Hirdetés
Hirdetés

„A vak is látja az étlapod?" – Önnek olvastak már fel egy teljes étlapot? Az éttermek vakfoltja...

SZERZŐ: Noszvai Anna
2021. október 7.
„A vak is látja az étlapod?”-szlogennel indult kezdeményezés a látássérültek különböző vendéglátóhelyeken történő kellemes kiszolgálása érdekében.
Hirdetés

Braille étlapot minden étterembe

A dark dining fogalma nem ismeretlen a gasztronómiában. A sötétben felerősödnek az érzékeink, intenzívebbek lesznek az ízek és a textúrák. Ilyenkor általában vagy előre fixált menüsor kerül felszolgálásra. Na de mi a helyzet egy modern, különféle izgalmas és változatos fogásoktól hemzsegő étlap esetében?  Hiszen amíg számunkra egy különleges éttermi élmény után lekerülnek a szemfedők – vagy felkapcsolják a villanyt – a látássérültek számára továbbra is folytatódik az élet. Erre a kérdésre nyújtana választ a Blindspot kezdeményezés, ami Braille-írásos étlapok készítésére buzdítaná a vendéglátást.

“Azért jött létre a Blindspot Budapest Kampány, mert a vak emberekkel folytatott kreatív munkám során rájöttem, hogy a legtöbb étteremben sajnos látássérültek számára nincs megfelelő étlap. Szeretnék elindítani egy társadalmi mozgalmat, amelynek részeként éttermeknek segítünk, hogy a szolgáltatásaikat vakok is igénybe tudják venni. Ez a kampány segít összekötni szakmai szervezeteket vendéglátó egységekkel, hogy legtöbb helyen elérhető legyen Braille-írásos étlap.” - szól a Blindspot kampányának leírása.

A civil kezdeményezéséről Bajrami Nettát kérdeztük:

“Művészeti munkáim során sokszor dolgoztam látássérült emberekkel, például a 2016-ban Highlights of Hungaryre is jelölt  VAN KEDVENC SZÍNEM divatprojekt, ahol a hazai tervezők ruháinak segítségével hívtuk fel a figyelmet a látássérültek és a divat kapcsolatára. Azóta több különféle munkám is volt, viszont múltkor reggel azzal a kérdéssel keltem ki az ágyból, hogy: “vajon a vakok hogy járnak étterembe?”

Kicsit utánamentem a témának, és kiderült, hogy sem Magyarországon, sem külföldön nem szokás Braille-írásos étlapot tartani az éttermekben. A látássérült személyeknek a kísérőjük, vagy a pincér kell, hogy felolvassa a kínálatot, ami egy kölcsönösen kellemetlen, és kiszolgáltatott helyzetet eredményez, főleg annak a fényében, hogy a Braille-írásos anyagok nyomtatása ugyanannyiba kerül, mint egy sima fénymásolás. Az igények felmérése és felismerése után összeültem egy grafikus barátommal, gyorsan összeállítottuk egy anyagot, és pár étterem - például a Premier Kult Café - már most csatlakozott hozzánk. Szeretném népszerűsíteni ezt az érzékenyebb szemléletet: ha van annyira figyelmes a magyar társadalom, hogy kicsit empatikusabban kezelje ezt az élményt, akkor úgy gondolom, egy pillanat alatt elterjedhetnek itthon a Braille-étlapok.”

Elérhetőség:
E-mail: [email protected]
Instagram:
@nettabajrami

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram