Hirdetés
Hirdetés

Berlin 48: Két sűrű nap a német fővárosban

SZERZŐ: DiningGuide
2019. október 30.
Európa egyik legszerethetőbb fővárosa, amire sosem elég 48 óra, de szerencsére könnyű ide újra és újra visszatérni, hogy beszippantson a lezser pörgés, vagy csak csendesen feltöltődjünk a parkok és csatornák, elegáns bevásárlóutcák, lepukkant bohémnegyedek hangulatában. Közben eszünk, iszunk, menetelünk két napon át.
Hirdetés

Az épp aktuális utazás célját az októberi Bar Convent Berlin adta, ami mára a világ egyik legfontosabb italszakmai kiállítása lett. De ez inkább csak egy plusz ok volt arra, hogy idén is bejárjuk a várost, és felfedezzünk jó néhány új helyszínt a régi kedvencek mellett. Hotelt ezúttal is a nyüzsgő Kufürstendammon foglaltunk, s Berlin leghíresebb utcája a bombázások és újjáépítések után, napjainkban is képes megmutatni azt a fajta pompát, ami az 1920-as években jellemezte. Jól áll neki a modern vibrálás, a sok üvegpalota, a kortárs és a klasszikus építészet elegye, a világmárkák hatalmas kirakatai, s esténként fényben úszik a háborús mementó, a Gedächtniskirche romos épülete is. Imádjuk ezt a környéket, ahol ennyire lüktet a város, és a közlekedés is szuperkönnyű. A becsekkolást követően viszont jónak láttuk gyorsítani a tempót, hiszen alig volt 48 óránk életet élni a kedvenc negyedeinkben, miközben komoly szakmai feladatokat (italkóstolások) is el kellett látnunk. 

Bar Convent Berlin

A STATION-Berlin hatalmas, indusztriális épülete adott otthont a háromnapos eseménynek, de idén már kinőtték ezt a helyszínt is. 48 ország 446 kiállítója mintegy 1200 márkát mutatott be, ideértve a párlatokat, pezsgőket, söröket, alkoholmentes italokat, kávékat és egyéb, kiegészítő termékeket. Röviden jellemezve a rendezvényt: eszméletlen dögös, ahová nemcsak a szakmabelieknek érdemes ellátogatniuk, hanem a bárvilág rajongóinak is. Kreatív, látványos, grandiózus standokat és meghökkentő installációkat is bőven találhattunk: volt itt horrorjelmezes fogorvosi szoba, borbélyszalon, tetoválóüzlet – természetesen mindegyik egy-egy italmárkát képviselt. Öröm volt látni, hogy a Zwack-stand ebben a színes mezőnyben is az egyik legizgalmasabb helyszín volt. Az Unicum-fától Brückner János folyamatosan alakuló festményen át a remek koktélokig tényleg kreatívan jelent meg a brand, és a magyar bárszakma színe-java is felbukkant nálunk – akár közreműködőként, akár vendégként. A BCB legnépszerűbb terméke idén is a gin volt – és a világhíres brandektől a manufakturális újdonságokig rengetegfélét kóstolhattunk belőle. 

Álljunk meg egy pezsgőre - a ruhák között 

A Bar Conventen elsősorban párlatokat és koktélokat teszteltünk, s kora este a hotel felé tartva nyilvánvaló volt, hogy itt az ideje pezsgőzni, mielőtt bármi mást is terveznénk. Ha pedig ezt egy kétfős női csapat dönti el a Kufürstendamm környékén, teljesen egyértelmű, hogy nincs értelmesebb helyszín, mint Berlin ikonikus áruháza, a KaDeWe, ahol champagne bar is várja a hétemeletnyi fényűzésben elfáradt vásárlókat. Mivel jelentős összeget spóroltunk azzal, hogy nem vettünk sem Christian Louboutin cipőt, sem Hermѐs táskát, vidáman kóstolgattunk a fehér körpultnál, előtte pedig nem volt szívünk visszautasítani egy kis gin-tonikot, amit a mozgólépő tetejénél kínáltak. Ha nem akarjuk túlszervezni a vacsoraprogramot, az áruház erre is ideális helyszín: a legfelső szinten van egy hatalmas büfé bár, s ezen kívül japán, thai, francia, olasz étterem-sarkok, de kaviár és friss homár is rendelkezésre áll. Ha viszont inkább mennénk tovább, izgalmas világkonyhák, kortárs bisztrók és Michelin-éttermek sora vár Berlinben.

Csillagos esték nem csak Michelin-módra

Berlin elég jól el van eresztve Michelin-értékelte helyekkel, öt kétcsillagos és tizennyolc egycsillagos étterem található jelenleg a városban. Ha valakinek ez az iránytű, könnyen tud válogatni, dönteni viszont nehéz. Aki biztosra akar menni, ugorjon a lista tetejére, például a Postdamer Platzon lévő Mandala Hotelbe, az itt található kétcsillagos FACIL kiemelkedő helynek számít, Michael Kempf pedig az egyik legtehetségesebb fiatal séf Németországban. Nemcsak 4-8 fogásos degusztációs menü, hanem á la carte étlap, sőt, ebédmenü is van, így igényektől és pénztárcától függően többféleképp ki lehet próbálni ezt a modern, helyi alapanyagokra építkező, kifinomult konyhát. Maradva a környékünkön, friss Michelin-szereplő lett a Kufürstendamm felső részén lévő SAVU, Sauli Kemppainen séf étterme, aki a skandináv, spanyol és olasz konyha fúzióját tálalja az asztalra. Letisztult, egyszerű a dizájn, a szakácsok hatalmas üvegajtó mögött dolgoznak, rusztikus, természetes anyagok és persze kreatív ízek jellemzik a helyet. Elegánsabb és szofisztikáltabb a Mitte negyedben lévő szintén egycsillagos einsunternull, amely A berlini étteremként határozza meg magát, Silvio Pfeufer séf a tradicionális berlini konyha újraértelmezését vállalja kortárs és kozmopolita módon. Szintén nagyon izgalmas hely – és egyúttal újonc csillagos René Frank desszert bárja, a CODA, ami csak este, de éjszakában nyúlóan tart nyitva, és hát nem egy cukrászda. Fine dining élmény édesszájúaknak, koktélok is vannak, és szerencsére a desszert sem mindig jelent édességet… Persze rengeteg menő étterem és bár található Berlinben csillag nélkül is, az egyik ilyen például a Layla, Meir Adoni izraeli séf projektje, aki Tel Aviv és New York után a német fővárost is meghódította. Kifinomult közel-keleti ízek, elegáns, barátságos enteriőr, remek koktélok és kiváló zenék teszik tökéletessé itt az estét, igazi világvárosi hangulatban. Hasonló kedvenc a NENI, aminek már nemcsak Bécsben, hanem itt is van üzlete, méghozzá a 25 hours hotel tetején, a Ku’damm vonzáskörzetében. A mediterrán és közel-keleti ízek dominálnak itt is, mi viszont ezúttal inkább a szomszédos Monkey Bar tetőteraszán lazultunk, miután húsz percig álltunk sorban hétfő este, hogy felvigyen minket is a lift. Nos, Berlin nemcsak hétvégén bulizik, és mindehhez egy természetes könnyedség párosul. Nem idegeskednek a vendégek a ráérős kiszolgálás miatt, negyven év felett is bőven élnek társasági életet egy bárban, és senki nem feszít puccparédéban, itt magától értetődik a laza elegancia. 

Reggeli és ami még belefér

Berlinben érdemes korán kelni, és keresni egy reggelizőt. Rengeteg jó hely van ebből is a városban, s a választék jellemzően szélesebb, mint itthon, főleg az egészséges reggelik vonalán. Mi mondjuk szívesen eszünk egészségtelen egg benedictet is és mindenféle krémeket bagettel, kávézni azonban már a Kreuzberg negyedben, a Bonanza Roastery gyárépületében szeretnénk. A Savigny tér S-Bahn állomása felé haladva számtalan vonzó üzlet mellett sietünk el a könyvesboltoktól a bakelit shopig, plusz itt van a szuper Contemporary Fine Arts galéria, és számos másik is, de erre most nincs idő, mert Berlin egyik leghíresebb pörkölőjébe igyekszünk. A Mitte felé közeledve azért csak érdemes lepattanni a vonatról, hogy a szintén legendás Friedrichstrassén elkocogjunk a Galeries Lafayette-hez, ahol shoppingolás helyett irány az osztrigabár, csupa friss finomsággal a pultban. Champagne is van nyilván, szóval elég könnyű itt kényelembe helyezkedni. Ráadásul Berlin legfontosabb látnivalói, a Múzeum-sziget, a Brandenburgi kapu, a Checkpoint Charlie kisebb-nagyobb sétatávolságra találhatók, és a bevásárló utca önmagában is elég hívogató. Viszont aki járt már Kreuzbergben, tudja, hogy mekkora varázsa van annak a negyednek is, csak másképp. Amikor megérkeztünk, eleinte úgy tűnt, semmit nem változott, ugyanolyan színes, bevándorlók lakta, street art falakban bővelkedő környék, mint néhány éve, de valójában mára annyira divatos és drága lett, hogy jellemzően inkább a fiatal középosztálybeleik költöznek ide. Más világ, mint a nyugat-berlini, elegáns Charlottenburg, de van bája a „romjaiban is szép” épületeknek, és megéri eltrappolni a Bonanzához is egy kávéra, plusz bevásárlásra az aktuális etióp és costa-ricai felhozatalból. Igazi perfekcionista pörkölő, makulátlan tisztaság van mindenhol, a kávézó is olyan, akár egy skandináv laboratórium, s mindez egy hatalmas loft aljában.

Innen tízpercnyi gyaloglás a Markethall Neun, ami vásárcsarnok és evőpiac. Nem rossz a választék, a friss tésztáktól a sajtbáron át a mezzékig sokféle stílus megjelenik itt, de az igazi izgalmat a csütörtök esték jelentik, amikor street food marketté alakul, és az állandó választék mellett nagyszerű ételeket lehet kóstolni a kitelepülő standokon. A piacot hátrahagyva még juthat idő egy sétára a Spree folyónál található EastSide Gallery mentén, ahol a berlini fal maradványait és a legendás graffitiket újra és újra élmény megnézni. Persze jobbnál jobb helyek vannak itt is a folyó mindkét oldalán, főleg persze tavasztól őszig, de az Oberbaumbrücke esőben is élmény, akárcsak Jonathan Borofsky vízen lépdelő óriás szobra, a Molecule Man. A kimaradt művészeti galériák, parkok, bárok és éttermek miatt pedig legközelebb is érdemes lesz visszajönni.

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram