Hirdetés
Hirdetés

A Tenkes Csárda mágnes Baranyában – és a Maricáról is fogunk még hallani

SZERZŐ: DiningGuide
2021. március 22.
Baranyából mindenkinek vannak emlékei. Egy villányi túra, harkányi fürdőzés, siklósi várlátogatás a legelső reflexiók, a régió azonban nem mutatja meg arcát a csárdakultúra nélkül. Igen: csárda és kultúra. Élő, mindannyiunk számára ismerős, de nem avítt módon. Ahol Gyöngyi, a 26 esztendős szamár és a „Tenkes Parasztos libamáj” egyszerre természetes, otthonos, és maradandó lenyomat a fejünkben: ha erre járunk, kirándulunk, vagy csak erre visz az autóutunk, ez legyen az a pont, ahol megállunk.
Hirdetés

Ha Csarnóta vagy Szalánta önjogán nincs is esetleg az úticéljaink között, ezt a két éttermet érdemes elmentenünk fejben, ha Baranya déli részén járunk: Tenkes Csárda és Marica étterem.

A csarnótai Tenkes Csárdát az ország egyik legdélebbi pontján találjuk, Harkány fürdőváros előtt 4 kilométerrel. Bár csárdából mindeddig nem volt hiány Magyarországon – meglátjuk, mit hoz a járvány utáni időszak –, az emlékezetes csárdaélmény sajnos ritkaságszámba megy országszerte. A Tenkes a műfaj kiemelkedő teljesítményét nyújtja, tavaly nyáron a Szerethető éttermek-sorozatunk teraszos, kerthelyiséges szériájában külön cikket is szenteltünk az ajánlására.

A klasszikus értelemben vett vendéglátáson túl a dél-baranyai élet szépsége vár itt, a hagyományőrzés jegyében pedig immár 20 éve nyaranta a huszártalálkozót itt zárja le a Tenkes Huszárbandérium és a Tenkes Csárdát pedig tavaly felterjesztették Nemzeti értékké. 

Csárda XXI. századi módra

A Tenkes Csárda múltja velünk él: több mint 130 évvel ezelőtt, 1889-ben alapították, újkori megvalósulásában pedig idén lesz 21 éves. Tíz évvel ezelőtt az a Kalla Kálmán dolgozta ki az ételsort Kovács Gábor tulajdonossal együttműködésben, aki a rendszerváltás utáni Gundel Étterem legendás séfje volt. A hagyományos magyar ételekért tehát ő felel, Tőle tanult  Raposa István séf.  A citrusos vajas borjúgerincet például mind a mai napig egy 1908-ból származó recept szerint készíti Kalla Kálmán-módra. 

Kovács Gábor

A baranyai gasztrorégió hírét öregbítve

Raposa István felel azért is, hogy a tradicionális baranya-környéki konyha ízei kerüljenek a tányérokra. 20 éve erősíti a Tenkes csapatot, ízérzékének nagy szerepe van abban, hogy a Tenkes csárda étlapjának gerincén nem szabad változtatni évek óta a vendégek kérésére. Letörölhetetlen például a tábláról a Tenkes Parasztos Libamáj, helyben készült kukoricás kenyérrel, melynek neve összefonódik a Tenkes csárdával. Az alapanyagokat a csárdához közeli tanyán termelik meg, reményeik szerint minden évben egyre többet. Ez segíti hozzá a konyhát, hogy folyamatosan a legfrissebb hozzávalókból készült ajánlatokkal színesítsék a kínálatot. 

Branzino, avagy farkas sügér

Aki élvezte már a Tenkes vendégszeretetét, tudja, hogy a berendezés nem hamis csárdaromantika. Kovács Gábor tulajdonos hűséges gyűjtő, aki az országhatárokon innen és túl, magyarlakta területeken jár beszerzésre, hogy a képeken látható épület kívül-belül valóban korhű legyen. A napjaink éttermi világában igazán hangulatosnak számító gyűjtést nem csak mi tartjuk annak: az osztrák, német, szlovén, horvát vendégek is imádják. Az erdélyi szőttesek és kerámiák talán nem is a Tenkes csárdában lelnek új otthonukra…

Csevapcsicsi

Montenegróból is Szalántára: új időszámítás a Marica étteremben

A szintén baranyai Marica étterem nevét Pécstől Montenegróig jól ismerik, a horvátok pedig egyenesen imádják. Idén ünnepli 53. születésnapját, azonban már új tulajdonosokkal. A Marica új életét pedig a Tenkes Csárda kreatív csapata biztosítja, megújult koncepcióval, igazi délszláv étlappal, enteriőrrel.

Magyar Norbert, a Marica séfje
Vincze Ervin vezető felszolgaló, üzletvezető

A projekt vezetője Vincze Ervin, a Tenkes szíve-lelke, aki nem csak a napi operatív teendőkért felel, hanem a csapat összetartásáért is. 

2021-ben már nehéz romantikát találni a retrónak, úgyhogy teljes átalakításon esik át a Marica, ami a homlokzatot épp úgy érinti, mint a konyhatechnológiát.

Raposa István, a Tenkes Csárda séfje

A Marica egy autentikus étterem Szalántán, a délszláv falu hangulatát idézi. A település sajátja, hogy a népi hagyományőrzés szerves része a helyi szokásoknak, minden jeles alkalommal beöltöznek népviseletbe, táncolnak a rendezvényekenz utcán, nem a művi folklór jellemzi.

Brunner Attila séf Szalántán

Hónapok óta gondolkodnak, dolgoznak már együtt, a nyitást várva, hogy szintet léphessenek...az eddigi kis falusi családi éttermet sokkal komolyabb formába öntsék.

Papalina

Épül a kemence a Marica teraszán, malacsütővel és korhű sparhelttel, rendezvénytérrel, innentől az étterem egy teljesen új színvonalat képvisel. Brunner Attila, többszörös magyar bajnok, olimpiai ezüst- és bronzérmes szakács, valamint bronzérmes világbajnok kulinary art kategóriában. Örömmel csatlakozott Kovács Gáborral együtt a Baranya Gastro 2025 projekthez, mely azt célozta meg, hogy Baranya megye egy átfogó program révén elnyerje az „Európa Gasztronómiai Régiója” címet 2025-ben.

Brunner Attila séf, Marica étterem

Amint nyithatnak a teraszok, kerthelyiségek, számíthatunk rájuk.

Scampi buzara – a Marica új étlapjáról
A Marica új étlapjáról: juhsajttal grillezett tarja steak
Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram