Hirdetés
Hirdetés

A hummusz 22-szer 2022-re: A csicseriborsókrém sokoldalúbb, mint elsőre tűnik

SZERZŐ: DiningGuide
2022. január 4.
Csupán olívaolaj, egy kis fokhagyma, citromlé, só és római kömény kerül a csicseriborsó és tahini kettőséhez, és már kész is a Közel-Kelet egyik alapeledele, amelynek konyhai szerepe sokoldalúbb, mint gondolnánk. 22 gyönyörű képpel csinálunk kedvet a hummusszal való kísérletezéshez!
Hirdetés

A Facebookon megjelenő nyitóképen Puskás Nóra képe szerepel, és a budapesti Mazel Tov étteremben készült. 

Hummusz. Angol átírással ḥummuṣ bi ṭaḥīna, arabul حُمُّص بطحينة. A csicseriborsó és tahini (szezámmagpaszta) alapú étel a közel-keleti konyhák egyre népszerűbbé válásával egyre több háztartásnak is gyakori szereplője.

Közel-keleti és észak-afrikai országokban a mindennapi étkezések állandó fogása, amiből egyszerre nagy adagokat készítenek, és mindig van belőle a hűtőben.

Az elkészítésének egyszerűbb módja, ha üveges vagy dobozos, előfőzött csicseriborsót szerzünk be. Ha nyersen vesszük, egy éjszakára – vagy legalább néhány órára – áztassuk be, majd órákig kell főzni, míg megpuhul.

A hummusz alapanyagául szolgáló csicseriborsót Magyarországon széles körben utcai ételként lehetett megismerni. A döner kebab (itthon elterjedt nevén gyros) húsmentes verziója, a pitában adott falafelgolyók fő hozzávalója a csicseriborsó. A belőle készült tahinis krém a hummusz.

Pitával, a közel-keleti, kelesztett lepénykenyérrel is szokták fogyasztani a hummuszt.

Zöldséghasábokkal is kiváló mártogatós, sárgarépával, kígyóuborkával, szárzellerrel, karalábéval is kínálják.

Kenyérre, pirítósra. A földes, nem kiugró ízhez jól állnak az olyan kiegészítők, mint az enyhén csípős rukkola, más néven borsmustár.

Az utóbbi évtized óriási egészséges étkezés divatja az avocado toast, vagyis az avokádós pirítós. A képen humusszal, rámorzsolt fetasajttal, koktélparadicsommal.

Élesztő nélkül sütött közel-keleti lepényre kenve fetával, friss spenóttal és aszalt paradicsommal.

És még egy telítetlen zsírsavakban gazdag kompozíció avokádóval, hummusszal, csicseriborsóval, szezámmaggal.

Halak, húsok zöldségkiegészítőjeként quinoával, mungóbabbal, zsenge zöldekkel.

A közel-keleti konyhák által előszeretettel használt darált birkahúsos ragu köreteként.

A mezzékkel teli asztalt feldobhatjuk színes hummusszal is. A libanoni konyha alapeleme a mezze, a kis tálakban felszolgált hideg vagy meleg fogás, amiből közösen falatoznak az együtt étkezők.

Az élénkpink színt nyers cékla hozzáadásával érhetjük el: turmixoláskor egyszerűen hozzá kell adni a csicseriborsóhoz a céklát is.

Az alábbi képen kisebb koncentrációban a cékla magos rozskenyéren.

Balról: sütőtökhummusz, paprikahummusz, babhummusz. A sütőtök nyersen is kerülhet bele, a paprika szintén, de grillezve hozzáadva még finomabb, a fehérbabot pedig főzve turmixolhatjuk hozzá.

Sárgarépás hummusz szezámmaggal, petrezselyemmel, pászkával.

Még egy narancssárha ízvariáció: hummusz édesburgonyával. A hozzáadott zöldség a mennyiségétől függően befolyásolja értelemszerűen a hummusz ízét is.

Elsőre meglepő lehet, de a csicseriborsó remek édesség-alapanyag is. Íme, a kakaóval turmixolt csokoládéhummusz mandula- (vagy mogyoró-) törettel.

A fokhagyma, citromlé, római kömény nélkül, cukorral vagy mézzel, valamint fűszerekkel kikeverve tökéletes édes mártogatós.

Végül egy vegán, majd egy húsos terülj-terülj asztalkám közel-keleti módra.

Olvassa el korábbi írásunkat is!

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram