Hirdetés
Hirdetés

Add meg, uram, mindennapi (friss) kenyerünket!

SZERZŐ: DiningGuide
2019. szeptember 3.
Az meglőtte, ez hazavitte, az megvágta, a legkisebb pedig jól megszikkasztotta? Netán elpenészesítette? A jó kenyér nagy érték, szakrális szimbólum – nem utolsósorban pedig alapélelmiszer a mindennapjainkban. Bánjunk tehát jól a kenyerünkkel!
Hirdetés

A nagy kérdés az, hogyan tárolhatjuk úgy a kenyerünket, minél tovább friss és ropogós maradjon? Gyakorló pékektől származó jótanácsok következnek otthonra, amelyekkel megóvhatjuk mindennapi kenyerünk jó állagát – penészedés, kiszáradás és elszivacsosodás nélkül.

Nem mindegy, hol

Sokan éppen a hűtőszekrény tetején találják meg a kenyér ideális helyét a konyhában. Ez épp úgy nem jó, mint a mosgatógép közelében tárolni. Mindkét háztartási gép hőt, valamint párát termel, amely nem tesz jót a pékárunknak. Tegyük ezektől távolabb, ahogyan azt annyiszor halljuk: száraz és hűvös helyen tartandók. Olyannyira, hogy sok konyhában a legjobb, ha a konyhaszekrény egy fiókjában vagy a szekrényben tároljuk.

Hirdetés

Ne féljünk lefagyasztani!

Ez egy remek módszer a tartósításra, ha nem fogyasztjuk el 24 órán belül a kenyeret. Nem kell tőle tartani, nem vezet érzékelhető minőségromláshoz. A fagyasztózacskóból a levegőt kiszorítva tegyük be a mélyhűtőbe a kenyeret. További kényelmi trükk, hogy nem csak egészben, hanem szeletelve is elrakhatjuk. A pék tanácsa, hogy ha a szeletek közé viaszpapírt teszünk, még könnyebb lesz bánni a fagyos szeletekkel. Amikor szeretnénk kiolvasztani a kenyeret, semmi mást nem kell tennünk, mint kitenni a konyhapultra miután, kicsomagoltuk a zacskóból. Fontos, hogy ne maradjon benne, amíg kienged, hogy ne nedvesedjen át.

Tévhit, hogy csak sütőben lehet újra frissé varázsolni. Ez a módszer akkor javasolt, ha szeretnénk pirítósszerűen ropogós, friss kenyeret kapni.

Trükk: ha nincs időnk kiolvasztani, irány a sütő vagy ha szeletelve van, akár egy kenyérpirító is jó szolgálatot tehet.

Műanyagzacskó? Ne a kukába, hanem feledésbe menjen

A levegőt át nem eresztő műanyag egyrészről szivacsossá teszi a kenyeret, másrészről ez az a tárolási mód, ami a legkönnyebben penészesedéshez vezet. De tároljuk akárhogyan is, ne feledjük, hogy két-három napig igazán élvezetes még a legjobb minőségű kenyér is. Ha "valódi" kenyerrünk van, ezután is fogyasztható lesz, de az igazi kulináris értékét az első napokban adja. Ha látjuk előre, hogy nem fog elfogyni gyorsan, lásd az első pontot!

Trükk: ha nem vagyunk megrözött serclirajongók, okos megoldás megtartani a kenyérvégeket, és hozzáilleszteni a kenyér levágott feléhez. A kenyérbélzet e védelme szintén jó módszer a minél természetesebb frissen tartásra.

A mosható kenyérzsák szexi!

Kenyértartókból bőven van választék a fától a fémen vagy éppen kerámián át egészen a műanyagig. Ez a kérdés messzire visz, mert sok az opció – csupán műanyagból is többféle megoldás kínálkozik (még vákuumos kenyértartó műanyagdoboz is), ezért mi most egy jól bevált, nagyon kényelmes és bolygóbarát megoldást javaslunk. Mosható, tehát nem egyszeri használat után eldobandó, sőt.

A kép csak illusztráció, a kenyérzsák nem így néz ki, hanem például így

További kiváló tulajdonsága, hogy magunkkal is vihető. Táskánkban a zsákunk, amit előkapunk a pékségben vagy üzletben, máris megspórolva egy zacskónyi szemetet. Ezek a zsákok légáteresztő anyagból (textilből) készülnek, tehát nem szottyosodik be benne a kenyerünk, mint a műanyagzacskóban. Egyszer ugyan ki kell rá adnunk néhány ezer forintot, de a kapcsolatunk hosszú távra szól. Válasszunk egy tetszetős darabot, és még dizájnelemként is funkcionálhat a konyhánkban.

A tanácsok részben az Egyesült Államok-beli neves pékség, a Sullivan Street Bakery pékmestere, Madelyn Ostentől származnak.

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram