Hirdetés
Hirdetés

Akiknek minden nap új: Szuper innováció időskori demenciában szenvedőknek

SZERZŐ: Méhész Zsuzsa
2019. február 25.
Ha meglátogattuk, a nagyinak mindig bonbonmeggyet vittünk ajándékba. El is fogyott azonnal. A nagyi képben volt 95 éve minden pillanatában, fejből ment minden telefonszám, régi sláger, ki kinek a kije a bonyolult rokoni-baráti szociogramban. Mindig ő gondoskodott rólunk, mi róla csupán négy napig. Nem minden nagyszülő és nem minden unoka ilyen szerencsés.
Hirdetés

A Londonban élő Lewis Hornby nagymamája időskori elbutulásban, demenciában szenved. A demens betegek nem csak az emlékeikre, a lakcímükre vagy a saját családtagjaik nevére nem emlékeznek rendesen, hanem a saját alapvető igényeik kielégítése sem jut sok esetben eszükbe, nem érzik, hogy szomjasak például. Igen gyakori, hogy kiszáradással kerülnek kórházba, mert elfelejtik, hogy szomjasak és nem vettek magukhoz folyadékot. A kiszáradás csak fokozza a problémákat és tovább ront az általáns állapotukon, így ez komoly megoldandó feladat a családtagok és gondozók számára, amire külön figyelni szükséges.

Nem kell ehhez idősnek vagy demensnek lenni, elég egy zúzós nap, ami fejfájással zárul: ja, hogy

volt négy kávé, egy kis harapnivaló, de egy korty vizet sem ittunk?

És az űzöttségben eszünkbe sem jutott, hogy szomjasak lennénk? Igen, ilyen ez, velünk is megtörténhet bármikor. De amíg mi este megfogadjuk, hogy másnap kulaccsal indulunk a munkába, addig a demenseknek minden nap új nap.

Hornby kitalált valamit, ami nem csak a saját nagymamájának segít, hanem számos, hasonló problémával küzdő sorstársa életminőségét javíthatja. Az ötlet pofonegyszerű, a hogy-ez-nekem-miért-nem-jutott-eszembe típusú találmányok közé tartozik. Hornby találmánya az a becsapós zselés cukorka, ami látszatra tetszetős, és eteti magát, a trükk viszont az benne, hogy

nagyon magas a víztartalma, így az ivást , folyadékpótlást helyettesítheti.

Hornby találmánya egyszerűnek tűnik, és gondolhatnánk, hogy hirtelen ötlettől vezérelve jutott eszébe, de nem így történt. Jó sok adatgyűjtés és tapogatózás előzte meg. Pszichológusokkal és orvosokkal egyeztette ötletét, és a tanácsuk alapján formálta találmányát, amihez egy hetet bentlakóként eltöltött egy gondozóházban, hogy saját tapasztalatait is szélesítse. Arra jutott, hogy a demenseknek az evés egy fokkal jobban megy, mint az ivás, de sokszor az evés iránt felkelteni az érdeklődésüket is kihívást jelent. Az édességet és a cukorkákat viszont mindenki szívesen elfogadta, és nem felejtette el elfogyasztani. Így a fejlesztés ebbe az irányba indult el.

Az eredmény?

Hornby saját nagymamája a cukorkásdoboz csábító, szivárványszínű tartalmából 7 darabot észrevétlenül berámolt tíz perc alatt. Ez pedig megfelel egy pohár víznek, amit addig az ápolóknak hosszas könyörgésre kellett beleimádkozniuk.

A Jelly Drops nevű okos kis vízbomba széles körben még nem elérhető, Hornby szeretné, ha minél többen kipróbálnák, és összegyűjthetne minél több visszajelzést. Már a tesztszakasz elnyert jópár díjat a dizájn és a társadalmi vállalkozások mezején.

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram