Hirdetés
Hirdetés

Az egyik legjobb dolog, ami a scampival történhet! Gianni mesél

SZERZŐ: DiningGuide
2019. augusztus 17.
A „Scampi alla Busara” elnevezésű étellel lépten-nyomon találkozunk az Adriai-tenger mentén. A scampi és a paradicsom házassága olyannyira népszerű, hogy a szlovén és horvát barátaink is megpróbálják elhinni, hogy ez az étel az ő kultúrájukból származik. De az igazság az, hogy ez az étel is csak annyira az övék, mint mondjuk a pizza. Figyeljetek, mert nagyon sok esetben találkozhattok ott ezzel az étellel, úgy, hogy az egyedülálló ízű és szerkezetű scampi „húsát” helyettesítik gumissá keményedő, olcsóbb rákfajtákkal.
Hirdetés

Az étel igazi eredetét Venetóban vagy Friuli Venezia Giuliában, pontosabban, ott is Triesztben kell keresnünk, de mivel mindkét régióban olyan régen készítik ezt az ételt, hogy ennek kiderítése sem lehet könnyű feladat, főleg annak ismeretében, hogy Trieszt nagyon sokáig Velencéhez tartozott, annak volt legfontosabb keleti védelmi vonala, amíg a Habsburgok el nem hódították.  

Az biztos, hogy valamikor a Friuli Venezia-i halászhajókon egy „busara” elnevezésű vasedényben főztek a halászok, innen eredeztetik az étel történetét a triesztiek. A velenceik sztorija egy kicsit fantáziadúsabb. Ők a hazugság szó (olaszul bugiarda) velencei dialektusából a „busiara"-ból származtatják az ételt, amikor is a gyorsan romló tengeri halakat erős fűszeres szószban próbálták hosszabb ideig eltartani, és így akár frissebbnek feltüntetni.

Véleményem szerint, ha egy hal, vagy egy rák romlásnak indul, annak a szagát a paradicsom sem tünteti el, így én a magam részéről jobban hiszek a trieszti verziónak, már csak azért is, mert a sziklás, köves tiszta vízű tengerparton sokkal több scampit lehet találni.

De végülis ez ma már mindegy. A „Scampi alla Busara” vagy a spagettivel átdolgozott változata, a „Spaghetti alla Busara” az adriai tengerpart egyik emblematikus és talán a legnépszerűbb scampi ételévé nőtte ki magát. 

A recept nem túl bonyolult, mint a nagy dolgok általában. Az étel összetevői a friss scampi avagy magyarul a „norvég homár” (de ez semmiképpen nem helyettesíthető garnélákkal és egyéb rákokkal), paradicsom, olívaolaj, fokhagyma, bors, petrezselyem... persze itt is ahány mamma, annyi változata létezik, van aki hagymát, vagy egy kis fehérbort is használ, a horvátok előszeretettel sűrítik kenyérbéllel, vagy zsemlemorzsával... ez ritkán nálunk Olaszországban is előfordulhat, de ne felejtsétek a jóféle paradicsom és az olívaolaj önmagában megadja a kívánt sűrűséget.

Én nagyon szeretem ennek az ételnek a  primi piatti változatát a Spaghetti alla Busarát. 

Az én receptem a következő:

Hozzávalók: 

1,2 kg friss scampi, 

450 g pomodori pelati

400 g spagetti tészta,

5 gerezd fokhagyma,

1 csokor petrezselyemzöld, 

extra szűz olívaolaj, 

peperoncino piccante,

kevés cukor,

bors,

só. 

A meghámozott paradicsomokat apró kockára vágjuk. A serpenyőben 5-6 kanál olívaolajat alacsony hőfokra melegítjük és a félbevágott fokhagymagerezdeket lassan megfuttatjuk benne. A hőmérsékletet feljebb kapcsoljuk és beledobjuk az egész scampikat, sózzuk, frissen őrölt borssal ízesítjük. Körülbelül 2,5-3 percig pirítjuk, közben finoman „dobáljuk”, mozgatjuk a scampikat, és vigyázunk, hogy a fokhagyma se égjen meg. A tűzről lehúzzuk, a scampit kiemeljük, lecsöpögtetjük, és félretesszük.

Hozzáadjuk a felkockázott paradicsomokat és a paradicsom levét, egy-két db. szétmorzsolt peperoncino piccante-t, vagy erős paprikát, egy kávéskanál cukrot, majd lassú tűzön kb. 20-25 percig készre főzzük. A scampit és a várakozásban engedett levét a tűzről levett paradicsomszószhoz adjuk és összemozgatjuk.

Közben kb. 4 liter vizet sóval felforraljuk, és a paradicsom szósz elkészültekor a spagettit a forró vízbe tesszük. A tésztát kb. 80 %-osra főzzük, vigyázzatok, NEHOGY túlkészüljön...

Aztán a scampit ismét kivesszük a paradicsommártásból és félretesszük, majd a leszűrt spagettit a paradicsomszószhoz adjuk, adunk hozzá 3-4 kanállal a főzővízből és nagylángon 1 perc alatt összeforraljuk. A lángról lehúzzuk és a felaprított petrezselyemzölddel és egy-két kanál jófajta olívaolajjal átmozgatjuk. Majd a tésztát a tányérokra tálaljuk és rájuk helyezzük a félretett scampit. 

Ebben az esetben a „scarpetta” a szósz kenyérrel való tunkolása, otthon (de csak otthon) kötelező... 

Még egy fontos szabály! Tudjátok, mi olaszok a spagetti elfogyasztásához csak villát használunk, a kést és a kanalat felejtsétek el...

Jó étvágyat kívánok hozzá!

Köszönöm, hogy elolvastátok, és ne feledjétek, hogy „Olaszul l’enni jó!”

Legyetek jók!
Gianni

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram