Hirdetés
Hirdetés

Borostyánt a Szent György-hegyről - Papa Áronnal beszélgettünk

SZERZŐ: Király Márton
2023. február 17.
... most meghív minket, hogy keressük fel hegyi otthonában, ahol jó lenni, jó enni, és egy pohár borostyánnal a kezünkben jó rácsodálkozni, mennyi csodát ki tud hozni egy szunnyadó vulkán bazaltkúpjából valaki, aki értő kézzel és tisztelettel kezeli a természetet.
Hirdetés

Nekünk, magyaroknak nem csak a kiváló borászokkal, hanem a csodaszép, jellegzetes formájú borvidékekkel kapcsolatban is igen nagy szerencsénk van, nevezetesen az, hogy mindkettőből elég sokat találunk az országban. Komolyan fontolóra lehetne venni egy olyan borkóstoló rendezését, ahol az elkötelezett rajongóknak nem csak a szőlőfajtákat, évjáratot, termőhelyet kellene kikóstolni a pohárból, de vetített képek alapján az egyes dűlőket, kiemelt termőterületeket is be kell azonosítani.

A Somló Hamvas által is megénekelt koronája, a Szent Tamás-dűlő szakrális lankái, az egri Nagy-Eged hegy orma, a Badacsony robusztus koporsója csak néhány példa az ikonikus magyar lejtőkre, de talán egyik sem forog a közbeszédben és a bort, Balatont, békét kedvelő emberek rajongói csoportjaiban olyan gyakorisággal, mint a nemrégiben (újra)felfedezett Szent György-hegy.

Fotó: facebook.com / PAP Wines

Londonból a vulkán tetejére

A szunnyadó vulkán bazaltkúpja nem csak munkahelye, de otthona is rengeteg érdekes figurának. Írók és remeték, tudósok és örök lázadók, szobrászok és festők, zenészek és borászok találtak otthonra a Balaton-felvidék második legmagasabb hegyén.

Molnár Áron, vagy ahogyan a Hegyen sokan ismerik, Papa Áron éppen a borászok késő téli, kora tavaszi munkájának legszebbikével és legnehezebbjével, a metszéssel foglalatoskodik. Nincs könnyű dolga, segítségével együtt ketten metszik a lassan öthektáros birtok minden tőkéjét, de közben mégis szorít időt arra, hogy terveiről, ötleteiről meséljen a Dining Guide-nak, és arról is, hogyan érkezett haza a Szent György-hegyre.

„Ennek a hegynek van valami varázsa. Atmoszférája, ami különleges, amit a feleségemmel éreztünk, amikor 2010-ben megérkeztünk ide. Azt mondtuk, hogy ez az, pontosan ez az, amit szeretnénk.”

Fotó: facebook.com/ Somlói Borok Boltja

Molnár Áron édesapja ’56-ban érkezett Londonba, ahol évtizedekig dolgozott a legendás Gay Hussar étteremben. Áron fiatalon bejárta a londoni underground-szcénát, lemezlovasként dolgozott, innen származik a Papa Áron művésznév is, de az, hogy szőlővel dolgozzon, sokáig meg sem fordult a fejében.

„Sosem gondoltam volna, hogy egyszer borász leszek. Nem ezért jöttünk eredetileg a hegyre, hanem mert megfogott minket a hangulat. De mikor megvettük a házat, és az ahhoz tartozó területet, ami be volt telepítve szőlővel, akkor nem hagyhattuk csak úgy, tudtuk, hogy kezdenünk kell vele valamit!”- mondta.

Áron persze nem minden tapasztalat nélkül vágott bele a borkészítésbe.

„Régen dolgoztam Franciaországban, egy borászatban.”-meséli.

Fotó: facebook.com / PAP Wines

Az igazság az, hogy ez a munka sem akárhogyan érkezett a világot bejárni induló DJ életébe. Egy hollandiai autópálya-pihenőhelyen talált egy hirdetést, amelyben szőlőmunkást kerestek egy burgundiai borászat legénységébe. Molnár Áron autóstoppal indult el, hogy néhány nappal később már Franciaország egyik legszebb borvidékén dolgozzon a pincében. Elmondása szerint ez a munka elég volt ahhoz, hogy eldöntse, soha életében nem szeretne szőlővel foglalkozni.

Burgundiától a biodinamikáig

Aztán az élet máshogyan alakult, ahogyan a szőlőművelés is máshogy fest, mint ’86-ban Franciaországban.

„A munka ugyanaz, de mégis teljesen más. A kezdetektől fogva organikus módszerekkel dolgoztunk, két éve pedig megkaptuk a biodinamikus minősítést is. Ennek több oka is van. A legfontosabb: én tiszta bort szeretnék csinálni. Nem akarom teletömni mindenféle oda nem illő dologgal. Én elsősorban azért csinálok bort, hogy az a családommal, barátaimmal meg tudjam inni, ami megmarad, azt eladom” – nevet a borász.

Fotó: facebook.com / PAP Wines

„Nem akarom, hogy egészségre káros vegyszerek, ilyesmi legyen benne. Így értem, hogy a bor tiszta legyen. Az étel is, ami a konyhánkba kerül, nagy részben itt terem a saját kertünkben, vagy jó forrásokból szerezzük be őket. Ugyanígy a bornál is, egészséges borokat szeretnénk inni. A másik fontos ok, amiért így műveljük a szőlőt, hogy így a szőlő is, a talaj is egészséges marad. A szőlő része lesz a növénytakarónak, élőhelyet ad állatoknak, a sorok között növényeknek, kerek egész lesz, nem csak egy ültetvény.”

A biodinamikus szőlőművelés egyik legfontosabb elve, hogy a szőlőművelésnek a természettel összhangban kell történnie. Az így művelt sorok elsőre talán meglepőnek tűnhetnek a sorokat fedő sűrű növényzettel, de ha jobban megnézzük, ezek az ültetvények pezsegnek az élettől.

Fotó: facebook.com / PAP Wines

A sorköztakaró nem csak segít megkötni az ültetvény talaját, de jobb vízháztartást is biztosít a szőlőnek, ahogyan a nyári melegben is árnyékot ad. Arról nem is beszélve, hogy egy biodinamikus szőlőültetvény egész sereg olyan állatnak ad otthont, melyek segítik a szőlőművelést. A beporzást végző méhek, az atkákat pusztító katicabogarak, a kártékony rovarokkal elbánó madarak mind otthonra találnak, és közben a tőkéken is látszik, hogy majd kicsattannak az egészségtől.

 De a PAP Wines főborászának van még egy fontos oka, amiért ezt a fajta művelésmódot választotta:

„Beavatkozásmentesség. Semmit el nem venni, semmit hozzá nem adni, így foglalnám össze a módszert. Gondoljunk bele, ha megbontjuk a természetes harmóniát, utána igyekeznünk kell, hogy helyrehozzuk azt. Ilyenkor aztán jön a műtrágyázás, permetezés, ez-az, de az már sosem lesz olyan. Mi komposztot használunk, a permetezéshez gyógyteákat, és ez a stílus, úgy hiszem, a legjobb arra, hogy a terroir különlegességét közvetítse. Így tudjuk bemutatni, hogy mi ennek a hegynek a különlegessége, az a varázs, ami minket is itt tart!”

Narancsbor és Amber Wine

Ha szemügyre vesszük a PAP Wines választékát, egy dolog azonnal feltűnik. A vörös fajtaborok és fehér házasítások mellett rengetegféle héjon áztatott fehér tételt, úgynevezett „narancsbort” találunk. A megtévesztő elnevezés, melyet a borász sem kedvel túlságosan, nem az alapanyagra, hanem az elkészült bor színére utal. Hogy miért választották ezt a stílust, arra a válasz igen egyszerű.

Fotó: facebook.com / PAP Wines

„Miért narancsbor? Mert nagyon szeretjük! Néhány évvel ezelőtt voltunk Szlovéniában, egy kóstolón, ahol csak narancsbort kóstoltunk. Nagyon nagy élmény volt, elhatároztuk, hogyha hazamegyünk, akkor mi is kipróbáljuk.”

A 2019-es élmény azóta több palack bor formájában öltött testet. A PAP Wines választékában szürkebarátból, hárslevelűből, és az egészen izgalmas kéknyelű fajtából is találunk ebben a stílusban elkészített „borostyánborokat.”

„Nem szeretem a narancsbor szót. Az Amber Wine (borostyánbor) szerintem sokkal szebben leírja, hogy milyen különleges is a színe egy ilyen bornak. Jelenleg három-négy ilyen tételünk van, de nem is tervezzük bővíteni a sort, jó kis sztori állt össze ezekből a fajtákból.”

Fotó: facebook.com / PAP Wines

Ahogyan a borostyánsort, Áron a birtokot sem szeretné tovább bővíteni. A jelenlegi 4,8 hektáron megterem minden, amit szeretne, ráadásul a két-háromfős csapat sem tudna sokkal nagyobb területet úgy művelni, hogy az ne menjen a minőség rovására.

„Olaszrizling, szürkebarát, kéknyelű, hárslevelű, pinot noir, cabernet franc, zweigelt, egy kevés cabernet sauvignon, egy kevés merlot, de az tényleg kevéske. Ennyi fajtánk van, ezekkel mindent meg tudunk csinálni, amit szeretnénk”-sorolja.

Teraszétterem

Papa Áron azonban nem csak a borairól híres. Amikor éppen nem a szőlőben dolgozik, vagy nemzetközi borfesztiválokon öregbíti a Szent György-hegy nevét, akkor feleségével együtt a hegy egyik legkülönlegesebb lakáséttermét vezeti. A szezonálisan nyitva tartó, Áronék házának teraszán helyet kapó étterem kínálata száz százalékban vegetáriánus és a kezdetekben a házigazda egy másik meghatározó élményéből merítette az inspirációt.

Fotó: facebook.com / PAP Wines

„ Kezdetben nagyon indiai irányba mentünk el. Én öt évet éltem Indiában, nagyon szeretem az ottani konyhát, de mára egy kicsit elmozdultunk ettől a stílustól. Small-plate koncepcióban nagyon változatos stílusban készítjük az ételeket. Van, amikor nagyon mediterrán, van amikor kicsit japán, van amikor visszahozzuk az indiai ízeket. Attól függ, hogy éppen mit ad a kertünk.”

Nem csak a menü, hanem az étterme nyitva tartása is változik. Nagy vonalakban elmondható, hogy Áronék május végétől szeptember derekáig tartó időszak hétvégéin várják a vendégeket. Asztalfoglalás minden esetben kötelező, hiszen a hely kevés, összesen tizennyolcan férnek el, Áronéknak pedig tudniuk kell, hogy hány főre készítsék el az aznapi vacsorát. Ahogyan a borászat, úgy a konyha is családi üzlet, és terasza mellett Áron a saját borairól, utazásairól szóló történeteit is megosztja vendégeivel.

Fotó: facebook.com / PAP Wines

Az asztalfoglalás módja is éppen olyan laza, mint a hely hangulata, a borászat honlapján és Facebook-oldalán található telefonszámon magát a borászt érhetjük el közvetlenül, aki mindig felveszi a kagylót, hiába van tele a keze éppen lemetszett szőlővenyigével vagy tartózkodik éppen a pince mélyén.

Fotó: facebook.com / PAP Wines

„Családias hangulatra törekszünk. Rengeteg törzsvendégünk van, magyarok többségben, néhány külföldivel kiegészítve. Én nagyon boldog vagyok, hogy mennyien járnak vissza hozzánk. És nagyon várjuk az új vendégeket is!”

Kvevri és kísérletezés

A téli időszak sem csak a pihenésről szól. Bár a konyha ilyenkor nincs nyitva, a borkóstolókra ilyenkor is sor kerül, illetve ilyenkor zajlanak a pincemunkák, és az olyan metszéssel teli napok, mint amilyen során ez a riport is készült. És a bazaltra telepített tőkéket gondozó borász a monoton munka közben várja a tavaszt.

Nem csak azért, mert ilyenkor felélénkül az egész borvidék, visszatérnek a vendégek, hanem mert tavasszal zárul le a borászat talán legizgalmasabb kísérletének első fejezete is. 2022-ben egyenesen Grúziából érkezett egy kvevri, hagyományos borerjesztő edény. Az ottani módszereknek megfelelően a megtaposott szőlő kocsányostul-héjastul került bele a földbe ásott, óriási méretű agyagkorsóba, amit aztán lezártak, hogy onnantól a szőlő maga végezze a borrá válás fáradságos munkáját.

A legősibb borkészítési módszer Szent György-hegyi reprodukciójának eredményére azonban még várni kell.

Fotó: facebook.com / PAP Wines

„Még nem tudjuk, hogyan sikerült! Eltemettük ezt a korsót, szüret után belekerült a szőlő, és azóta zárva van. Májusban fogjuk kibontani, és akkor majd meglátjuk, hogyan sikerült. Ha sikerül, és olyan lesz, amilyennek szeretnénk, akkor sok mindent újra kell gondolnunk, mert ez az egy ilyen korsó fér el a pincében… Persze, a kertben még van hely…”

Fotó: facebook.com / PAP Wines

Hosszú, Londont, Dániát, Franciaországot, Indiát érintő útja végén Molnár Áron hazaérkezett a Szent György-hegyre. És most meghív minket, hogy keressük fel hegyi otthonában, ahol jó lenni, jó enni, és egy pohár borostyánnal a kezünkben jó rácsodálkozni, mennyi csodát ki tud hozni egy szunnyadó vulkán bazaltkúpjából valaki, aki értő kézzel és tisztelettel kezeli a természetet.

Tovább olvasok:

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram