Hirdetés
Hirdetés

Az űrsaláta után jöhet az űrmangó

2017. március 30.
Mióta először sikerült elhagyni a sztratoszférát, foglalkoztatja az emberiséget, hogy a táplálékunkként szolgáló haszonnövényeket képesek vagyunk-e életben tartani, sőt akár termeszteni is a világűrben. Az újabb biztató eredmény most Kínából érkezett. Egy kínai tudósokból álló csoport a mangó növényi sejteket juttatta fel az űrbe, a céljuk az, hogy olyan nagy terméshozamú mutációt fejlesszenek ki, amely […]
Hirdetés

Mióta először sikerült elhagyni a sztratoszférát, foglalkoztatja az emberiséget, hogy a táplálékunkként szolgáló haszonnövényeket képesek vagyunk-e életben tartani, sőt akár termeszteni is a világűrben. Az újabb biztató eredmény most Kínából érkezett.
Egy kínai tudósokból álló csoport a mangó növényi sejteket juttatta fel az űrbe, a céljuk az, hogy olyan nagy terméshozamú mutációt fejlesszenek ki, amely az űrutazás megpróbáltatásaival szemben is ellenálló. A Shenzhou program XI-es küldetése 33 napig tartott, a Földre való visszatérés után pedig a növény a dél-kínai Hainan tartomány-beli laborban egészséges, új rügyeket hozott. A sejtek tehát túlélték az utat, és szaporodásra képesnek bizonyulnak. A mutáció tökéletesítésével később az űrhajóban szeretnék tesztelni más fejlettségi fázisaikban a növényeket.
Az áttörést ezen a téren 2015-ben a NASA hozta: a Veg-01 nevű rendszerrel  sikerült növényt termeszteniük a világűrben, az úttörő növény a vörös színű római saláta volt. Növénytermesztéssel a '90-es évek óta próbálkoznak az űrben, egészen az utóbbi időkig sikertelenül. A Veg-01 sikere a kék és vörös színű infrasugárzásnak lett köszönhető, erre volt szükség a növény fejlődéséhez az űrben.

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram