Hirdetés
Hirdetés

A világbajnok fagylaltkészítő, Fazekas Ádám: „A családi vegyesbolt udvarában egy fészerszerű házikóban nyitottuk meg az első fagylaltozónkat"

SZERZŐ: Tardi Zsuzsanna
2022. július 6.
Elmondható rólad, hogy több szálon kötődsz a vendéglátáshoz, hiszen pékcsaládból származol. Foglalkoztatott, hogy valamilyen formában csatlakozz a szakmához? Fazekas Ádám: A szüleink mindig azt mondták nekem és a testvéremnek, hogy az üzletük egyszer majd a miénk lesz. Dolgoztam is tíz évet a pékségükben, de inkább az üzemi részen, és éreztem, hogy valójában szeretnék mást csinálni, […]
Hirdetés

Elmondható rólad, hogy több szálon kötődsz a vendéglátáshoz, hiszen pékcsaládból származol. Foglalkoztatott, hogy valamilyen formában csatlakozz a szakmához?

Fazekas Ádám: A szüleink mindig azt mondták nekem és a testvéremnek, hogy az üzletük egyszer majd a miénk lesz. Dolgoztam is tíz évet a pékségükben, de inkább az üzemi részen, és éreztem, hogy valójában szeretnék mást csinálni, talán valóban a vendéglátás vendégközpontú részéhez is kapcsolódni. A cukrászaton belül is a fagylalt készítés volt, ami igazán vonzott. Nem tudom azt mondani, hogy gyerekkori vágyam volt, de éreztem, hogy ezen a területen tudok majd kiteljesedni és saját fagylaltozót nyitni idővel nagy álmommá vált: pontosan elterveztem, hogy milyen fagylaltot és hogyan szeretnék készíteni. Csakis természetes alapanyagokból, nulla adalékanyaggal vagy mesterséges hozzávalóval csinálom azóta is a fagylaltokat.

Fazekas Cukrászda

Mik tartasz az eddigi karrier utad főbb állomásainak?

2015-ben még a szüleim pékségében született meg az üzletalapítás gondolata a fejemben. Majd két évvel később Kisnémediben a családi vegyesbolt udvarában egy fészerszerű házikóban nyitottuk meg az első fagylaltozónkat. Ezt követően 2018-ban nyitottuk meg a Rétságot, ahonnan ma is szállítjuk a süteményeket és a fagylaltokat a XVI. kerületi üzletünkbe. 2019-ben megnyertem a Gelato Festival Challenge-t, a következő évben pedig az Európa Bajnokságot, a Gelato Festival Romát, majd tavaly decemberben a Gelato Festival World Masters nevű nemzetközi versenyt.

Nehéz elképzelni, hogy valaki fagylalt késztő mesterré váljon olaszországi tapasztalatok nélkül. Te is a gelato hazájában sajátítottad el a tudásod?

Az első képzéseimet még itthon végeztem, de valóban Olaszországban folytattam a tanulmányaimat és ott szereztem a legtöbb tapasztalatot. Itt rengeteg kurzuson vettem részt, amiknek a tökéletes alapok elsajátítását is köszönhetem. Sok különbség van a két ország oktatása között, de talán a legjelentősebb az, hogy az olaszok sokkal mélyebbre ásnak, részletesebben foglalkoznak a témával és keresik a miérteket. Megtanulhattam, hogy nem csak az alapanyagok fontosak, de az is, hogy mi az a mögöttes tartalom, ami alapján használjuk őket.

Mik a nehézségei a teljesen adalékanyag-mentes fagylaltkészítésnek?

Komoly tudásra van ahhoz szükség, hogy a fagylalt egyensúlyát össze lehessen állítani úgy, hogy a fagylalt krémes legyen, megfelelő mennyiségű levegőt vegyen fel, megtartsa a színét, előlehessen hozni benne natúr alapanyagokból intenzív ízeket. Tehát ez valójában sokkal nagyobb munka, mint levenni egy port a polcról, összeönteni tejjel. Nálunk erről szó sincs, a folyamat elejétől, tehát az alapanyagok összemérésétől kezdve, a főzésen és az érlelésen át a fagyasztáson keresztül a folyamat végéig eltelik körülbelül tizenkét óra, de van, hogy annál több is. Elmondható, hogy sokkal több idő és energia befektetéssel, illetve szaktudással kell hozzá rendelkezni, és az sem másodlagos, hogy az alapanyagok is drágábbak mintha aromákból vagy színezékekkel dolgoznánk.

Sok viszonteladóval dolgoztok együtt, hogyan tudjátok a konzisztens minőséget garantálni, ha szállítás, tárolás körülményeire már nem feltétlenül van rálátásotok?

Erre szeretnénk sokkal nagyobb figyelmet szentelni, sajnos nem mondható el ugyanis, hogy ezekben az esetekben is ugyanazt a minőséget tudják nyújtani a fagylaltjaink, mintha nálunk az üzletben vásárolja meg valaki őket. Problémák adódnak abból, hogy nem tudjuk kontrollálni ezeket a körülményeket, ezért ezt szeretnénk sokkal komolyabban szabályozni, akár bővíteni a csapatot pár olyan munkatárssal, akik kifejezetten ezzel foglalkoznának. Muszáj megszabnunk azt, hogy a termékeinket milyen hűtőben tárolhatják, milyen hőfokon, milyen maghőmérséklettel megengedett a tovább értékesítés. Szeretnénk, ha minél több helyen megtalálhatóak lennének a termékeink, de ehhez erre a kérdéskörre nagyobb hangsúlyt kell fektetnünk.

A fagylaltfogyasztás talán az egyik legszezonálisabb dolog, ti mégis árultok fagyit télen is. Mennyire nyitottak erre a vendégeitek?

A tavalyi télen sok embernek felkeltette az érdeklődését, hogy megnyertem a nemzetközi fagyalaltversenyt, de úgy gondolom, hogy ez az idén sem lesz másképpen és megmarad a vásárlóink nyitottsága. Ilyenkor a fagylaltokat kis dobozokba töltjük ki egy gép segítségével, és ilyen formában árusítjuk. Azt gondolom, hogy a pultból télen megpróbálni tovább árusítani tölcsérbe nincsen értelme, és nem fog népszerűvé válni. Ebben a formában azonban az emberek haza tudják vinni a fagylaltot és otthon a melegben elfogyasztani, ez úgy látom, hogy egy abszolút helytálló kezdeményezés és megújíthatja a hazai fagylaltkultúrát.

Ez egy jól árusítható koncepciónak tűnik, érdemesnek tartanátok megjelenni vele akár áruházláncok polcain is?

Ez egy teljes mértékben kiaknázatlan piac még a számunkra, amire idővel szeretnénk majd betörni. A szakmai karrierem csúcsaként élném meg, ha a Fazekas fagylaltok megtalálhatóak lennének már a boltok polcain is. Egyelőre azonban ezek a hosszútávú terveink. A közeljövőben egyelőre egy új egység nyitásában reménykedünk, ami a következő szezonban válna aktuálissá. Még nincsen pontos helye az új üzletnek, de a legesélyesebb lokációk a Budapest belvárosa és a Balaton környéke.

 

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram