Hirdetés
Hirdetés

A legédesebb előkelőség - Ataulfo, a mangók királya

SZERZŐ: Tardi Zsuzsanna
2021. július 25.
Mangót szinte bármelyik szupermarketből szerezhetünk, egész évben elérhető. Viszont, ha egyszer sikerül beszereznünk a mexikói hibridet, az Ataulfót, biztos, hogy minden várakozásunkat felülmúlja majd, és úgy érezzük, a szánkban tartunk egy szelet nyarat.
Hirdetés

A kesudió és a pisztácia távoli rokona

A mangófa a szömörcefélék családjába tartozó, önbeporzó növény. Több fajtája létezik, méretei a szilvától egészen a dinnyéig érnek. Meglepő, de távoli rokona a kesudiónak és a pisztáciának. Őshazája India, ahol több mint 4000 éve termesztik, innen pedig a portugálok vitték Afrikába. Európa a 18. században angol utazók beszámolóiból értesült létezéséről. Ma már a trópusokon és a szubtrópusi övezetekben is gyakoriak a mangóerdők, melynek fái akár 20 méteresre is megnőnek, és csak ültetés után négy–hat évvel válnak termővé.Csonthéjas gyümölcse nyár végén, ősszel érik. A mangófa virága sűrű, édes mézet ad, amely önmagában is fogyasztható. Világosbarna fájából pedig bútort készítenek.

A hinduk a levelek füstjével légcső bántalmakat gyógyítottak. A pestis- és kolerajárványok idején az éretlen, megsütött, cukrozott termést fogyasztották, testüket ezzel kenegették.

Kellemes íze mellett vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag. Rosttartalma segíti az emésztést, jótékony hatással van a szervezetre. Vitaminok közül megtalálható benne az A-, B1-, B2-, C- és E-vitamin, valamint bővelkedik foszforban, kalciumban és nátriumban. Az éretlen gyümölcs C-vitaminban, az érettebb A-vitaminban és béta-karotinban gazdag.

Ataulfo, a mangókirály

Az Ataulfo mangó, ami édessége miatt más néven méz-, és pezsgőmangóként is ismert, egy mexikói mangófajta. Az Ataulfo mangókat könnyű megkülönböztetni bármelyik másik mangófajtától, aranysárgák színüknek és vese formájuknak köszönhetően. A húsa is megkülönbözteti a többi mangótól, társaitól eltérően nincsenek szálas rostjai, vajpuha, mélysárga és magas cukortartalmú, gazdag, édes ízű gyümölcs. 

A Fülöp-szigetekről 1779 előtt Mexikóba került mangófajta leszármazottja. Ezt keresztezték más mangófajtákkal, aminek eredményeként létrejött az AtaulfoAz Ataulfo mangók Michoacan, Sinaloa, Nayarit, Jalisco, Veracruz és Chiapas mexikói államokból származnak. Március és szeptember között értékesítik őket. A mexikói Chiapas államban a mangótermelés 2008 óta a hatodik legfontosabb mezőgazdasági tevékenység, a már bevett kukorica, bab, kávé, cukornád és kakaó termesztése után. Először Ataulfo ​​Morales Gordillo termesztette, így a nevét is róla kapta. Ezeknek a mangóknak az eredetmegjelölését a Mexikói Ipari Tulajdon Intézete védi.

2014-ig a mexikói Ataulfo mangókat Európában nem értékesítették jelentős számban, mert a légi szállítás rendkívül drága volt. 2014 decemberében a tengeri szállítás az Egyesült Királyság egyik importőrén keresztül kezdődött, időzített, érés előtti betakarítással és gyorsabb tengeri szállítással kombinálva, amely lehetővé tette a mangó teljes érését szállítás közben. Az európai ügyfelek pedig úgy tűnik hajlandók lényegesen többet fizetni, mint az észak-amerikai vásárlók, ha a mangók kiváló minőségűek és elég érettek a fogyasztáshoz.

Hogyan válasszuk ki a tökéletes mangót?

Onnan lehet tudni, hogy teljesen érett példányt sikerült szereznünk, hogy enyhe nyomásra is puhának érződik, a bőre pedig kissé ráncos. A magja sem akkora, ahogy az indiai egyedektől megszokhattuk, egy kisebb és keskenyebb, de ugyanúgy csonthéjas magot kell keresnünk a közepén. A szín nem a mangók érettségének legjobb mutatója, érdemes a tapintásra figyelnünk. Körülbelül olyan puhaságot kell keresni, mint egy baracknál, vagy avokádónál.

A mangó megtisztítása

Vágjuk le a gyümölcs mindkét végét, majd helyezzük a gyümölcsöt a szélesebb lapos végére. A mangó bőrét szerencsére könnyen el tudjuk távolítani zöldséghámozóval. Mivel az Ataulfo magja kisebb, így a húsa is kevésbé tapad hozzá, azt könnyebben lehet vágni róla.

Tárolási trükkök

A mangó helyes tárolása ugyanolyan, mint a legtöbb puha textúrájú gyümölcsé. A legjobb, ha úgy kezeljük a mangókat, akár a banánt, és szobahőmérsékleten hagyjuk, amíg teljesen beérnek. Próbáljuk elkerülni a hűtést, mivel a húst barnává teheti és tompíthatja a gyümölcs ízét. Ha teljesen érett a mangónk, akkor legjobb, ha azonnal elfogyasztjuk. Az éretlen mangót a legjobb egy barna papírzacskóba tenni, ezzel felgyorsítva az érési folyamatokat. Ellenőrizzük sűrűn, hogy elég puha-e.

Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram