Hirdetés
Hirdetés

"Ilyen ízt még soha nem éreztem" – A St. Andrea étterem pop-up vacsorájáról Santiago Lastrával

SZERZŐ: Kovács Bálint
2019. április 16.
Jó ideig utolsó külföldi vendégszereplése volt a világhírű nomád séfnek, Santiago Lastrának az a vacsora, amelyet a St. Andrea séfjével, Barna Ádámmal készített két estén keresztül. Amikor azt hittük volna, ennél több meglepetés nem érhet, még akkor jött a csattanó.
Hirdetés

„Egyszer egy barátommal dolgoztam együtt Svédországban; úgy volt, hogy mexikói ételeket készítünk. Emlékszem, egy vonaton ültünk, amikor közölte velem: »Ja, egyébként egyetlen összetevőt sem tudtunk beszerezni, amit kértél. Vagyis nem igazán tudjuk megcsinálni a vacsorát.« Azt mondtam: oké, akkor alkalmazkodjunk, használjunk helyi, svéd alapanyagokat, de adjunk az egészhez egy csipetnyi Mexikót. Úgyhogy létrehoztunk valamiféle skandináv-mexikói ízvilágot: a helyi fűszerekből alkottunk mexikói ízeket.”

Ihász Zsolt, az Eatwell estek szervezője és Santiago Lastra / Fotó: Zsigmond László

Így foglalta össze a Dining Guide-nak adott interjújában a nomád séf, a mexikói Santiago Lastra, hogyan is indult a pályafutása az örökmozgó, évente tucatnyi országban pop-up vacsorákon főző szakácsként, és ezt tökéletesen illusztrálta is azon az eseményen, amelyen – saját étteremnyitása miatt – jó ideig utoljára mutatta meg, mitől is lett világhírű. Lastra az Eatwell meghívására jött Budapestre, hogy kollégájával-ismerősével, Barna Ádámmal együtt készítsen két este egy négykezes vacsorát a St. Andrea étteremben, és együtt magyarra fordítsák a mexikóit.

Santiago és Barna Ádám a konyhán / Fotó: Zsigmond László

Az üdvözlő fogás még nem engedte sejtetni, hogy milyen is lesz az este hátralevő része: aki járt már a St. Andreában, ismeri Barna Ádám remek, egyharapásos kolbászmorzsás paprikacsipszét tejföllel és hagymával, és nem lepődik meg akkor sem, ha hozzá a kísérő „tavaszi salátában” a zellerhez epret és rebarbarát társítanak, mert tudja, hogy ebben az étteremben pont így, egyszerre szokatlanul és nagyon ismerősen próbálják meg felébreszteni bennünk a legjobb, magyaros ételekhez fűződő emlékeinket. Ez most is rögtön sikerült.

A házigazda séf, Barna Ádám / Fotó: Zsigmond László

De csak hogy aztán utána rögtön jöjjön az, amitől viszont ez a négykezes vacsora olyan, amilyet jó eséllyel még soha nem tapasztaltunk.

Amuse bouche: Paprika, tejföl, hagyma / Vulman Péter Photography


Az első „igazi” fogás rögtön megmutatja, hogyan is kell képzelni a magyar és a mexikói ízek párosítását, és a két hagyomány organikus keverését: Santiago Lastra tacójában a chili mellett pisztráng, pisztráng-kaviár és homoktövis van (a taco csak annyit jelent, hogy valaminek a közepén, így akármit is tesz a séf a tortilla közepére, az lesz a taco). Már az, ahogyan az előkelő étteremben minden sztereotípiával szembemenve kézbe vesszük a kis tacót, beleharapunk, és az ujjainkra folyik a csiliszósz, olyan élmény, ami nehezen felejthetővé teszi az estét, arról nem is beszélve, milyen érzéki csalódásnak tűnik, ahogyan a várt mexikói ízbe a harapás után beúszik a pisztráng és a kaviár.

Pisztráng, rózsaszín mole szósz, homoktövis taco / Vulman Péter Photography

A talán legszebben tálalt, második fogás a nevében is ráerősített a vacsora kettősségére: a mexikói séf készített a magyar „répa-retek-mogyoró” mondóka alapján fúziós fogást, amelyben ugyanakkor valamivel kevésbé jött létre a harmónia, mint a tacónál: a csípős mogyorószósz erős íze mellett kevésbé érvényesültek a zöldségek, noha külön-külön mindegyiken érződött az alapanyag jó minősége vagy a recept különlegessége.

Zeller, hínár, földimogyoró ceviche / Vulman Péter Photography


Az egyik főfogás, a marhanyelv esetében már maga Santiago Lastra figyelmeztet, hogy vigyázzunk az erős ízekkel: nem is „hivatalos” része a fogásnak a csiliszósz, amelyből a séf szerint tényleg csak nagyon, nagyon óvatosan érdemes kóstolni. És tényleg: fájó nyelvvel nehezebb értékelni a fogást. Pedig a hihetetlenül omlós és puha, de összességében mégis marhás textúrájú hús úgy tökéletes, ahogy van (vagyis szósz nélkül), és hozzá a káposztaalapú zöldségköret is eléggé mást mutat meg a savanyúságokból, mint amit megszoktunk, annyira zsenge és erős ízű a káposzta. A kék kukoricából készült tortilla pedig mind a két részhez tökéletesen illik, és még az esztétikumnak is adott egy pontot.

Marhanyelv, chirmole szósz, káposzta, kékkukorica-tortilla / Vulman Péter Photography


A zsíros étel és a fűszerek után nagyon jókor jött a meglepetésfogás, az étlapon nem szereplő zöldalmafagylalt, amely eleve olyan fanyar volt, hogy az egészen üdítő legyen, de mellé a fagyasztott gin-tonik, az uborkakockák és a marigoldlevél még hűvösebbé tették ezt a köztes fogást. Mintha egy apró tálban kaptunk volna savanyú-köretet, koktélt és egy pohár frissítőt.

Barna Ádám első fogása önmagában nem volt meglepő a St. Andreában, de ez a mangalica most sokkal zsírosabb volt a megszokottnál, és ez nagyon jót tett neki, mert igazán zamatossá tette a húst, és minden ízt aláhúzott még egyszer. A meglepetés inkább a köret volt, egyfajta – nagyon távolról – újraértelmezett finomfőzelék: az édes répaszósz és a hozzá képest fanyar borsóhéj harmonikus kettőse valószínűleg senkinek nem a menzát juttatta az eszébe (sajnos csak a külföldi séf ételeiről vannak profi fotóink).

Az első desszertet az ember csak addig hitte különösnek, amíg nem jött meg a második, a mexikói. És amíg bele nem harapott: hangozzon akárhogy is az, hogy a spárga képzi az édesség alapját, Barna Ádám kezei között ennél semmi sem tűnik természetesebbnek. Ki tudja, milyen eljárással tette a spárgát gyakorlatilag fagylaltszerűen olvadóvá, a citromtartot viszont kekszesen roppanóssá, de az állagok és az ízek harmóniája megint egyértelmű volt, és az is az első korty után azonnal érthetővé vált, miért szakította meg a sommelier az eddig a világ és a St. Andrea saját pincészetének saját boraiból álló borsort egy sörért: a Fehér Nyúl IPA-ja olyan citrusosra volt komlózva, hogy ennél egyértelműbb választás legfeljebb a limonádé lett volna.

Spárga, citrom / Fotó: Bodor Tamás

Akármennyi meglepetéssel vagy szokatlan ízzel is járt eddig a vacsora, az i-re a pontot Santiago Lastra desszertje tette fel, a sajátos, csak Mexikóban bevett eljárással sűrített körte-alma-bodzajuice-szal tálalt, ropogós kukorica, összességében valahol az édes íz felé félúton, egy ismeretlen tartományban. Ez a kettős – némi kókusszal, rebarbarával, rikottával kiegészítve – hozták el a vacsora legnagyobb rácsodálkozását, azok számára biztosan, akik személyesen nem jártak még Mexikóban. Én ilyen ízt, vagy akár csak egy kicsit is hasonlót is még soha nem éreztem. És már egyetlen ilyen mondatért megérné végigenni egy vacsorát – még akkor is, ha a többi fogásban nem lett volna annyi ötlet, mint amennyi volt.
Alma, körte, kukorica / Vulman Péter Photography
Kókuszgolyó / Vulman Péter Photography
Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram