Hirdetés
Hirdetés

5 ínyenc érdekesség, amely után még jobban fog ízleni a csabai

2016. december 9.
Sötétvörös, enyhén füstös, illatos, és igen gyorsan megrövidül. Szabad a gazda? Békéscsaba büszkeségéről, a csabai kolbászról mesélünk. A szálak egészen Napóleonig vezetnek. 
Hirdetés

A csabai kolbász egyik védjegye, hogy nem fűszerezik borssal. Ha borsot tesznek bele, már nem lehet hivatalosan csabai kolbász. Csak pirospaprika (sok pirospaprika!), egy kevés kömény és fokhagyma kerülhet bele. De honnan ered ez a szokás? A legenda szerint Békés megyén messze túlnyúlik ennek az oka: a napóleoni háborúk ideje alatt, 1809-ben a britek kereskedelmi blokád alá vették a szállítási útvonalat, így elakadt a bors szállítása az öreg kontinensre. A csabaiak gyorsan reagáltak a fűszerhiányra: helyi termesztésű pirospaprikával kezdték ízesíteni a kolbászukat, amelyhez ezután ragaszkodtak is. Hát így kapcsolódik össze Napóleon és a csabai.
A csabai kolbász címke kiérdemlésének egyik feltétele, hogy csak Békéscsaba és Gyula területén belül készülhet a termék. Békésből indulnak exportútjukra hungarikumjaink, Európa különböző országain kívül az amerikai kontinens északi és déli felén, valamint Ausztráliában is árusítják őket. Találtunk olyan boltot is Ausztráliában, akik árusítanak csabai (fűszerezésű) kolbászt ausztrál sertésből. Ez természetesen nem lehet igazi. Mindenfelé felbukkanó kis hiba, hogy az eredeti csabait szalámiként kínálják és árusítják, de a legfontosabb, hogy a világ távoli pontjain is ott lógnak a csabai kolbászok delikáteszüzletekben!
Apropó szalámi: a csabaival leggyakrabban száraz vastagkolbászként találkozhatunk. Míg a vékonykolbász átmérője 3,5-4 cm-es, addig a vastagé akár 8 cm is lehet. E vaskos körméretnek köszönhető, hogy sokszor tévesen szaláminak nevezik. Egy jól megpaprikázott magyar paprikás szalámitól elsősorban az különbözteti meg, hogy a hús nagyobb darabkákra van nyesve benne, mint a szalámiban.
Ha azt gondolnánk, hogy a kolbász Békéscsabán "csak" kenyérre, haluskába, levesbe kerülhet, egyszóval a hagyományos magyar só-bors-paprika ízvilágban érvényesülhet, tévedünk! Egy igazi ínyencreceptre bukkantunk a Békés megyei házi receptek című kiadványban. A neve Forró, pikáns borkocsonya, az ajánlása pedig így hangzik: "A kolbászos hagyományok és a sós-édes- savanykás keveredésének jeles példája. Csinálhatok egy bulin akármit, ez szokott mindenkit lenyűgözni." Lássuk, mi kell hozzá: egy szál füstölt csabai, fél üveg meggybefőtt, 20-30 dkg zamatos kemény sajt, és fogpiszkáló, amelyekre ráhúzhatjuk a falatkákat. Izgalmasan hangzik.
A csabai kolbász a két világháború közötti időszakban élte fénykorát. Mindössze néhány évtized alatt futott be komoly hazai és nemzetközi sikert, hiszen csak körülbelül a századfordulótól beszélhetünk a mai értelemben vett csabairól. Akkoriban aki Békésben járt, és kóstolta a helyi finomságot, hírét vitte, és gyorsan beindult a kereskedelme is. A csabai kolbász "karrierjébe" bezavartak a szocializmus évei, de a rendszerváltás után óriásit lendített hírnevén az 1997-től – idén 20 éve – minden októberben megrendezett Békéscsabai Kolbászfesztivál, valamint a 2013-as hungarikummá nyilvánítás. Kívánjunk neki világsikert!
 

Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram