkérdezték volna tőlük, hogy elég jók voltak-e ahhoz, hogy édességet kapjanak. Más korabeli leírások szerint azoknak, akik édességeket adtak, ki kellett találniuk az álcázott mulatozók kilétét és ételt adtak mindenkinek, akit nem tudtak azonosítani.
A 19. században a „trükkök” – például az ablakok zörgetése és az ajtók bezárása – gyakran olyannak tűntek, mintha természetfeletti erők idézték volna elő őket. Néhányan édességeket kínáltak azért cserébe, hogy megvédjék otthonaikat a tréfálkozóktól, akik káoszt okozhattak azzal, hogy szétszedték a mezőgazdasági gépeket, majd újra összeszerelték őket a házak tetején. A 20. század elejére néhány ingatlan tulajdonosa visszavágott, és a törvényhozók arra biztatták a közösségeket, hogy tartsák kordában a gyerekeket egészséges szórakozással.
Ezek a tréfák valószínűleg hozzájárultak a „csokit vagy csalunk” kifejezés elterjedéséhez. Barry Popik etimológus a kifejezés Halloweenhez kapcsolódó legkorábbi használatát egy 1927-es albertai újságcikkhez köti, amely a házaknál „csokit vagy csalunkot” követelő tréfálkozókról számolt be.
Hogyan vált népszerűvé a csokit vagy csalunk?
A csokit vagy csalunk hagyomány az Egyesült Államokban a második világháború után terjedt el, amikor a fejadagok megszűntek, és az édességek ismét könnyen hozzáférhetővé váltak. A gyorsan fejlődő külvárosi környékek, ahol a gyerekek számára minden eddiginél könnyebbé vált házról házra járni, szintén hozzájárultak a hagyomány elterjedéséhez.
Az 1950-es években a halloweeni képi világ és a termékek ezt a népszerűséget kezdték el visszatükrözni, és az ünnep egyre fogyasztóbarátabbá vált. A jelmezek az egyszerű, házilag készített, szellemeket és kalózokat utánzó ruházatból a népszerű tévés és filmes karakterek tömeggyártású jelmezeire váltottak át. A hagyomány népszerűségének növekedésével a felnőttek számára sokkal könnyebb volt egyenként csomagolt édességeket kiadni, mint almát, diót vagy házi készítésű finomságokat. A cukorkák először az 1800-as években jelentek meg az amerikai Halloween-partikon, mint a gyerekek által nyújtható taffy, így szerepük mára megszilárdult „jutalomként”.
A 20. század közepére a régi halloweeni trükkök szinte teljesen eltűntek. A gyerekek csak édességeket akartak, és azok a háztulajdonosok, akik égve hagyták a világításukat, mindezt megadták nekik. Azok, akik el akarták kerülni az édesség osztást, lekapcsolták a villanyokat.

Annak ellenére, hogy a Halloween egy kedves családi tevékenységgé vált, az 1960-as években számos olyan városi legenda született, amelyek aggodalmat keltettek azzal kapcsolatban, hogy vajon tényleg biztonságos-e, ha a gyerekek édességet kérnek idegenektől. Nehéz nyomon követni az olyan városi legendák eredetét, mint a borotvapengék az almákban vagy a droggal átitatott édességek – bár 1964-ben egy New York-i háziasszony a hírekbe került, miután néhány gyereket túl idősnek talált, és kutyakekszeket, mérgező hangyacsapdát és acélgyapotot adott nekik.
Ez az eset olyan oktatási programok létrejöttéhez vezetett, amelyek arra figyelmeztették a fiatalokat, hogy dobják el a csomagolatlan finomságokat, és az előre csomagolt édességek felé való elmozdulást eredményezte, ezzel véletlenszerűen nyerő helyzetbe hozva az édességgyártókat.
A halloweeni édességrobbanás
A csokit vagy csalunk hagyomány elterjedése óta, a második világháború után a csokoládé uralja a legnépszerűbb édességek sorát. 2009-re a Halloween a legnagyobb amerikai ünneppé vált a csokoládé eladások terén, és ez a szám folyamatosan növekszik.
Ez a nap az USA második legnagyobb kereskedelmi ünnepévé vált, és idén a National Retail Federation szerint várhatóan körülbelül 3 milliárd dollárt költenek halloweeni édességekre. Ennek a pénznek egy jelentős része Reese's Peanut Butter Cupokra költik, amelyet a fogalmazó, a Candy Store Amerika legkedveltebb Halloween édességének nevez.
A kukorica csoki avagy a candy corn, amelyet az 1880-as évek óta gyártanak, szintén klasszikusnak számít – bár folyamatosan Amerika legkevésbé kedvelt Halloween finomságaként végez a ranglétrán. Évente körülbelül 35 millió font (kb. 15,88 millió kg) narancssárga, sárga és fehér kúpos cukorkát gyártanak és a National Confectioners Association szerint a legtöbbet Halloweenkor értékesítik.
Forrás: www.nationalgeographic.com
Fotók: Unsplash
A Dining Guide szerkesztőségének munkáját SAMSUNG okostelefonok segítik 2024-ben.