Hirdetés
Hirdetés

A 12 legfontosabb olajbogyó fajta, amelyet érdemes ismerni

SZERZŐ: Király Márton
2023. február 20.
A sokféle olívabogyó közül nehéz lehet eldönteni, hogy melyiket válasszuk. Segítségül íme, a 12 legnépszerűbb, amit érdemes kipróbálni.
Hirdetés

Az olívabogyó Európában, Afrikában és Ázsiában őshonos, de mára az egész világon megkerülhetetlenül népszerű, ízletes alapanyag. Édesen savanyú, sós, és kesernyésen fűszeres íze rendkívül összetett és minden konyhában nélkülözhetetlen.

Hihetetlenül sokoldalúan felhasználható, akár előételként fogyasztjuk, akár kenhető kenőcsökbe és tapenádokba, akár salátákba dobva, sajtos tálakhoz adva, ragukba és mártásokba keverve használjuk, de martiniba téve sem utolsó.

A mai olajbogyó-termelés a Földközi-tenger partvidékén, Latin-Amerikában és Kaliforniában folyik, a különböző területeken pedig különböző fajták sorakoznak, mindegyik más és más, s csak arra várnak, hogy felfedezzük őket.

A sokféle fajta közül nehéz lehet eldönteni, hogy melyiket válasszuk. Segítségül íme, a 12 legnépszerűbb olajbogyó fajta, amit érdemes kipróbálni.

Kalamata

A legkedveltebb és legnépszerűbb görög olajbogyók közé tartozó kalamaták színe a sötétlilától a majdnem feketéig terjed. Fényes és ráncos héjúak, formájuk pedig mandulára emlékeztet.

Ízük intenzív, gyümölcsös és enyhén sós. Általában vörösborecetben, vörösborban vagy olívaolajban tartósítják, így a bogyó gazdag és füstös ízt kap. A kalamata jól illik salátákhoz, pizzákhoz és tapenádokhoz.

Cerignola

Ezeket a nagyméretű olajbogyókat az olaszországi Puglia régióban, Cerignolában szüretelik. Zöld, élénkpiros, mélylila és fekete színű is lehet, és gyakran kerül az asztalra töltve és pácolva, de emellett olajat is sajtolnak belőle.

Ropogós és enyhén savanykás az íze, vastag, húsos textúrájú gyümölcshússal. Méretük miatt könnyen megtölthetők, szardella, paprika, sajt, fokhagyma gyakran kerül bele.

Niçoise

A Niçoise olajbogyót Franciaország Alpes Maritimes régiójában termesztik, abban a régióban, ahol Nizza városa is található. Az olajbogyók kicsik, kemény húsúak, és meglepően nagy maggal rendelkeznek. A Niçoise olajbogyó sós és savanyúan kesernyés, intenzív ízű.

Az illata kellemes, gyógynövényekre emlékeztet. Tengerparti ültetvényekről származik, ezért gyakran párosítják tenger gyümölcseivel, és a francia Riviéra klasszikus ételeinek nélkülözhetetlen összetevője. Pizzák feltétjeként vagy mártásokba főzve is felhasználható.

Thassos

A Thassos olívabogyó, amely származási helyéról, az Égei-tenger északi részén fekvő görög szigetről kapta, kicsi, fekete és nagyon vékony héjú. Késő télig fent hagyják a fákon, hogy a lassú érésű bogyó tökéletes legyen.

A késői szüret után már csak száraz érlelésre van szüksége, durva sóágyon, a végeredmény pedig ráncos, zamatos, csodálatosan lágy ízű olajbogyó lesz. A Thassos remekül párosítható kéksajttal és frissen szeletelt citrusfélékkel.

Nyons

Ezeket az apró, majdnem fekete olajbogyókat a dél-franciaországi Nyons gyönyörű városának környékén termesztik. Nagy magja és édes íze mellett a Nyons olajbogyó azért is különleges, mert kiérdemelte az AOC, azaz Appellation d'Origine Contrôlée elnevezést, amely a borok és más termékek földrajzi és minőségi jellemzőinek meghatározására és ellenőrzésére szolgáló francia rendszer.

Egyenesen az üvegből fogyasztható, de kiválóan felhasználható krémek, tapenádok készítéséhez. Provence-i olívaolajjal, rozmaringgal és kakukkfűvel meghintve különösen finom.

Picholine

A picholine olajfák Marokkóban, valamint Franciaország déli vidékein és az olasz Riviérán nőnek. Ezek a mandula alakú zöld olajbogyók hihetetlenül ropogósak, citromos, vajas, ánizsos ízzel.

Ha létezne olívaszépségverseny, ezek a hatalmas, fényesen zöld bogyók bizonyosan esélyesek lennének a dobogóra.

Gaeta

A Gaeta olajbogyó a Rómától délre fekvő Gaeta városáról kapta a nevét, és egyedülállóan finom ízéről híres. Ezek az apró, ovális alakú olajbogyók sötétlila húsúak. A gyümölcshús ropogós textúráját savanykás és sós ízjegyek kellemes keveréke egészíti ki.

A Gaeta olajbogyót gyakran használják salátákhoz vagy apróra vágva, tapenádokba keverve.

Castelvetrano

Más néven Nocellara del Belice. Jellegzetesen gazdag, vajas ízű és ropogós, húsos textúrájú olajbogyó.

Tökéletes saláták, pizzák és tészták feldobására, valamint a sajttálak és felvágottak különleges színfoltja lehet.

Manzanilla

Ez a spanyolországi Sevillából származó, ovális alakú olajbogyó ropogós textúrával és enyhén füstös, mandulaszerű ízzel rendelkezik.

A Manzanilla olajbogyó zöld színű, tömött és húsos, és leggyakrabban pimiento pasztával töltve készítik. Ez a fajta enyhén sós íze miatt remekül párosítható juhsajthoz, szardellához, és a spanyol tapasok egyik fő alapanyagának számít.

Alfonso

Az Alfonso olajbogyót Chilében termesztik. Ovális, mélylila, lédús és húsos, enyhén savanykás ízű. Ezt a fajtát jellemzően felvágottakkal és a helyi lankákon termett, testes vörösborral fogyasztják.

Arbequina

Az Arbequina olajbogyó kicsi, de mérete ellenére komoly íz szorult bele. Ezeket a kerek spanyol olajbogyókat sokszor magában is fogyasztják, de ez a fajta nem emiatt világhírű.

Magas olajtartalma miatt a világ egyik legjobb olívaolaját préselik az Arbequina fajtából. A világos rózsaszíntől mély narancssárgáig terjedő színükkel ezek a növényi drágakövek felélénkítenek minden asztalt, amire csak rákerülnek.

Beldi

A Marokkóban termesztett Beldi olajbogyó a természet egyik apró csodája, amelyet páratlan ízéért és aromájáért becsülnek. Kicsi, rágós állagú, ráncos, apró termések, de olyan összetett és izgalmas ízvilággal, hogy annál jobbat kívánni sem lehet.

Tálaljuk marokkói módon: salátában vagy tagine-ban, illetve jó olívaolajjal és csípős paprikával bőven fűszerezve!

Forrásunk volt:

1

Tovább olvasok:

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram