Hirdetés
Hirdetés

A szakácsagy máshogy jár? Bizonyított tény.

SZERZŐ: DiningGuide
2022. március 30.
Ha valaki legközelebb azt állítja, hogy szakácsnak lenni nem jelent komoly szellemi tevékenységet, ugye már tudjuk, mit válaszoljunk neki?
Hirdetés

Azt tudjuk, hogy a konyhai munka a maga gyakran 14 vagy akár 16 órás munkaidejével nem éppen stresszmentes életforma. Azt is tudjuk, hogy egy-egy esti szerviz alatt milyen sok dologra kell egyszerre figyelnie a séfnek annek érdekében, hogy valóban minden zökkenőmentesen menjen, s a vendég elé a lehető legtökéletesebb tányér kerüljön.

Arra is láttuk már elég példát, hogy bár eltérő habitusúak a séfek, de egy biztos: a fegyelemnek és a precizitásnak mindenkinél alapvető (jellem)vonásnak kell lennie, különben el sem jutnának eddig a pozícióig.

Néhány éve már tudományos megerősítés is rendelkezésre áll arról, hogy

a séfagy máshogy jár…

Az Olaszország-beli Catanzaro neurofiziológiai kutatóintézetében szakácsok körében zajlott egy olyan kutatás, amilyet zenészek, sportolók és sakkozók esetében már elvégeztek. Ennek lényege, hogy mágneses rezonanciás vizsgálat és neuropszichológiai tesztek segítségével vizsgálták a szakácsok agyát, pontosabban azt, hogy az a fizikailag és mentálisan egyaránt megterhelő munka, amelyet végeznek, milyen következményekkel jár a szinaptikus képlékenységre, azaz az idegsejtek közötti kapcsolódások változtathatóságára.

A Plos One folyóiratban megjelent tanulmány bizonysága szerint az Olasz Szakácsszövetség által kiválasztott tizenegy séf esetében megnövekedett a kisagy szürkeállománya. Ez a növekedés, úgy tűnik, kapcsolatban áll a séf által irányított csapat létszámával és a szükséges fizikai tevékenységgel, amit végeznek. Minél nagyobb létszámú csapatot és minél több feladatot kell koordinálnia egy séfnek, az agya annál jobban képes alkalmazkodni, és ezen változások kimutathatók.

Ha bárki is lebecsülné a szakács szakmát, ne hagyjuk annyiban!

Divat kontra tudományos tények – ismét a kókuszzsírról:

 

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram