Hirdetés
Hirdetés

Az ismeretlen halkedvenc: A lazac – kicsit közelebbről

SZERZŐ: DiningGuide
2019. október 2.
A lazac a legnépszerűbb, legelterjedtebb tétel a HALAK kategóriában az étlapon a világon szinte mindenhol. De közelebbről tudunk róla valamit egyáltalán?
Hirdetés

Azt biztos kevesen, hogy a cápához hasonlóan nagyon ősi lény, már 18 millió éve létezik a paleontológusok szerint. Ha kisugta volna a fejét a vízből, végignézhete volna, ahogy lejövőnk a fáról, felegyenesedünk, megismerjük a tüzet, képesek vagyuk a hüvelykujjunkat a tenyerünk felé fordítani és eszközöket használni. De ekkor a lazacfaj már sok millió éves létezésnek örvendett. Egyes kutatók még korábbra, 22 millió évvel ezelőttre teszik a megjelenését.

Atlanti lazac (Salmo salar)

Az éttermekben hétfajta lazaccal találkozhatunk.

Az atlanti lazac a legelterjedtebb. Méretes állat, általában 1,2 m hosszúra nő, de nem ritka a másfél méteres, 45 kilós példány sem a halászhálókban. A chinook lazac rövidebb, de tömörebb: súlya elérheti a 60 kilót. A chum lazac mindössze ötven centis, tizenöt kilójával a kisebbek közé tartozik. A vörös lazac a sor végén áll, a kifejlett példányok 6-7 kilósak. Évente 1,2 millió tonnát halásznak le belőlük.

Az atlantit tenyésztik, hatalmas szám, évi 2,4 millió tonna halhús a következménye ennek a tevékenységnek. A tenyésztett hal húsának színére ré is szükséges segíteni olykor: a vadon élő példányok sem eredendően rózsaszínes-pirosak, hanem táplálkozási szokásaik miatt. Rákokkal, krillel táplálkoznak, ami megszínezi húsukat. A mesterséges táplálással annyi a párhuzam, hogy annak esetén is külső hatások járulnak hozzá a szép rózsaszínes árnyalat kialakulásához, és akkor most nagyon udvariasan fogalmaztunk. Norvégia jár elől a lazacbizniszben tonnával, őket Chile követi.

Vannak kiváló hosszútávúszók: képesek 1600 kilométert megtenni az ívás idején, hogy vöröslő hátú rajaiktól szinte elszíneződjön a víz felszíne.

Az észak-amerikai halászó-vadászó indiánok tányérján 9000 éve szerepel. Ezzel a számmal biztosan vitázna egynémely történész. Azt sejtjük, hogy az indiánok azóta halásszák a lazacot, amióta halásznak, és amióta egyáltalán jelen vannak Észak-Amerikában. Az a kérdés tehát, mikor kerültek oda. És a válasz nem egyértelmű.

Kékhátú lazac (Oncorhynchus nerka) az alaszkai Katmai National Parkban

Ami viszont tényszerű, hogy remek fehérjeforrás. A friss lazachús húsz százaléka fehérje, ami nagyszerű arány.

A lazac esetében egyszerre valósul meg, hogy valami népszerű, finom és egyben tápláló is.

Forrásunk volt.

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram