Hirdetés
Hirdetés

Az ördög főzetéből egészségsztori – A cider története

SZERZŐ: DiningGuide
2019. január 25.
Miért okozhat (úgymond) csalódást, ha Amerikában igent mondunk egy jó pohár ciderre? Miből ered egyáltalán az alkoholmentes verzió? Cikkünk előző részéből kiderült egy s más a cider őstörténetéről, és arról, hogyan vitték ki Amerikába az első kivándorlók kedvenc italukat. Az almabor világhódítása azonban nem maradt töretlen.
Hirdetés

Sörhonvágy és tiltott gyümölcs

Az ipar forradalom tömegeknek hozta el a lehetőséget, hogy a tengeren túlra eljussanak. Az 1820 és 1920 között eltelt évszázad során Amerikába érkező 33 millió ember között pedig németek is voltak szép számmal, és nem nehéz kitalálni, hogy nem volt túlságosan ínyükre az almabor. Mondjuk úgy finoman, a sörivó nemzet fiai az új hazájukban sem kívántak ellenállni a maláta és a komló csábításának, és hamar le is tették főzdéik alapköveit. A középnyugaton termelt, jó minőségű és megfizethető árpából készült sör népszerűsége hamar lejtmenetbe tette a cidertermelést.

Az 1920. január 17-én beköszöntő alkoholtilalom aztán az utolsó csepp levet is kifacsarta a cideriparból.

Az igazsághoz tartozik, hogy a rendelkezés nem teljes körűen tiltotta meg az alkoholfogyasztást. A tilalmat megfogalmazó Volstead-törvény egyik cikkelye ugyanis lehetővé tette a farmereknek, hogy – korlátozott mennyiségben ugyan –, de előállítsanak természetes erjesztésű alkoholos italokat, amilyen a cider is, amíg azok alkoholfoka nem haladja meg a 0,5%-ot. (Tegyük hozzá, hogy ez a „korlátozott mennyiség” évi 200 gallon volt, ami azért barátok közt is ezer borospalacknyi ital.)

De ez az engedmény sem volt elég, hogy az almabor egykori népszerűségét visszanyerje, éppen ellenkezőleg.

Túlbuzgó önkéntesek és FBI ügynökök számos almáskertet tettek a földdel egyenlővé,

olyan almafajtákat semmisítve meg, amiket még az első telepesek hoztak magukkal az óvilágból. A gazdák édesebb – konyhai és étkezési célú – fajtákkal pótolták az eltűnő fákat, hogy valamiből megéljenek.

A tilalom későbbi feloldása sem volt már elég ahhoz, hogy az amerikai cideripar igazán magához térjen, ellenben alaposan átalakult. A szesztilalom hívei ugyan gyakran emlegették a bódító almabort az ördög főzeteként, ám a friss, alkoholmentes almaléért még ők is kifejezetten rajongtak. Ez vezetett el az édes cider itóka kialakulásához, ami olyan jól illett az alkoholmentes és az egészséges tanyasi életmódról alkotott képbe. Az elterjedt alkohol- és cukormentes verzió ma is az egészségtudatosan élők egy kedvelt itala.

Mivel a kétféle ital technológiai háttere azonos, a régi üzemek újra hadra foghatók voltak. Az erjesztést nem számítva az egyetlen különbség a felhasznált almafajtákban keresendő. Az alkoholos cider tanninokban gazdag, fanyar fajtákból készül, ahol a  végeredmény egy némileg testesebb, száraz ital. Az amerikaiak által kedvelt, melegen fogyasztott fűszeres, alkoholmentes változat olyan nálunk is népszerű, magas cukorfokú étkezési almákból készül, amilyen a Gála vagy a Jonagold.

Amerikában nemrég elkezdtek visszanyúlni a gyökerekhez. Az USA alkoholiparának utóbbi évtizedében a tradicionális cider kapta a legnagyobb lendületet. Sok gazdaság állt át az Európában is népszerű hagyományos cider-almák termesztésére.

https://www.instagram.com/p/BrvTnbEjdtY/

Angliát ugyan elkerülte az alkoholtilalom, és a cider hol jobban, hol kevésbé szárnyalt, de el sosem tűnt. Népszerűsége országos méretűre nőtt, s már korántsem csak a délnyugati országrészre korlátozódik. Ma számtalan változata kapható Anglia-szerte. Vannak kifejezetten ciderre szakosodott bárok, mint a The Stable, ahol akár száznál is több változatot tartanak, köztük saját készítésűeket is, sőt ma már a fűszeres változatokat sem restellik. Egyvalami azonban – eddig legalábbis – nem jelent meg az angol piacon: az amerikai típusú alkoholmentes változat…

https://www.instagram.com/p/Brsy6xCgmYF/

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram