Hirdetés
Hirdetés

Ahol nagyra becsülik, amijük van: Sósziget Dániában

SZERZŐ: Méhész Zsuzsa
2019. szeptember 17.
A sóról beszélgetni nem túl hálás dolog. Annyira köznapi és mindenhol elérhető, hogy észre sem vesszük. Csak azt, ha nincsen... Azt viszont azonnal.
Hirdetés

Mint Shakespeare Lear királya, akinek nem tetszik, hogy legkisebb lánya, Cordelia arra a kérdésre, mennyire szereti apját, így válaszol: mint az emberek a sót. Pedig ennél öszintébb mondat és mélyebb vallomás aligha létezik. 

Læsø szigete – Kép forrása: Nico, Nils Jepsen / Wikipedia.org

Akinek volt szerencséje Koppenhága valamelyik csúcséttermében vacsorázni, egészen biztosan a Læsø szigetről származó só volt az asztalán a sótartóban.  Læsø egy apró sziget Dánia északkeleti részén, a dánok pedig meg vannak veszve mindenért, ami helyi. Nem csoda, hogy az Alchemist is büszkén használja a Læsø sót. Az Aabybro Mejeri, ahol a legjobb vaj készül az országban, szintén esküszik erre a sóra. Tavaly egy sörfőzde, a Skagen Bryghus is elkezdte használni, amerikai ale típusú söreihez – nagy sikerrel. 

Képek forrása: www.laesoesalt.com és Danielle Keller (Danielle_dk) / Wikipedia.org

A sziget negyvenperces kompozással érhető el, a dánok szívesen töltik itt a hétvégéiket. Adrenalinfröccsre senki ne számítson, a szigeten a csend, harmónia és nyugalom a legnagyobb érték. Strandok, kellemes étterem, friss languszták, tengerifű-házak: ez várja a sószigetre érkezőket. Nagy előnye a helynek, hogy a hűvös országban itt a legmagasabb a napsütéses órák száma.

Kép forrása: Tomasz Sienicki / Wikipedia.org

A Læsø Saltsyderi, vagyis a mai sólepárló 1991 óta működik, de magának a sólepárlásnak a hagyománya évszázados. Ásatásokat végeztek a szigeten, és középkori sókunyhók nyomaira bukkantak a régészek. A mai sóüzem jogi státusza is érdekes:

a dánoknak fontos volt, hogy biztosítva lássák: ami az övék és helyi, az így is marad, ezért a sólepárló céget egy olyan alapítvány kezeli, melynek elnöke a mindenkori helyi polgármester. 

A sót miként megannyi helyen, a 14 százalékos sótartalmú talajvíz elpárologtatásával extrahálják. Sok ásványi anyagot is tartalmaz, ami egyedi ízt kölcsönöz neki. Læsø szigete erdővel borított, így a cég a lepárlási folyamathoz szükséges tüzifát is helyben szerzi be. A Byrum és Vesterø közötti útról haladva, közvetlenül Byrum előtt bárki láthatja a nagy farakásokat, amik másfél évig száradnak itt, mielőtt a sólepárlóhoz szállítják őket.

Kép forrása: Tomasz Sienicki / Wikipedia.org

A sólepárló látogatható, a vendégek végigkísérhetik a folyamatot, amíg a nagy, melegített vasüstökben megjelennek a sókristályok. A közeli spában sófürdőt is lehet venni, élettani hatása hasonló a Holt-tengerben tapasztaltakéhoz. 

Kép forrása: Danielle Keller (Danielle_dk) / Wikipedia.org

A sziget 32 hagyományos, hobbitlakszerű házának tetejét tengerifű borítja. Mint a mi zsúpfedeles házaink építése, ez is eltűnőben lévő hagyomány. Az 1600-as években azért kezdték el használni, mert az alapanyag kéznél volt, és jól védett a tüzek ellen. Ma újra felfedezték, mert számos előnyös tulajdonsággal rendelkezik, többek között helyi és fenntartható.

Kép forrása: www.visitlaesoe.dk

Akármennyire kicsi a sziget, a kulináris örömök kedvelői is elégedettek lesznek egy ebéddel a Læsø Spisehusban. Amikor az embert tapinthatóan körülveszi a minőség iránti igény és a legapróbb megoldásokból is sugárzik, hogy okosan végiggondolták, és hosszú távra terveztek (írásban nehéz érzékeltetni, de itt most elszállt egy sóhaj...), akkor sejthető, hogy a sziget éterme is illeszkedik ehhez a színvonalhoz.

@Læsø Spisehus Facebook

Helyi gazdák a beszállítóik, a halakat Læsø halászaitól szerzik be, frissen és közvetlenül. Maguk készítik és füstölik helyben a kolbászt és a sonkát. Itt készül a kenyér, helyi a lekvár, itteni a tojás. Rokonszenves, hogy erre figyelnek, de nem kanonizálják az elveiket.

A valóságra reflektálnak, és nem bűntudatot keltenek. Elfér az étlapon a thai beütésű kókuszos-csípős languszta is. Azt üzeni: ne legyünk álszentek. Az arányok azonban helyi és nemzetközi kérdésében rendben vannak. És az irány is egyértelmű, egyenes.

@Læsø Spisehus Facebook

Helyi termékek, kiváló minőség és fenntarthatóság – ezek az irányelveik. Dániában ez az említésre sem méltó minimum. Az ajándékboltban szintén nincs kínai csecsebecse és műanyag hűtőmágnes. A sóra épül az árukészlet, a keksztől a sörig. 

Most talán kapjuk elő azt a jól ismert panelt, hogy „könnyű nekik, mert nekik van...” – mijük is van, ami nekünk nincs? Szigetük? Sójuk? Halászaik? Kolbászuk? Lekvárjuk? Zöldségük? 

Elsősorban nem ez a kérdés. Elhatározásuk van. Okos terveik és céljaik vannak, amelyek hosszú távú terveikhez igazodnak. Gondolnak arra, mit hagynak az őket követő nemzedéknek örökségül, és egyetértenek abban, hogy meg kell tanulni igazán becsülni azt, ami a miénk.

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram