Hirdetés
Hirdetés

A kapribogyók csúcsa: Gianni a cappero di pantelleriáról mesél

SZERZŐ: DiningGuide
2019. július 8.
Öt nappal ezelőtt kitört a Stromboli vulkán Szicíliában. Ez juttatta eszembe, hogy ránk, emberekre egyszerre tesznek félelmetes és lenyűgöző hatást a tűzhányók, hiszen veszélyesek, mégis elemi erővel vonzanak sokakat. A vulkánok tömegesen vonzzák a turistákat is, még a Stromboli is, aminek a kisebb kitörései gyakorlatilag óránként jelentkeznek, ez az egész Föld egyik legaktívabb vulkánja. Ha áttételesen is, de a gasztronómiára is hatással vannak a tűzhányók, gondoljatok csak a vulkanikus talajon termő szőlőből készült vulkanikus borokra, de most a vulkáni talaj egy másik kincséről mesélek nektek!
Hirdetés

Olaszországban több működő tűzhányó is van. Míg a Nápolytól 9 kilométerre található Vezúv legutóbb 1944-ben tört ki, addig az Etna (Európa legmagasabb működő vulkánja) tavaly decemberben, a Lipari-szigetekhez tartozó Stromboli pedig folyamatosan nyugtalankodik. Folyamatosan lövell ki magából köveket és izzó lávát, és helyben, szabad szemmel is megfigyelhető a vulkáni tevékenység, ami sokakat szinte megbabonáz. Ezeknek a veszélyes, "morcos hegyeknek" azonban sokat is köszönhetünk, ha a vulkanikus talajra gondolunk. A vulkáni kőzeten gyorsan tud kialakulni igen termékeny talaj, és ezért Olaszországig sem kell utazni, hiszen ilyen réges-régi vulkáni talajt találunk a Mátraalján, Badacsonyban, Somlóban és a világhírű tokaji borvidéken is. Ebből a fekete talajon termő szőlőből igazán izgalmas, karakteresen savas, ásványokban gazdag borokat lehet készíteni. De most vissza Dél-Olaszországba, ahol bizony nem minden vulkán alszik...

Pantelleria teraszos kapriültetvényei Kép: Rosario Cappadona / Wikipedia.org

Hallottatok már Pantelleria szigetéről? Annyira délre kell utazni hozzá a Földközi-tengeren – most sajnos csak gondolatban –, hogy Olaszország ezen részen a tunéziai partok már közelebb vannak (70 kilométerre), mint a szigethez legközelebb eső olasz földrész, Szicília szigete (100 kilométerre). Pantellerián pedig egy csodálatosan finom, hamisítatlan olasz finomság terem meg: a capperi di pantelleria, azaz a pantelleriai kapribogyó.

És hogy mitől különleges?

Érdekesség, hogy ezek a bogyók tulajdonképpen még ki nem nyílt virágok rügyei. A kapricserje bokrai eredetileg vadon nőttek a szigeten, a virága pedig egyébként ilyen szép.

A kapricserje virága (Kép: Rosario Cappadona / Wikipedia.org)

Háromféleképpen tartósítják a kapribogyókat. Ecetes lében, olívaolajban vagy pedig sóba forgatva a kis szemeket. Az eredmény egy savanykás ízű élelmiszer, ami az utóbbi esetben értelemszerűen sós is. A pantelleriai kapribogyót hagyományosan sóban tartósítják, különlegessége pedig a bogyók természetesen édeskés íze, ami miatt egy egészen speciális, édes-sós-fanyarkás ízkombinációval jellemezhető az itt termő kapribogyó.

Pantelleria kapricserjéi (Kép: Rosario Cappadona Wikipedia.org)

Ez kitétele is annak, hogy pantelleriai kapribogyóról beszélhessünk, hiszen csak az itt, meghatározott területen belül termő bogyók számítanak annak, sőt az IGP (indicazione geografica protetta), azaz földrajzi eredetvédettséget élvező minősítést is kiérdemelték.

És ha a sós-savanyú-édes íz mellé még fel lehet sorakoztatni egy ízt, hát a pantelleriai kapribogyó esetében ezt is megtehetjük, ugyanis a bogyók természetes állapotukban kifejezetten kesernyések. A tartósítási eljárás során elveszítik a kesernyésségüket, de akár sóban hempergetett, akár sós lében árult kapribogyót vásárolunk, a konyhai felhasználás előtt érdemes alaposan lemosni ezt az élelmiszerkülönlegességet, hogy a maradék kis kesernyésségét is elveszítse.

Mivel önmagában is izgalmas ízű, ezért fogyasztják aperitifek mellé, étvágygerjesztőként. A rendkívül egyszerű, de jó ízű helyi saláta, az Insalata pantescának is elmaradhatatlan hozzávalója a paradicsomon, burgonyán, fehérhagymán, olívabogyón kívül.

Insalata pantesca (Kép: Rosario Cappadona / Wikipedia.org)

A vitello tonnato nevű étel hallatán talán sokak tonhalas ételre asszociálnak, és jól is teszik, bár az étel főszereplője a borjú – és persze a kapribogyó. Ebben a rendkívül könnyed, nyárias étel valójában háromféle hal- és húsfélével, plusz tojással készül. A borjúszeleteken kívül (ehhez lapocka az ideális) tonhal és szardella is kell bele, a friss ízvilágért pedig a kapribogyó, a friss bors és a citrom felel. Nagyon nagy kedvenc! Az a fogás egyébként az ország másik csücskéből, az északi Piemontból származik, nem dél-olasz, de igazán különlegessé lehet tenni ezt az előételként és főfogásként egyaránt kínált fogást.

Vitello tonnato is a traditional italian dish on a white concrete background. Selective focus.

Míg Magyarországon a kapribogyóról általánosságban véve beszélünk, nem megkülönböztetve a fajtáit, érdemes megismerkedni egy-egy híresebb fajtával, hiszen ezek nem érdemtelenül élveznek földrajzi eredetvédettségek, igazi különlegességek! Halakhoz, húsokhoz, salátákba is igazi csemege a pantelleriai kapribogyó. Remélem, meghoztam a kedveteket ahhoz, hogy ha tehetitek, megkóstoljátok!

Köszönöm, hogy elolvastátok, és ne feledjétek, hogy „Olaszul l’enni jó!”

Legyetek jók!
Gianni

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram