Hirdetés
Hirdetés

A kellemetlen légiutaskísérő: Így idomítsuk a jetlegünket

SZERZŐ: Méhész Zsuzsa
2019. november 15.
A hosszabb repülőútra indulók gyakran szembesülnek az időeltolódásból származó kellemetlenségekkel. Felborult bioritmus, éjszakai ébredések vagy éppen leküzdhetetlen álmosság a munkatárgyaláson, netán épp egy izgalmas, régen várt (és drága) program kellős közepén. Az egyik leghatásosabb módja a jetlag nevű átállási nehézség leküzdésének, ha ágondoltan étkezünk. Az alábbi megfontolások átsegítenek ezeken az egyébként kellemetlen napokon.
Hirdetés

Már a repülőúton érdemes figyelni arra, hogy alkohol helyett inkább sok vizet igyunk. A folyadékpótlás az első és legfontosabb szabály. A folyadék pedig víz legyen. Az étkezés szintén erős hatással van a belső óránkra és testünk élettani ritmusára. Hogy minél gördülékenyebben hozzásegítsük magunkat a változáshoz, a legalapvetőbb szabály, hogy már a repülőút alatt – sőt, az indulás előtt 12 órával – próbáljuk meg közelíteni étkezéseink idejét az új időzónához. Ezzel repülés közben nem lesz sok dolgunk, mert a légiutaskísérők fogják ezt a feladatot megoldani helyettünk. 

Az azonban a mi választásunk, hogy mikor és mennyi kávét iszunk. A koffein hat-nyolc órán keresztül is éreztetheti hatását, így tehát a legegyszerűbb, hogy útközben nem, majd csak érkezés után kezdjünk kávézni – a helyi napszaknak és saját, bevett és jól működő szokásainknak megfelelően. Ráadásul a repülőgép száraz levegője sem a barátunk, társulva a kávé vízhajtó hatásával.

Hirdetés

Unatkozik? Vegyen mosómedvét! Pepin bácsi emlékezetes mondása a sörgyári capriccióból a fedélzeten nem teljesíthető, de aki unatkozik, az gyakran nassol. Az előre gyártott sütik helyett lehet nálunk pár szem mandula vagy dió.

Ha nem az első osztály kényelmét élveztük, és a szűkebb üléshely jutott nekünk a hosszabb útra, érkezés után kezdjük bogyós gyümölcsökkel a reggelit, ha tehetjük. Antioxidáns- , víz- és rosttartalmuk kimondottan hasznunkra lehet. A dinnyefélék , a zöldségek és a zöldsaláták is remek választást jelentenek. Reggeli landolásnál segíti az átállást, ha az inzulinraktáraink felébresztése érdekében zabpelyhet vagy (minőségi) müzlit fogyasztunk. 

Banana Smoothie

Vacsorára jöhet a szénhidrát. A teljes kiőrlésű tészta, a barnarizs és az édesburgonya abban az aminosavban gazdag, amely segítségünkre lesz az elalvásban. A csirke és a hal is jöhet. Elalvás előtt közvetlenül pár szem cseresznyével vagy egy gyömbérteával megoldható az a melatoninbevitel, amitől szintén könnyebben alszunk el majd. Hasonló a helyzet a banánnal vagy egy pohár tejjel is. Ilyenkor (is) érdemes a gyorsételeket kerülni, többek között, mert a tartósítószerek csökkenthetik szervezetünk szerotonintartalmát. Anélkül pedig megint csak nehezebben foguk elálmosodni. 

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram