Miért eszünk viszonylag ritkán kacsát?
Sokan mind a mai napig tartanak a sütésétől, pedig a sötét húsú szárnyas, akár a liba és a galamb, egy igazán izgalmas, "vadas" aromákkal teli hús. Az ára sem luxus, érdemes kifejlesztenünk egy-két jól bevált kacsareceptet, amelyet elővehetünk, ha el akarunk szakadni egy kicsit az itthon bevett csirke-sertés-marha tengelytől.

A szárnyas összsúlyának viszonylag nagy részét teszik ki a csontok (ellentétben a csirkével), ez is magyarázat arra, hogy kisebb kedvvel tenyésztik. Nem így Kínában, ahol több kacsát esznek, mint csirkét; a világon elfogyasztott kacsahúsmennyiség több, mint 60%-a Kínában fogy el.

Sokan mind a mai napig tartanak a sütésétől. Ha nem egyben sütjük a kacsát, érdemes a könnyebben elkészíthető combbal kezdeni (lásd alább Bicsár Attila mindössze három hozzávalóból álló receptjét), ezután biztosan megjön a kedvünk megtanulni jól elkészíteni a kiszáradásra, rágósságra hajlamos kacsamellet is.
Pecsenyekacsa vagy tömött kacsa?
Pecsenyekacsának a fiatal állatot nevezzük. A gyorsan növekedő szárnyas már 7 hetes korától vágható. Ekkor 2 kg körüli a súlya. A hízott kacsamájért való tömést csak később lehet kezdeni, 6-8 hónapos korukban, a hízlalás legfeljebb három hétig tarthat. Naponta kétszer-háromszor tömik őket áztatott kukoricával, ezalatt a súlyuk másfél, majdnem kétszeresét érik el. Ha méretes, 4-6 kilós kacsát látunk a hentespultban, azok a tömött kacsák.

A pézsmaréce, valamint a mulardkacsa hízott mája jelentős exportcikkünk is. Az utóbbi években többször előkerült téma, hogy hízott libamájként értékesítenek hízott kacsamájat. Valójában a piacon fellelhető hízott májak 80-90 százalékát teszik ki a kacsamájak, és csak kis részét az ínyencség egyik szimbólumát jelentő hízott libamájak.
A pecsenyekacsát mindenesetre sokkal könnyebb otthon elkészíteni. Maga az állat kisebb, a húsa porhanyósabb, egész egyszerűen könnyebb a dolgunk vele.
Hogyan lehet omlós a kacsamell?
A jelszó: rozé. Vagyis nem szabad átsütni, ha nem szeretnénk, hogy rágós legyen. Ha elveszíti rózsaszínes árnyalatát, biztosak lehetünk benne, hogy száraz hús kerül a tányérra. A jó rozé kacsamellhez először is kisebb méretű mellet kell választani, legfeljebb 25 dekásat. A nagy, hízott kacsamellet nem lehetetlen, de sokkal nehezebb finoman elkészíteni. Akár egykilós hízott kacsamellek is kaphatók.
Irdaljuk vagy ne irdaljuk?
Az irdalás (a felületének bemetszése) jó mód arra, hogy a mell ne száradjon ki. A bőrös húsoknál bevett bevagdosásnál azonban arra kell ügyelnünk, hogy a kis bemetszések ne hatoljanak túl mélyre. Elég a bőrréteget bemetszenünk, nem kell a zsírt is, és különösen nem szabad a húsig metszenünk. Ezzel az eljárással ugyanis még inkább száraz húst fogunk kapni. Az irdalás célja, hogy a bőr alatti zsír kisüljön, és persze a bőr is ropogósra süljön. A sütés során keletkező zsírt ki ne dobjuk!

Miért nem eszünk kacsatojást?
Magyarországon tilos kacsatojást értékesíteni. Persze ha éppen mi tartunk kacsát, vagy hozzájutunk házi szárnyas tojásához, elfogyaszthatjuk, de nem ajánlott. A kacsát nem éppen a legtisztább állatok között tartják számon, a tojása pedig többek között szalmonellával és paratífusszal fertőzött lehet, ezért is tilos a forgalmazása. Ha valaki mégis kacsatojásra vágyna: a tojásnak legalább negyed órán át tartó, intenzív, magas fokon történő hőkezelésen kell átesnie, főzés vagy sütés által. Lágy tojás és tükörtojás tehát kizárva. A kacsatojás egyébként kb. kétszer akkora, mint a tyúké (100 gramm körüli). Ázsiában mind a mai napig tenyésztik a kacsát tojása miatt is. A híres száznapos tojás is kacsatojásból készül.
Bicsár Attila egyszerű és nagyszerű sült kacsacomb receptje
Az éttermek bevett szokása szerint a kacsacombot konfitálják, a kacsamellet szuvidolják. Én most egy pofonegyszerű, otthon is könnyen elkészíthető, jól bevált receptet adok. Otthon mi is így sütjük a kacsacombot. Speciális eszközt nem igényel, csak egy tepsire és egy sütőre lesz szükségünk hozzá.
- A kacsacombokat besózzuk, és a tepsibe annyi zsírt teszünk, hogy – legfeljebb – félig ellepje őket.
- A sütést 120-140 C fokon indítjuk, légkeveréses üzemmódban. A combokat nem kell lefedni.
- Figyeljük, hogy mikorra puhul meg a hús. Ha a villát beleszúrva picit már megmozdul a csonton a hús, vegyük ki a sütőből.
- A zsírból öntsünk le (a comb is fog zsírt ereszteni), majd tegyük vissza a sütőbe, állítsuk át 200 C fokra, és pirítsuk szép pirosra a combokat. Azért öntsünk le a zsírból, hogy ne csak a húsok legteteje legyen piros, ropogós, hanem minél nagyobb része.
Nem lesz sok munkánk vele, és nagyon ízletes sült fog a tányérra kerülni!
A Dining Guide szerkesztőségének munkáját SAMSUNG okostelefonok segítik 2023-ban.