Hirdetés
Hirdetés

Buborékok, kardok, bohémság – Mitől is pezseg fel vasárnap a Belvárosi Piac?

SZERZŐ: DiningGuide
2018. december 8.
Jöjjenek végre a pezsgők, nézzük, mikkel koccinthatunk vasárnap a Belvárosi Piacon, a Champagne a Holdon késő délutánba nyúló reggelizőnapján. Ráadásul nemcsak a buborékok pezsegnek majd, hanem igazi bohém hangulatra számíthatnak az érkezők, a Taittinger pultjánál például karddal is bontják a palackokat! Akik pedig tanulni, vagy eszmét cserélni szeretnének a champagne-okról, a VinCE Lounge laza hangulatú programjain erre is lesz lehetőség!
Hirdetés

Évek óta pezseg a hazai italkultúra, egyre több buborékot kortyolunk a gyöngyöző boroktól a proseccókon át a hazai gyártású pezsgőkig, és ma már a champagne-ok is kelendőek.

Noha számos étterem és bár tart a választékában champagne-okat, második alkalommal szerveződik olyan esemény, ahol nem szakmai kóstolón vagy nagyszabású vacsoraprogramon, hanem egy sokkal lazább, de nagyon stílusos reggelizőnap keretében lehet ismerkedni az eredetvédett francia pezsgők széles választékával.

Izgalmas és jó hangulatú programnak ígérkezik a VinCE Lounge területén zajló Sommelier’ Choice program, ahol pezsgőspohárral a kézben beszélgethetünk a champagne-okról.

A csarnok hátsó lépcsőjénél, a Stand25 Bisztró szomszédságában található sarokban az első beszélgetőtárs 11:00-11:30 között Hantos László, a Borguru kereskedés alapítója. Hantos úr a hazai bor- és pezsgővilág jól ismert arca, aki hihetetlen tudással és lelkesedéssel tud mesélni a champagne-okról, s a Borföldrajz-Champagne témát választotta magának erre a programra.

Hantos László

Őt követi 12:30-13:00 óra között Tüü Péter, az Arany Kaviár Étterem vezető sommelier-je, aki maradva a kaptafánál, a champagne-ok és ételek párosításáról beszélget a vendégekkel. Nehezebb műfaj ez, mint a bor-étel társítás, de Péter szaktudásával – ne feledjük, magyar sommelier bajnokot is tisztelhetünk személyében – jó néhány ötletet és tippet nyerhetünk, amiket az ünnepek alatt is hasznosíthatunk.

Tüü Péter sommelier az Arany Kaviár Étteremben

Harmadik champagne-szakértőként 14:00-14:30 között egy hölgy, Túróczi-Varró Anett, a Varros&Co kereskedés tulajdonosa várja a hallgatóságot, és Pincétől a Palackig előadásában beavat minket, hogyan válasszuk ki a számunkra legtökéletesebb champagne-t! Mesél a régió főbb területeiről és fajtáiról, a premier cru és grand cru területekről, a vintage-non vintage, vagyis az évjáratok jelentőségéről, képzeletben ellátogatva champagne-i pincék mélyére.

Mindhárom előadó pezsgőspohárral a kézben várja az érdeklődőket, és korlátozott mennyiségben, de a vendégek poharai sem maradnak üresen.

Ahogy már beszámoltunk róla, a piac éttermeiben egy-egy márka képviselteti magát vasárnap, a földszinti Champagne-korzón pedig egyes pezsgőházak, mint például a Champagne Pommery, a Champagne Mandois, a Champagne Pierre Gimmonet önálló standon jelenik meg. Az Arany Kaviár pultjánál nemcsak kézről kóstolhatjuk a kaviárt, hanem a Charles Heidsieck pezsgővel párosítva. A VinCE pop up champagne-pultjában olyan izgalmas, exkluzív tételek is lesznek, mint a Moёt Brut Jeroboam, a Moёt Brut Imperial Mathusalem, a Dom Pérignon Blanc. Itt kóstolhatjuk a Palmer&Co, a Jacquart, a Veuve Clicquot, a MUMM és az Alfred Gratien különlegességeit is. Ez utóbbi már érkezéskor felpezsdít majd, hiszen a belépő mellé welcome champagne-ként is jár.   

Alfred Gratien

Rengeteg finomság vár az érkezőkre, amelyek méltó kísérői lesznek a nemes buborékoknak, és nemcsak elméletben, hanem gyakorlatban is rengeteg tapasztalatot szerezhetünk, sőt, akár a sabrage-olást is kipróbálhatjuk, saját felelősségre.      

Már nyitástól DJ Ernő Piaf szórakoztatja a közönséget, és érdemes korán érkezni az ünnepi öltözéket öltő csarnokba A belépőjegy ára (3990 Ft) nemcsak az első pohár pezsgőt tartalmazza, hanem a programokon való részvételt is, a kóstolandó buborékok vásárlása pedig a standoknál és az éttermekben történik, készpénzes fizetéssel.

Helyszín: Belvárosi Piac – 1054 Budapest, Hold utca 13.
Kezdés: 9:00 – Zárás: 16:00

Olvasson egy kis pezsgős történelmet is!

A földszinti közösségi piac Champagne-korzóvá alakul, ahol a champagne-házak kínálatából válogathatunk. Nemcsak az ízek, hanem a sztorik miatt is érdemes ismerkedni az egyes márkákkal, melyből hármat választottunk ki, de sokkal több ház termékeit és történetét ismerhetjük meg vasárnap.

Az 1772-ben indult Veuve Clicquot sikere az özvegynek (veuve) köszönhető. François Clicquot, az alapító fia feleségül vette Reims polgármesterének lányát, Barbe-Nicole Ponsardin-t, de az asszony két év múlva megözvegyült. Ekkor átvette a cég irányítását, s a ház nem sokkal később felvette a Veuve Clicquot Ponsardin nevet. A legenda szerint neki és pincemesterének köszönhető a rázóállvány feltalálása, amely a seprő végleges eltávolítására szolgál.

Hirdetés

A Mumm család eredetileg borkészítéssel és forgalmazással foglalkozott Kölnben, de 1827-ben három Mumm fivér úgy döntött, Reims-ben alapít pezsgőházat. Leghíresebb termékét, a Cordon Rouge-t 1875 óta készíti a ház, a vörös szalag a francia becsületrendre utal, s egyértelműen a győztesek italának számít, legalábbis a Forma 1-es nagydíjak világában.

A dinamizmus és az extrém sebesség pedig nemcsak az autók esetében köthető össze a márkával, hiszen a világ leggyorsabb futója, Usain Bolt is reklámarca lett a Mumm-háznak.

Az 1858-ban alapított Champagne Pommery ház nevét a Veuve Clicquothoz hasonlóan egy özvegy tette híressé. Az alapító, Alexandre Pommery 1860-ban bekövetkezett halála után özvegye, Louise Pommery vette át a céget. 120 mészkőbarlangot vásárolt, amiket crayère-nek neveznek; s a gall megszállás alatt vájták ki a római katonák Reims városa alatt. Ezek a különleges pincék tették számára lehetővé, hogy több mint 20 millió palackot tároljon és érleljen egy szabályozott hőmérsékletű környezetben, és később sok pezsgőház követte példáját.

Champagne választék a Belvárosi Piacon

Alfred Gratien, Ayala, Bollinger, Charles Heidsieck, Delamotte, Dom Pérignon, Duval-Leroy, Pierre Gimonnet, Jacquart, Laurent-Perrier, Louis Roederer, Mandois, Moёt&Chandon, MUMM, Palmer, & Co., Paul Bara, Piper-Heidsieck, Pol Roger, Pommery, Ruinart, Salon, Taittinger, Veuve Clicquot

Hirdetés

Mit jelent a champagne?

Champagne csak a franciaországi Champagne borvidéken készülhet, 1936 óta eredetvédelem alatt áll, de történelme sokkal távolabbra nyúlik vissza. A champagne-házak évszázadok óta készítik nem évjáratos cuvée-iket a különböző évjáratok, szőlőfajták és alrégiók borainak házasításával. A kiemelkedő évjáratok terméséből ugyanakkor kisebb tételszámban készítenek évjáratos champagne-okat, amelyeket jellemzően hosszabb érlelésnek vetnek alá. Három szőlőfajtából készítik - ez a pinot noir, a chardonnay és pinot meunier – úgynevezett méthod traditionnelle eljárással.

Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram