Hirdetés
Hirdetés

Az állandóság nemesít: Kisvendéglő a Hargitához – Békéscsaba büszkesége

SZERZŐ: Herczeg Zoltán
2020. július 28.
A mai világ egyik legfontosabb értékmérőjévé vált a permanens változás képessége. Körülöttünk minden és mindenki azt sugallja, hogy az élet kihívásaira gyors válaszokkal alkalmazkodva kell reagálnunk. A magyar gasztronómiában éppen úgy, mint világszerte, és ha egy étteremben évente sokszor nem változik az étlap, ha nem újul meg gyakran az éttermi belső, sőt akár az egész koncepció, akkor bizony érezhetően közeleg a világvége… Hogy jól van ez így, mindenki döntse el maga, mi pedig most Békéscsabára kalauzolunk.
Hirdetés

Cikkünk Békéscsaba Megyei Jogú Város Önkormányzatának támogatásával született.

Ha egy séffel vagy egy étterem tulajdonosával készült interjúban nem bukkannak fel a megújulás, az „új koncepció”, az „innováció” és az „új trend” mozaikok, már remeg a léc, és azt érezzük, hogy a történetük felett bizony elszállt az idő. Furcsa, bonyolult világban élünk, a felfoghatatlanul felgyorsult technikai fejlődést és az életünk változásait követnie kell az életmódunk modernizációjának is, és szükségünk van a haladásra, fejlődésre, de alapvető emberi igényünk az állandóság is. Érthető, hiszen az értékrendünkben, a családunk életében, az emberi kapcsolatainkban nagyon fontos szerepet kap a biztonság és a kiszámíthatóság. Mindkét aspektusra szükségünk van, csak mintha az utóbbi értékrend, a stabilitás háttérbe szorult volna, és egy kicsit devalválódott is.

Kisvendéglő a Hargitához / Fotó: Szabó Gábor

A hagyományos gasztronómiai értékeket képviselő országokban ez így is van, egyszerre jelentkezik az innováció és a progresszivitás, mellette viszont ugyanolyan szépen élnek a hagyományok, évszázadok óta. A francia bisztrók és brasserie-ek, az olasz trattoriák vagy a spanyol tapasozók nagy többsége nem a gasztroforradalmak helyszínei, hanem a mindennapi – és persze elvártan jó minőségű – comfort éttermek hangulatát és fogásait kínálják. Ezeken a helyeken nem szégyen évtizedeken át ugyanazt az ételt étlapon tartani, hanem

épp ellenkezőleg. Értéket képvisel az állandóságuk.

Azért tér vissza a közönség hozzájuk. Ott nem a legjobb szerkezetű húsokról, az étel összetevőinek sütési készültségekről folyik a vita, nem az innovatív konyhák szféráit keresi az értő közönség, hanem egyszerűen „csak” enni mennek a vendégek. A gasztronómia összetettségének, széles spektrumának, a változásának és az állandóságának az együttélése adja a legnagyobb értéket.

Kisvendéglő a Hargitához / Fotó: Szabó Gábor

A hosszas bevezetést azért láttam a fontosnak, mert azokra az értékekre szeretném felhívni a figyelmet, amelyek az utóbbi évtizedek klasszikus magyar konyháját – jelen esetben a békési és az erdélyi konyha egy fajta ötvözetét – képviselő vendéglők jelentenek számunkra. 

Kisvendéglő a Hargitához / Fotó: Szabó Gábor

A Kisvendéglő a Hargitához (a mai formájában) 17 évvel ezelőtt nyitotta meg a kapuit egy félreeső kis utcában Békéscsabán. Az éttermi külső és belső egységében tetten érhetők az autentikus magyar csárdák stílusjegyei, minden jól simert elemei.

A ma már sok esetben hatásvadásznak tartott, díszletszerű csárda-dizájn itt valóságosnak hat,

átjön a kézzel készített bútorzat, berendezési tárgyak valósága, egyszerű természeteséggel illeszkednek az étterem egészéhez, atmoszférájához és egyértelműen igazodnak a vendéglő kínálatához. A Hargitában elhisszük, hogy itt minden rendben van ezzel, azon kevés vidéki vendéglátóhelyek egyike, amelyikben igaz az a visszatérő megállapításunk, miszerint az étterem ígéreté és annak beteljesítése teljesen egyirányba hat.

Tatár bifsztek – Kisvendéglő a Hargitához / Fotó: Szabó Gábor

A tulajdonos Vincze-házaspár egyik tagja sem vendéglős felmenők miatt választotta e pályát, még csak nem is szereztek ilyen irányú iskolai végzettséget. Ennek ellenére 1991 óta foglalkoznak vendéglátással, 1999 óta viszik a Hargitát. Ma már szinte felgöngyölíthetetlen, hogyan és miként nekik sikerült Békéscsabán országos szinten ilyen sikeressé és szeretetté tenniük erdélyi-magyar vendéglőjüket. A végeredmény tekintetében talán mindegy is, az étterem nevét a messzi megyékben is ismerik, mondhatjuk, hogy a műfajában intézménnyé vált.

Kakaspörkölt brindzás haluskával / Fotó: Ijjas Barbara

Teljes bizonyossággal állítható az is, hogy a Hargita nem akar változni sem hangulatában, sem „magatartásában”, identitásában és természetesen az ételek kínálatában sem. Aki nyomon követte az életútjukat, annak számára nyilvánvaló a törekvés, hogy az évek alatt mindig jobbá, szebbé szerették volna varázsolni a kisvendéglőt.

Kisvendéglő a Hargitához / Fotó: Szabó Gábor

De ez az alap sztorit nem érintette, a húst helyi vágóhídról, a zöldséget a piacról és kistermelőktől, a fűszernövényetek pedig a házvégi veteményesükből oldják meg. Az étlap széles választékkal bír, sok kész ételt vonultat fel, jellemzője a teljes kézműves gondolkodás, mindent saját erőből és tehetségből próbálnak megoldani. Az étel választék nehezen köthető teljesen egy régióhoz, hiszen az erdélyi, illetve békési konyhára is jellemző az „eklektikusság”, a sokféle és „sokarcú” nemzeti konyhák keveredése. 

Fotó: Kisvendéglő a Hargitához

A Kisvendéglő a Hargitához az autentikus, régi vágású hazai vendéglátás egy erős képviselője. Az állandóság és a hagyomány tisztelete a védjegyük, mindezt pedig láthatóan szereti a közönség. 

Fejtett bableves csabai kolbásszal / Fotó: Ijjas Barbara
Július 27-től elérhető ajánlat: Csabai vegyes ízelítő, Fejtett bableves csabai kolbásszal, Kakaspörkölt brindzás haluskával, Nyári almás batyu sárgabarack-mártásban

Árak: levesek-előételek 850-1950 Ft, főételek 1900-5900 Ft, desszertek 850-950 Ft

Kisvendéglő a Hargitához

Cím: Békéscsaba 5600, Tavasz u. 7.
Nyitvatartás: H-V 11:30-22:00
Az étterem weboldala
Az étterem Facebook-oldala

Kisvendéglő a Hargitához / Fotó: Szabó Gábor
Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram