Hirdetés
Hirdetés

„A vetéstől egészen a csomagolásig minden a mi kezünkben van” - bemutatkozik a Fajszi Paprika Manufaktúra

SZERZŐ: Noszvai Anna
2021. május 13.
Van egy család, akinek mindennél többet jelent a rubinvörös fűszer, a pirospaprika: ők a Fajszi Paprika Manufaktúra, akik már negyedik generáció óta foglalkoznak termesztéssel és feldolgozással. Jelenleg harminc hektáron folyik a termelés: Vikica fantázianevű paprikájukat a 2020-as nemzetközi Great Taste Awards két csillaggal is kitüntette.
Hirdetés

Fajsz, az apró község a Duna közelsége miatt is remek minőségű termőtalajt és mikroklímát biztosít fűszerünknek. A térségtől persze nem idegen a paprikatermelés, a közelben található Bogyiszló is. A déli országrész paprikatermesztésének rövidebb történelme van, mint hinnénk: kezdetben csupán dísznövényként ismertük a paprikát, szakácskönyvekben, írott formában először a 18. század végén bukkan csak fel a neve. Az alföldi parasztok találmánya volt a sertészsír, vöröshagyma és fűszerpaprika szentháromsága, amit azóta pörköltalapként tisztelünk, és fogyasztunk rengeteg étel alapjaként.

A fajszi üzemben a mai napig a hagyományos módszereket részesítik előnyben. Egyre népszerűbbé váló termékpalettájuk rövidesen bővülni is fog. Okvátovity Dórát, a manufaktúra ügyvezető igazgatóját kérdeztük a családi üzemről és hivatásról.

Fotó: Fajszi Paprika Manufaktúra

Hogyan kapcsolódtál be a termelésbe?

Okvátovity Dóra: Negyedik generációs családi vállalkozás vagyunk, Fajszon. Dédnagymamám kezdett el kis területen fűszerpaprikát termelni és feldolgozni, amit akkoriban még a legnagyobb titokban értékesített, illetve váltóként használta: sóra cserélte. Később a nagyszüleim a TSZ időkben szintén kis területen, de már saját paprikát termesztettek és dolgoztak fel, végül a szüleim már egyre nagyobb, évről évre növekvő  területeket béreltek és vontak művelés alá. Gyerekkoromban nem szívesen segítettem a paprikázásban. Minden barátom nyaralt a Balatonnál, mi pedig hajnalban a nagy meleget megelőzve mentünk kapálni, amit követett az öntözés és ismét a kapálás, egészen augusztus derekáig. A szeptemberi paprikaszedéssel folytatódott, amiben az iskola miatt már csak hétvégén kellett kivennem a részem. Őszintén szólva, egy elrettentő példának tartottam ezt az egészet, a paprikaföld környékére sem szívesen mentem dolgozni.

Most viszont te vagy az ügyvezető igazgató. Mi hozott közelebb mégis a családi vállalkozáshoz?

Több egyetemet is végeztem, külföldön tanultam, majd tíz éves kormányzati, minisztériumi, brüsszeli pályafutás után egy szentendrei séta alkalmával jött egy nagy fordulat. Láttam a sok-sok paprikát a polcokon, és feltűnt, hogy mindegyiknek édesapám volt a beszállítója. Rájöttem, hogy ez egy értékes dolog, nagy rá az igény. Úgy döntöttünk a párommal, hogy a szépen felépített családi vállalkozást nem hagyjuk veszni, hanem fokozatosan, de átvesszük és fiatalos lendületünkkel töltjük fel. A szülők természetesen nagyon boldogok voltak és igazából egy hétvége alatt minden el is dőlt.

Fotó: Fajszi Paprika Manufaktúra

Miben tér el a fajszi paprika feldolgozása az átlagtól? Miért más a terméketek, mint a többi?

A vetéstől egészen a csomagolásig, minden a mi kezünkben van: a piac legtöbb paprikáját ugye csak feldolgozzák, ezt megelőzően a termelőktől felvásárolják a fűszerpaprikát. Csakis olyan terméket adunk ki a kezünkből, amit mi is szívesen fogyasztunk.

A paprikánk kézzel válogatott, csipkedett, minden egyes fűszerpaprikáról eltávolítjuk a szárát, nem használjuk fel a hibás darabokat.

A magok helyrevetéssel kerülnek a földbe március derekán, viszont idén először palántázunk is egy kisebb területen a Gemenci erdő szívében, Doromláson. Nagyon kíváncsiak vagyunk, hogy az ártér tápanyagban gazdag talaján milyen termés várható. A kelés után május közepén kezdjük a kapálást és mivel a paprika nagyon vízigényes növény, a kapálás és az öntözés váltja egymást egészen augusztus végéig. Szeptemberben kezdjük a betakarítást, kézzel szedjük a paprikát. Ilyenkor harminc hektáron több, mint száz vendégmunkás dolgozik egy hónapon keresztül. A termést szákokban hat héten át utóérleljük. Az utolsó napsugaraknak köszönhetően szikkad és magasabb cukortartalma lesz. Ezután kezdődik a korábban említett csipkedés és a fatüzeléses kemencében történő szárítás, végül pedig a darálás, őrlés és a csomagolás. 

Fotó: Fajszi Paprika Manufaktúra

Milyen nehézségekkel, kihívásokkal kell számolnotok a fűszerpaprika-termesztésben?

A legnagyobb probléma, hogy a vízigényes paprikát nem tudjuk sajnos eleget öntözni. Egyre kevesebb az öntözhető terület, illetve az új rendszerek telepítése nagyon költséges, így a korábbi évekhez képest, majdnem hogy megfeleződött a paprikával elvetett területünk nagysága. A másik probléma - ami szintén az egész agráriumot érinti - a munkaerőhiány.

Nálunk is külföldi vendégmunkások látják el a legtöbb feladatot, hiszen nagyon nehéz fizikai munkáról beszélünk, és az idős asszonyok, akik korábban segítettek, már sajnos nem bírják a terhelést.

 

Egyedi "beceneveken" futnak a termékeitek. Honnan kapták a nevüket az őrlemények?

Vikica fűszerpaprikánkkal egy olyan családtagunknak szeretnénk örök emléket állítani, aki sajnos már nincs köztünk.
Hesztia őrleményünkhöz Hetényi Parázs típusú paprikákat használunk, ami eszméletlenül csípős. Nevét a görög mitológiából a családi tűzhely őrzője, a családi és házas élet védelmező istennője adta. 

Mely éttermek, séfek tették le a voksukat a a Fajszi fűszerpaprika mellett?

Az első igazi sikereinket Mautner Zsófi megkeresésének köszönhetjük. Nagy kedvencem az őrségi Pajta, ahol Farkas Richárd séf is minket választott. Budapest a Mimama konyháján nem csak főzéshez, de a saját tenyésztésű, szabadtartású mangalicákból készült kolbászokban is felhasználják a paprikánkat. Győrffy Árpád séf is már csak a mi paprikánkat használja otthoni főzéshez, sőt elégedettségének köszönhetően már a Four Season Hotel Gresham Palace-szal is beszélgetünk a jövőbeni együttműködésről. Kami Kisvendéglőjében Fülepi Kálmán is ragaszkodik hozzánk, a Babkában, és Wossala Rozinával a Bestiában ugyanezt mondhatjuk el. Bár hivatalosan még nem debütáltunk a galagonyafán füstölt paprikaőrleményünkkel, a Vokál Rock Bisztróban Nyúzó Imre már kiszimatolta a terveinket, és azóta a bbq húsai elengedhetetlen alapanyaga ez is.

Fotó: Fajszi Paprika Manufaktúra

Hol lehet megtalálni a termékeiket?

Budapesten és környékén számos delikátesz boltban elérhetőek vagyunk. Online Budapest környékén a Kifli.hu mellett a Nekedterem is házhoz szállít. De a legfontosabb a webshopunk, hiszen itt egy sokkal személyesebb kapcsolatot tudunk ápolni a vásárlóinkkal.

Egyébként szívesen látunk bárkit a gazdaságunkban, aki kíváncsi a munkánkra, a paprikákra, vagy csak szeretne enni egy finom dunai halászlevet!

Említetted a portfólió bővítését. Mire számíthatunk a továbbiakban?

Hamarosan elérhetővé válik a hidegen sajtolt fűszerpaprikamag-olajunk, mely reméljük a nyári grillezések izgalmas alapanyaga lesz. Bár az előállítása körülményes, különleges íze és tulajdonságai miatt szeretnénk foglalkozni vele. Nemcsak pácoláshoz, hanem salátákra is ajánljuk, de a remek élettani hatásai miatt is. Galagonyfán füstölt fűszerpaprikánk is készül, ami a gyümölcsfának köszönhetően lágy, kellemesen füstös ízt és zamatot ad az ételeknek. Sok-sok év kísérletezése után pedig halászlé paprikánkkal is előrukkolunk. Duna-parti településként, illetve édesapám horgász- és halász szenvedélyének köszönhetően nem telik el hét nálunk halászlé nélkül. Ez a termékünk egy olyan különleges fajtából készül, mely édesebb a többinél és az őrlemény finom, púderes állagának köszönhetően kiválóan oldódik a lobogó halászlében.

Fotó: Fajszi Paprika Manufaktúra

Már most készülünk a karácsonyi ajánlatainkra, ahol például a chilis csokoládé mellett az ünnepi asztal alapanyagait is be tudják majd szerezni nálunk. Nem csak a halászléhez, de a bejglihez is elérhető lesznek új termékek. Jelenleg Beh Mariannal (Bazsalikomos kert) dolgozunk egy különleges, szintén chilis teakeveréken, a hideg, téli napokra.
A webshopunkban helyi, illetve környékbeli termelők portékái is elérhetőek lesznek hamarosan. Remek termékeket állítanak elő, azonban a helyi piacon kívül kevesen ismerik őket. Nem mindenkinek van meg a lehetősége arra, hogy népszerűsítse magát. Szeretnénk támogatni őket, és segíteni a munkájukat.

Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram