Hirdetés
Hirdetés

A lázadó séf: Dominique Crenn életrajzát a könyvespolcokra!

2020. augusztus 13.
Dominique Crenn életrajzi kötete a séf személyes története és személyes manifesztuma is egyben – írták júniusban megjelent könyvéről a nemzetközi sajtóban. A Rebel Chef: In Search of What Matters cím is rendíkvül kifejező Crenn életműve ismeretében. Egy lázadó séf, aki nem külsőséges gesztusokban, hanem munkával és alázattal áll ügyek mellett, nem berögzült nézetek mentén, hanem állandó keresésben: mi az, ami valóban lényeges?
Hirdetés

256 oldalon írta meg önéletrajzi könyvét az idén 55 esztendős séf és közéleti személyiség. Írnánk, hogy séfnő, ha nem tudnánk, ki nem állhatja ezt a meghatározást. Amikor 2016-ban a San Pellegrino The World’s 50 Best Restaurants szavazásán megválasztották a A Világ Legjobb Női Séfjének, nemes egyszerűséggel ostobaságnak nevezte, hogy mint nőnek külön értékeljék a teljesítményétírtuk Dominique Crennről mi is.

Crenn szerint séfek vannak. Ő pedig azon elitklubba dolgozta be magát, akiknek a szakmai és társadalmi szerepvállalása már réges-rég túlmutat konyhán és ételeken. Jelenleg ő az Egyesült Államok egyetlen – tetszik vagy nem – női séfje, aki éttermével kiérdemelte a három Michelin-csillagos minősítést.

Rendszeresen és igen hatásosan lép fel a nők szakmai megítélésének ügyében. A fantasztikus pályaívet leírt séf egész karrierje egy keserű, de annál világosabb felismeréssel indul. A szülőföldjét jelentő Franciaországban uralkodó mentalitás miatt 21 éves korában úgy döntött, hogy elhagyja Európát, és Kaliforniába költözött. Franciaországban tradicionálisan férfiak vezetik az éttermek konyháit, mondja ő, ezért komoly szakmai ambíciókkal bíró séfként úgy gondolta, hogy jobb esélyekkel indul az Újvilágban.

Legfontosabb étterme, az Atelier Crenn 2019 óta három Michelin-csillaggal kitüntetett, az pedig szintén érdekes felvetés lenne, hogy a 2007 óta 3 Michelin-csillagos Anne-Sophie Pic, a kortárs francia konyha nagyasszonya miként vélekedik az egykori huszonéves Crenn megállapításáról, aki a lehetőségek helyett akadályt látott a francia életpályán. Érdekesség, hogy több francia női séf is három Michelin-csillagig vitte jóval korábban, a XX. században, például Marguerite Bise, Sophie Bise vagy a legendás Marie Bourgeois, aki az 1930-as (!) években érte el a Michelin kötelékében csúcsot jelentő három csillagot.

Crenn könyvében mesél a Versailles-ban töltött gyermekkoráról, és arról, hogy örökbefogadottként mennyire kívülállónak érezte magát a környezetében, majd hogyan tudta ezt az érzést a saját javára fordítani, és erőt meríteni a személyes történetéből. Az önéletrajzi írás 18 fejezetében állást foglal az éttermi kultúra helyzete kapcsán, valamint nem kisebb problémákkal foglalkozik, mint a szakmájában tapasztalható mindennapos szexizmussal, a bevándorlás kérdésével (ő maga is migráns az USÁ-ban), valamint klímaváltozásról és fenntarthatóságról.

Már a témaválasztásokból is ráismerünk a szerzőre: nyílt, konfrontatív, kerüli a sallangokat, könyvével nem önmagának kíván szobrot állítani. A '90-es években olyan nagyságok mellett tanulta ki a szakmát, mint Jeremiah Tower és Mark Franz, mára pedig ő maga is csúcsnév, aki az Atelier Crenn mellett még egy csillagot szerzett az Atelier szomszédságában nyitott Bar Crenn-nel, ezenkívül egy harmadik éttermet, a Petit Crennt is vezeti.

Üdvözlendő, hogy a lázadó séf gondolatait és személyes történetét összegző kötet elérhető bárki számára. Fekete Antonio, a Cookbooks vezetője még idén ősszel tervezi forgalmazni Dominique Crenn önéletírását, a könyv angol nyelven lesz elérhető.

Rebel Chef: In Search of What Matters

Kiadó: Penguin Publishing Group
Megjelenés dátuma: 2020. június 9.
Terjedelem: 256 oldal

Olvassa el korábbi írásunkat is!

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram