Hirdetés
Hirdetés

Aranyat szimbolizáló tavaszi tekercsek és szerencsehozó tésztabatyuk: A kínai holdújév kedvenc ételei

SZERZŐ: DiningGuide
2021. február 4.
A kínai újév "mozgó" ünnep. A holdnaptárhoz igazodik, a február 4-hez legközelebb eső újholdkor indul, és 15 napon át ünneplik. Idén február elsejétől február 15-ig tart a téltemető, tavaszüdvözlő időszak, mely előtt Kínán kívül Kelet-Ázsia országaiban (például Japán, Korea, Vietnám) is hasonló hagyományokkal tisztelegnek. A számos babona, néphagyomány mellett a holdújévhez természetesen hozzátartozik a közös evés-ivás is.
Hirdetés

A kínaiul csunjunnak hívott időszak (a tavaszi nagy hazautazási és belföldi mozgási hullám) megkezdődött. Egy hagyományos évben ez körülbelül 3 milliárd leszervezett úttal jár, a statisztikák szerint a koronavírus-járvány miatt ez most legalább a felére csökkenhet. Még akkor is, ha Kína mindennapjai csaknem egy évvel az első vuhani eset után már szinte teljesen olyanok, mint a sorsfordító 2020-as év előtt. A tesztelésekre, városból vidékre mozgásokra vonatkozó szabályok szigorúak, most egyáltalán nem úgy alakulnak a belföldi utazások sem, mint azt megszokhatták. Így némileg módosulnak az ünnepségek, ahogy azt például a hindu kultúra fényünnepe, a Diwali kapcsán is láthattuk.

Viszlát szellemek, hello szerencsés újév!

A világ változása ellenére a piros lampionok, a sárkányos motívumok, a tél és a gonosz szellemek/szörnyek elkergetése, a tavasz fogadása és persze a nagy lakomák is megmaradnak, tradicionális fogásokkal, falatokkal. A kéthetes ünnepség több szakaszra bontható: a rákészüléskor például sok munka kerülendő (akár a nyugati kultúrákban az év utolsó napján), sőt, egyes családtagokkal a találkozás sem szerencsés, mert veszekedést, családi viszályokat szíthat a rossz időpontra szervezett összejövetel. A hetedik nap eljövetelével azonban nincs több tiltás és korlátozás, következhetnek az élvezetek, a közös aktivitások, a játék, az újév szerencsés kezdete.

Az oroszlántestű démont elijeszti a piros szín

Kulcsfontosságú szimbólum a piros szín, ami az egyetlen mumusa a rettegett kínai oroszlántestű szörnynek. Nian, a bestia évszázadokon keresztül tartotta rettegésben a kínai népet: a hegyvidékről, vagy egyes források szerint a tengerből mászott elő, hogy elfogyasszon mindent, ami az útjába kerül: élelmiszert, embereket, de leginkább a legfiatalabbak húsára pályázott. Ez a rettegés egészen addig tartott, míg egy vénember álruhájába öltözött istenség meg nem mutatta a népnek, hogy miként lehet leszámolni Nian szörnyeteggel. A démon ősi ellensége a piros szín, a nagy hangzavar és a számára ismeretlen lények. Ezért díszítik a házaikat piros lampionokkal, ezért durrognak petárdák holdújévkor, és az álarcokat húzó gyermekek is fontos hagyományt őriznek. A kínaiak úgy tartják, ha felhagynak a tavaszváró ünnepléssel, Nian újra visszatérhet.

A közös családi lakomák legkedveltebb fogásai

Ha már a vörös fényekkel elűzték a gonoszt, következhetnek a végeláthatatlan étkezések, sok kifejezetten az ünnepekkor kínált ételekkel, illetve örökérvényű kedvencekkel.

  • Szerencsehozó batyuk

A mindennapi kínai konyha favoritjai a dumplingok. A holdújévi hiedelem szerint minél több töltött batyut esznek ebben az időszakban, annál gazdagabb lesz az évük. Kár, hogy nálunk nincs ilyen babona a szilvás gombócot illetően, vagy a decemberi bejglik túladagolásakor. A félhold alakú, vékony, rugalmas tésztabatyuk darált sertéshússal, rákkal, zöldséggel töltöttek, vagy mindezekkel együtt tömik meg őket.

Fontos, hogy újévkor nem kerülhet a töltelékbe kínai savanyú káposzta, ami bonyodalmakat jelképez ebben az időszakban. Ilyenkor nem szerencsés kör alakú batyukat hajtani, mert ez azt szimbolizálja, hogy az ember élete nem halad semerre, csak monoton köröket ír le.

Dumplingok
  • Tavaszi tekercs

Honnan kapták a nevüket a népszerű kisütött, előételként fogyasztott tekercsek? Éppen a tavaszt ünneplő időszakról. Aranysárgára kell sütni őket, ami szintén a gazdagságra utal. A ropogós tavaszi tekercseket tehát véletlenül sem szabad tovább az olajban hagyni, hiszen barnásan nem hasonlítanak az aranyrögökre.

Tavaszi tekercsek
  • Édes rizsgolyók

Tangyuan névre hallgatnak az édes, ragacsos rizsliszttel készített desszertgolyók. Töltve és töltetlenül is szeretik őket. Általában az ünnepség végén, a Lámpás Fesztiválon fogyasztják, de a déli tartományokban már a családi összejövetelek kezdeténél is az asztalra kerül. Annál is inkább, mert a tangyuan szó kiejtése nagyban hasonlít a "családi együttlét" kifejezésre.

Tangyuan golyók
  • Halételek, pontos szabályok szerint

A halfogyasztás egész évben fontos, de újévkor speciális szabályok szerint eszik az egyben készült halakat. A fejnek, szemeknek az asztaltársaság legidősebb tagja felé kell néznie, ezzel tisztelegve előtte. Először neki kell fogyasztani az ételből, csak aztán szedhetnek belőle a többiek. Akik felé a fej és a farok mutat, együtt isznak, ez is szerencsét hoz. Fontos, hogy a halból mindenképp kell hagyni egy kicsit, ami a következő év bőségét jelképezi — egyes tartományokban a hal farkát hagyják utoljára, azt csak az újévben fogyasztják el. Tehát "többlettel" indul az év, ami a halat illeti. Népszerű a gőzölt sárkányhal, savanyúságokkal, csilivel vagy a párolt hal, ecetes marinádban.

Kínai halétel
  • Újévi sütemény (nien gao)

Ezt az émelyítő, ragacsos süteményt anno kizárólag az újévi időszak alatt készítették, de akkora kedvenc, hogy ma már egész évben elérhető a kínai süteményezőkben. Bambuszlevelekben hosszú órákon át párolják a rizslisztből, vízből, karamellizált nádcukorból és különböző aszalványokból (például datolya) vagy éppen gesztenyéből álló édességet. Rózsavízzel, babpasztával is szokták ízesíteni, mi több, sós változatai is léteznek. Szintén a bőséget szimbolizálják, tőle várják a sikereket az üzleti életben is.

Újévi sütemény

Források: 1, 2, 3, 4, 5

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram