Hirdetés
Hirdetés

A bodzapálinka még várhat, de a szörpöt már most készíthetjük - Bodzakisokos

SZERZŐ: Tardi Zsuzsanna
2021. június 16.
Egyes helyeken boszorkányos tulajdonságai miatt félték, máshol a rontó erőket távol tartó növényként tisztelték. Hogyan használták a népi gyógyászatban és mit szabadalmaztatott ebből a gasztronómia? Mi köze a különleges növénynek Júdáshoz, Harry Potterhez és az Oscar-díjhoz? Főszerepben a jelenleg is virágzó bodza.
Hirdetés

Május közepétől, június végéig nyílik az ehető, fekete bodza, egészen magas, akár 10 méteres bokrokon. Ágai lefelé hajlóak, száruk belül szivacsos, a virágok szétosztva az egész bokron megjelennek, a termései lefelé csüngenek. A legtöbb saját magunk által gyűjtött növény esetében fennáll a veszélye, hogy összetévesztjük őket a nagyon hasonló, mérgező társaikkal. A szóban forgó növény esetében a mérgező gyalogbodza lágyszárú és kisebb, ágai felfelé állnak, a virágok az ágak végén, a növény tetején helyezkednek el és a termése is felfelé nő.

A fekete bodza szinte bárhol megterem, igénytelen növény, melynek virága, bogyója, levele és szára egyaránt felhasználható. Az utóbbiból régóta fúvós hangszereket: furulyát, tilinkót, kavalt is készítenek. E hasznosítások többségét mára elfeledtük, így leginkább gyógyászati és gasztronómiai szerepe ismert.

Bodza a gyógyászatban

Egy gyógynövény, aminek íze és illata is kellemes. A népi gyógyászat elsősorban méregtelenítésre és emésztési problémák kezelésére használja. A bodza erős antioxidáns, javítja az immunrendszer működését, csökkenti a koleszterinszintet, védi a szívet, vírus- és baktériumölő hatásának köszönhetően a különböző fertőzésekkel is sikerrel veszi fel a harcot. 

Bodzavirág

A bodzavirágnál ügyeljünk arra, hogy az országúttól távol fekvő bokrokról gyűjtsük be a virágzatot, ne legyen szennyezett. A szedés időpontját akkorra jó időzíteni, mikor a virágok már teljesen kinyíltak. Érdemes száraz, napsütéses időben gyűjteni, mert a nedves időben szedett virágok a száradás közben megbarnulhatnak. Az egész virágot vágjuk le és lazán pakolva, gyűjtsük. Próbáljuk meg ne összenyomni őket szállítás közben, ugyanis az szintén a barnulásukat okozhatja. Cukorral, citrommal és vízzel erjesztve finom, enyhén szénsavas üdítő ital, illetve szörp is készíthető belőlük.

A bodzapezsgőhöz csak egy kicsivel kell több felszerelés és türelem, mint a szörphöz, cserébe különlegesebb italt kapunk. Egy népszerű recept a River Cottage-os Hugh Fearley-Whittingstall-tól származik és ugyanúgy indul, mint a bodzaszörp. A trükk, hogy tegyünk hozzá egy kis szárított élesztőt. Különösen fontos, hogy vastag falú, tökéletesen záródó, kiforrázott-steril üvegekbe töltsük a levet, hiszen egyrészt berohadhat, másrészt a keletkező szénsav szétviheti az üvegeket. 

A 19. században még gyakori desszert volt a tojással kirántott bodzavirág, a bodzafánk. Érdemes kipróbálni, egyszerű és finom, ráadásul olajban sült és sütőben készült változatával is kísérletezhetünk. Mára talán népszerűbb a rántott bodzavirág, melyet sörös palacsintatésztába forgatnak, majd forró olajban sütnek ropogósra. Ha palacsintát készítünk, tésztájába is morzsolhatunk a friss bodzavirágból. Fahéjas porcukorral, lekvárral tálalva az igazi.

A bodza zamatával harmonizál a citrom, a szilva, az alma és birsalma is. 

Ha télre táraznánk be bőséges bodzatea-készletből, akkor a virágok kiszárítása a megfelelő módszer. Akkor lesz teljesen száraz, ha a legvastagabb kocsányrészét elhajlítva azonnal törik a növény. A friss, megtisztított bodzavirágot le is fagyaszthatjuk, bármikor elővethető, ugyanúgy készíthetünk belőle szörpöt, teát, üdítőitalt, mint a frissből. 

Mihamarabb gyűjtsük be az illatos fehér ernyőket, nehogy véget érjen a szezon!

Bodzabogyó

Kevésbé népszerű, de a bodzafa virágához hasonlóan egészséges és ízletes csemege a fekete bodza sötét kékes-lilás termése, a bodzabogyó. Az érett, fekete bogyóterméseit is kocsánnyal együtt vágjuk le, ez augusztus közepétől szedhető. Rengeteg vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. Ízletes lekvárt készíthetünk belőle, leszárítva pedig gyümölcsteaként használható. A bodzapálinka is a bogyóból készül.

Hiedelmek és a bodza kultúrmissziója

Számos évszázados bodzás babonát ismerünk. Svédországban például a várandós asszonyok a könnyebb terhesség reményében megcsókolták a bogyóit. A déli országokban a levelével dörzsölték be a lópatkót, hogy elkerüljék a rozsdásodást. Angolszász területeken azt hitték, ha az ágait elégetik a tűzhelyen, a házba beköltözik az ördög. Egyes vidékeken viszont az épületek mellé ültették, remélték, hogy a ház lakóit megvédi a rossztól. Máshol az istállók közelében tartották, hogy kiűzze a férgeket a jószágból. 

Egyes kultúrákban úgy vélik, Júdás bodzafára kötötte fel magát, míg mások Jézus keresztfájának anyagát vélik benne felismerni. Az előbbi hiedelem az oka annak, hogy a bodza ágain is megél a kis porcos állagú, semleges ízű, immunserkentő, fül alakú gomba, a júdásfülgomba.

Nemcsak a bodzához fűződő hiedelmek különböztek vidékenként, hanem a jellegzetes illatú virág elnevezése is: a bocfa és a csete is a bodzát jelöli, bár az utóbbi van, ahol csak a bodzabogyóból készült lekvár elnevezése.

A bodza a 21. században is megőrizte az alakjához fűződő rejtélyes jelentéseket. A Harry Potter hetedik részében is megjelenő Pálcák Ura (Elder Wand) minden idők leghatalmasabb varázspálcája is bodzából készült.

A magyar kultúrtörténetben Móra Ferenc is írt már a bodzáról, de Nemes Nagy Ágnes Tavaszi felhők című verse is emlékezetes, pláne, hogy az Oscar-díjas rövidfilm, a Mindenki végén is hallható. 

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram