A gondoskodó hercegnők - A Belgadia-palota újjászületése

SZERZŐ: Király Márton
2023. április 3.
a Lounge rovat
támogatója a
Akshita és Mrinalika igazi modern hercegnők. Több száz évnyi örökségüket nem csak cipelik, de át is emelik a jelenbe. Munkájuknak köszönhetően pedig úgy fest, hogy ez az örökség meg is fog maradni. A hercegnők nem uralkodnak, hanem gondoskodnak birodalmukról.
Hirdetés

A kelet-indiai Odisa államban található egy pálmákkal és narancsfákkal szegélyezett út, melynek a legvégén kovácsoltvas kapu áll, rajta dúsan virágzik a Bougainvillea. A hosszú kocsifelhajtó végén pedig elegáns, de meglepően ismerős épület magasodik.

Fotó: facebook.com/ Belgadia Palace

A Belgadia Palace egy felújított 18. századi királyi palota a kelet-indiai Odisha államban, melyet az angol uralkodó legfontosabb rezidenciájáról, a Buckingham-palotáról mintáztak és építettek, az angol gyarmatbirodalom idején. A kastély eredetileg a Mayurbhanj tartományban uralkodó maharadzsa, azaz alkirály számára épült és vendégek fogadására használták öt generáción keresztül. Az utóbbi években azonban új szerepet kapott. Hercegnő-tulajdonosai az ódon kastélyt felújították, és díjnyertes butikhotellé alakították át. A nővérek nem csak abban elszántak, hogy a 11 hálószobás, 2100 négyzetméteres palotát régi fényében állítsák helyre, de az épület által szeretnék bemutatni s megőrizni Odisa állam történelmének és kultúrájának egy részét is.

Fotó: facebook.com/ Belgadia Palace

A vállalkozás mögött nem akármilyen vállalkozók állnak. Akshita Bhanj Deo és húga, Mrinalika hercegnők. Egészen pontosan Mayurbhanj hercegnői, a Bhanj-dinasztia tagjai, és ha valakik, akkor az ő családjuk valóban ismerheti a régió hagyományait, történelmét. A tartomány északi részéből származó királyi család az első század óta, 697-től uralkodik a régióban. A hercegnők a negyvennyolcadik generáció tagjai és ők az első olyan örökösök a családban, akik egész életüket a rendszerváltás utáni Indiában élték le.

India 1947-ben vált függetlenné, és a régi rendszer királyi családjai visszakapták egykori birtokaikat. A paloták, uradalmak fenntartása azonban sok családnak megoldhatatlan kihívást jelentett, többek inkább átadták az államnak a feladatot.

Fotó: facebook.com/ Belgadia Palace

A Bhanj-dinasztia ifjú örökösnői azonban úgy döntöttek, hogy felveszik a kesztyűt és új feladatkörben, de megtartják a családi palotát. Indiában (és világszerte) rengeteg olyan kastélyt találhatunk, melyet luxusszállodává alakítottak, de kevés az olyan, melyet még mindig királyi sarjak birtokolnak, irányítanak.

A család ráadásul kifejezetten szerencsés is az épülettel. A Belgadia eredetileg is vendégek fogadására, szórakoztatására épült, így tele van kikapcsolódásra alkalmas létesítményekkel, fényűző megoldásokkal. A birtok kapuját úgy tervezték, hogy elég széles legyen egy Rolls-Royce és elég magas egy felékszerezett elefánt fogadására is. A kertben egymást érik a pihenőpavilonok, az épületben pedig biliárdszobák, báltermek, könyvtárak sorakoznak.

Fotó: facebook.com/ Belgadia Palace

A nővéreknek nem volt más dolga, mint a régi csillogást visszaállítani. A csillogás pedig a 20. század elején volt a legfényesebb, így hát a felújított palota bálterméből árad a jazz és a swing, a kristálycsillárok arany fényben fürdetik a bárpultot és a ragyogás ezerszeresen verődik vissza a falak pávatoll-mintás tapétáiról. Ez utóbbi minta nem csak hatásos díszítőelem, de egyben utalás is a család származására, a legenda szerint ugyanis a Bhanj-dinasztia első tagja egy páva ragyogó szeméből születtek a világra.

Ehhez hasonló finom utalások, és a királyi család tagjainak mindennapos munkája emeli át a 21. századba az épület és a család történetét. A Belgadia ugyanis nem csak egy jól sikerült szálloda, de egy olyan vállalkozás is, ami teljesen új megvilágításba helyezte az indiai királyi családok feladatait.

Fotó: facebook.com/ Belgadia Palace

A hercegnők, elmondásuk szerint feladatuknak érezték, hogy az újraszerveződő India életében olyan feladatot töltsenek be, mellyel elkezdhetnek aktívan tenni a közösségért, melyben élnek, értékeket megőrizve, munkát vállalva. Míg szüleiknek a generációja egyfajta „ elveszett nemzedéknek” számított akik a rendszerváltás-privatizáció-vagyonvisszatérítés viharaiban hánykolódtak, a két nővér egy új nemzedék eljövetelét jelzi, akik fontosnak tartják a társadalmi szerepvállalást.

Fotó: facebook.com/ Belgadia Palace

Ez a munka és a lelkesedés aztán ragadósnak bizonyult. Akshita vezette a felújításokat, Mrinalika a helyi népművészeti bemutatókat szervezi, de mára már ott tartunk, hogy a család minden tagja aktív szerepet vállal és a hercegnők édesapja, a maharadzsa, aki kezdetben csak a vendégekkel biliárdozott, mára már a birtokon folyó természetvédelmi feladatok és projektek legfőbb védnöke és irányítója.

A palota felújítása 2015-ben kezdődött el és nem zajlott zökkenőmentesen. A munkát lassította, hogy a nővérek minden munkafolyamatot árgus szemekkel felügyeltek és gondoskodtak róla, hogy az építkezés a palotát a legszigorúbban vett, eredeti állapotába állítsa vissza. Ennek megfelelően speciálisan képzett munkaerőre, különleges anyagokra, eszközökre és forrásokra volt szükség.

A hercegnőket nagyban segítette az a családi könyvtárban fellelt, egykor nagyapjuk tulajdonát képező vázlatfüzet, mely a palota díszítőelemeinek rajzait tartalmazta és az épületről készült archív fotók is.

Fotó: facebook.com/ Belgadia Palace

Néhány modern csavar azért engedélyt kapott, a birtokon ennek köszönhetően található egy szabadtéri medence, a palota vízvezetékeit, csatornázását is modernizálták, bevezették az elektromos áramot és az internetet is. Ez utóbbi meglehetősen bonyolult folyamat volt, hiszen az évszázados falak túl vastagok voltak, és nem engedték át a Wi-Fi hullámokat. De negyven méter magas létrákat és állványzatokat sem volt egyszerű beszerezni, ezeket úgy gyártatták le a felújításhoz.

Fotó: facebook.com/ Belgadia Palace

Végül ezeket az akadályokat is sikerült legyőzni. A palotában kialakítottak egy mozitermet is, valamint 11 lakosztályt, melyek az alsó szinten várják a vendégeket. A felső szint azonban tiltott terület, hiszen a királyi család a mai napig lakja az épületet, a hercegnők lakosztályai foglalják el az egyik szárnyat, míg a maharadzsa és felesége a másik szárnyat lakják.

A Belgadia jelenleg a nagyon izgalmas és szokatlan, királyi palota – luxusszálloda vonalon egyensúlyoz.

Odisa régió nem szerepel a legtöbb nemzetközi turista radarján, de a nővérek ezen is változtatni akarnak. Nagyon aktívak a közösségi médiában, Twitter- és Instagram-fiókot készítettek a szálloda számára, valamint számos magazincikkben szerepelnek, mesélnek a régióról, a palota és a család történetéről, ezzel is segítve a tartomány népszerűségét.

Fotó: facebook.com/ Belgadia Palace

A Belgadia tehát jóval több, mint butikhotel. Munkalehetőség és közösségeket egybeforrasztó vállalkozás, melyre egy olyan tartományban, ahol a lakosság 23% törzsi közösségben él, igencsak nagy szükség van. Emellett örökségvédelmi projekt és közösségi platform is, ahol a helyi művészek a világ elé tárhatják munkájukat, bemutathatják hagyományaikat az egyre érdeklődőbb világ előtt. A vendégek által kifizetett összeg nagy része a Mayurbhanj Alapítványhoz kerül, melyet a nővérek hoztak létre, hogy a fentebb leírt célokat intézményes keretek között érvényesíthessék.

Fotó: facebook.com/ Belgadia Palace

Akshita és Mrinalika igazi modern hercegnők. Több száz évnyi örökségüket nem csak cipelik, de át is emelik a jelenbe. Munkájuknak köszönhetően pedig úgy fest, hogy ez az örökség meg is fog maradni. A hercegnők nem uralkodnak, hanem gondoskodnak birodalmukról.

Forrásunk volt:

1

Tovább olvasok:

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram