Hirdetés
Hirdetés

A szívószál használat evolúciója

2024. december 30.
A szívószál körülbelül hétezer éve van jelen a világon. A sumér civilizációból fennmaradt sírrajzok között olyan ábrázolásokat találhatunk, melyeken a társadalmi elit tagjai hosszú, üreges rúdszerű eszközökkel kortyolják a sört. Nézzük, hogyan fejlődött a szívószál az évezredek alatt!
Hirdetés

A sumér sírok feltárása során számos fémből és drágakőből készült szívószál alakú, üreges csövet találtak, ami még inkább alátámasztja ennek az eszköznek a meglepően korai használatát. Sok-sok kilométerrel arrébb Kínában növényekből készült szívószálakat használtak a bor fogyasztásához az időszámításunk szerint 300-500-as évek Wei dinasztiájában. 

A 16. század Dél-Amerikájában a yerba tea ivásához használtak egy bombillának nevezett szívószálat. A bombilla egy kis szűrővel volt ellátva, ami segített abban, hogy a tea fogyasztása közben a kisebb levél darabokat ne igyák meg. A mai napig használják. 

A bombillát tea iváshoz használják

A papír szívószál születése

A szívószál gyártás az 1800-as években került előtérbe, amikor feltalálták a rozsból készült verziót. Ez a típus gyorsan kiment a divatból, ugyanis nagyon gyorsan feloldódott az italban.

A papírból készült verziót az amerikai Marvin Stone találta fel. Stone családja különböző henger alakú tárgyakat gyártott, mint a cigaretta tekerők vagy tolltartók. A rozsból készült szívószál bukása után papírral kísérletezett, amit először ceruzára tekert és összeragasztott. Miután a technika tartósnak bizonyult, Stone a tökéletességre fejlesztette a designt. A papír szívószál döbbenetesen gyorsan terjedt el az Egyesült Államokban, a gyártás csúcspontján napi kétmillió darabot gyártottak belőle. 

A műanyag szívószál térhódítása

A papír szívószálat az 1960-as években váltotta a műanyag, ami azonnal nagy népszerűségnek örvendett, hiszen nem ázott el az italban, és nem szívta magába az ízeket, mint papír elődje. Tömeggyártása rendkívül költséghatékony volt. Az invenció egybeesett a hűtőszekrények elterjedésével, ezért a két termék reklámozását gyakran kötötték egybe: hiszen mi másra vágyna az ember, mint egy jéghideg szívószálas üdítőre, amit kivehet a vadiúj hűtőszekrényéből. 

A szívószál és a környezetszennyezés

Fél évszázaddal a műanyag szívószál elterjedése után, komoly probléma lett a termék jelenléte. Csak az Egyesült Államokban fél milliárd szívószál fogyott minden nap. A műanyag hulladék lassan, de biztosan óriási károkat okozott az ökoszisztémának.

1988 és 2016 között a szívószál volt az egyik leggyakrabban eldobott szemét az Államok partszakaszain. Mivel a műanyag nem bomlik le, a szívószálak hulladéklerakóba kerültek, vagy egyenesen az óceánba, ezzel beláthatatlan csapásokat mérve a természetre.

Ökobarát alternatívák

Magyarországon 2021 júliusától tilos az egyszer használatos műanyag szívószálak és eszközök forgalmazása. Az Európai Unió tagállamainak 2029-re a műanyag flakonok 90 százalékát össze kell gyűjteniük, a műanyag palackoknak 2025-re legalább 25 százalékukban, 2030-ra pedig már 30 százalékukban újrahasznosított anyagból kell állniuk.

A bambuszból, fémből és papírból készült szívószálak mellé megérkeztek a komposztálható verziók is, amelyeket azonban még nem sikerült tökéletességre fejleszteni, lebomlásukkal mikroműanyagok kerülnek a földbe. 

Forrás: guide.michelin.com

Fotók: Michelin | Unsplash

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram