Hirdetés
Hirdetés

A fine dining és a Down-szindróma nem kizáró tényezők: 65Degrés

SZERZŐ: Méhész Zsuzsa
2020. február 12.
Magyarországon is létezik pékség, kávézó és étterem is, ahol megváltozott munkaképességű emberek dolgoznak. Ilyenkor hajlamosak vagyunk kicsit megengedőbbek lenni, ellágyul a szívünk, és az elvárásaink közé bekúszik az „ahhoz képest” kifejezés…
Hirdetés

„Ahhoz képest” milyen ügyes a mozgássérült felszolgáló, és még a leves sem hűlt ki. „Ahhoz képest” jó a kávé, „ahhoz képest” klassz a kovászos kenyér. 

Pedig ha csak a legutolsó példát vesszük, a Bake My Day esetében, ami az egyik legnépszerűbb kézműves péksége Budapestnek, és ahol a termékeket azonnal elkapkodja az úri közönség, akkor az „ahhoz képest” kifejezésnek nincs sok értelme. Ugyanis abban az (immáron két) pékségben minden termék prémium kategóriás. 

Brüsszelben a 65Degrés nevű éttermet a belga TripAdvisor a legjobb fine dining helyek közé sorolja. A Top Eatery cím komoly elismerés egy étteremnek, főleg akkor, ha a fine dining világában indul, és alkalmazottjai szinte kizárólag Down-szindrómás emberek.

Fotó: 65Degrés

A Down-szindróma nehéz ügy... Igaz, csak egyetlen, apró eltérés a 21. kromoszómában a többségiek és a Down-szindrómás emberek között, de azonnal felismerhető, erős, látható jelei vannak és ez egyben azt is jelenti, hogy a mandula formájú szemek, a laposabb orr, esetleg a tömzsiség vagy a nehezebben formált szavak nem hagynak semmi kétséget a mássággal kapcsolatban. És itt sokszor meg is állunk. Nem gondoljuk tovább. Nem leszünk kíváncsiak. Egyformának tűnnek. Sokszor nem firtatjuk a személyiséget, a képességeket, a vágyakat és álmokat: mi lehet az erős fizikai jelek mögött. Kicsit sajnálkozunk, együttérzünk, és hálásak vagyunk, ha mi nem tartozunk az érintettek közé. 

Fotó: 65Degrés

Vajon ez a helyes hozzállás? Az egyből be, a skatulyába? 

A szociális vállalkozásoknál, melyek fogyatékkal élő emberekkel dolgoznak, valahogy engedékenyebbé válunk. Mintha ez volna a norma. Brüsszelben a 65Degrés ezt másképp gondolta. A 2018-tól működő étterem missziója, amellett, hogy úgy működik, mint egy nyugat-európai fine dining hely, kifejezetten a szociális befogadás erősítése. 

Magyarországon több esetben, saját példán tapasztalva futottunk bele olyan munkaadókba, akikben a jó szándék megvolt a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásához (az sem mindegy, hogy ez államilag támogatott, tehát kevesebb közterhet kell vállalnia a munkaadónak – cserébe jobban szükséges figyelnie, más elvárásokat kitűznie, megtanulnia, hogy lehet hatékony a közös munka. Ehhez nem elég sokszor a jó szándék, szakmai segítség is szükséges. A 65Degrést (a név a tojás elkészítésének ideális hőfokából ered) négy olyan vállalkozó allapította, akinek volt már gyakorlata szociális vállalkozások működtetésében. Ez a gyakorlat és tudás nálunk is alapvetés volna – a Bake My Day sikerének egyik titka, hogy a vezetői szociális és üzleti téren is tapasztaltak, illetve maguk is érintettek. 

Fotó: 65Degrés

A 65Degrés egyik tulajdonosa, Valentin Cogels nyilatkozta: „annyi jó hely közül lehet választani, ahol remek a kiszolgálás és nagyon finom az étel is. Mi olyan emberekkel dolgozunk, akik rendkívül boldogok, hogy ezt a munkát végzik. Annyira, hogy minden nap örömmel jönnek a munkába. Nem is tudnak mások, csak őszinték és egyenesek lenni. És ha valakitől megkérdezik: önnek milyen napja van, uram? - akkor valóban kíváncsiak a válaszra.” 

Forrás.

Olvassa el kapcsolódó írásunkat is!

Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram