Hirdetés
Hirdetés

Az is kóser, ami nem kóser? A kóser só nyomában

SZERZŐ: DiningGuide
2017. december 13.
Aki szokott külföldi, főleg amerikai gasztrooldalakat vagy magazinokat nézegetni, annak biztosan feltűnt már, milyen gyakran bukkan fel a receptekben a kóser só kifejezés. Mivel nálunk nem annyira ismert, utánanéztünk, érdemes-e otthonra beszereznünk.
Hirdetés

Az is kóser, ami nem kóser

A kóser elnevezés ellenére a konyhasó és a kóser só között nem kell vallási alapon különbséget tennünk. A só ugyanis alapvetően kóser (alább ajánljuk korábbi cikkünket!). A konyhasónál nagyobb szemű kóser sót eredetileg arra használták, hogy segítsen felszívni a kóser módon levágott húson maradt esetleges vérfoltokat, amit ezt követően lemostak a húsról.

Sók – Forrás: Youtube

Olvasta már cikkünket a témában?

Mi a különbség só és só között?

Míg a kóser só többnyire színtiszta nátrium-klorid, a konyhasó kis mennyiségben más, a természetben is jelen lévő ásványi anyagokat tartalmazhat. Jódhiányos területeken – többek között Magyarország nagy részén – jódot is adnak hozzá, ami elengedhetetlenül szükséges a pajzsmirigy megfelelő működéséhez.

Kóser só szemcse 60-szoros nagyításban – Rickfrombaltimore / Wikipedia.org

Ha a sószemeket egészen közelről megvizsgáljuk, láthatjuk, hogy a hagyományos konyhasó apró, szabályos kis kockákból áll össze. A kóser só ezzel ellentétben egyenetlen, egymástól eltérő formájú pelyhekből áll. Ez főzéskor azt jelenti, hogy a receptekhez írt mennyiségek megváltoznak:

egy evőkanál só nem pont ugyanannyi kóser sóból, amennyi konyhasóból.

Mire jó a kóser só?

A séfek azért részesítik előnyben, mert könnyebb vele dolgozni a konyhában: a nagyobb szemekből álló kóser sóval, akárcsak a tengeri sóval, egyszerűbb behinteni például egy steaket. Nálunk viszont – az USA-val ellentétben – a kóser só nem terjedt el a kereskedelmi forgalomban. Ha az étel készítésének utolsó fázisában, felszolgálás előtt látványosabb, durvább szemcséjű sóra vágyunk, használjunk nyugodtan tengeri sót (például Maldon-sópelyhet). Levesekhez, főtt ételekhez, valamint tésztafőzéshez jó a konyhasó is: feloldódva úgyis ugyanolyan az ízük.

Cikkünk legfőbb forrása volt.

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram